#51

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 10.01.2011. 13:16
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Huh... Kicsit azért frászt kaptam ettől az előbbi teljes xobor szerverleállástól, de úgy látom csak kb. 20 percig tartott...


Javítva: 17.01.2011. 13:40 | Fel!

#52

RE: OFFOLDA!!! :)

- Ahol semmi sem OFF... 29.01.2011. 19:41
- SZAGI • - | 7 Hozzászólás

Sóskaborbolya éretten is savanyú, én szoktam rágcsálni. Sztem a kányab. se mérgező, a madarak megeszik, még egyet se láttam lefordulni a bokorról!

Fel!

#53

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 29.01.2011. 19:48
- SZAGI • - | 7 Hozzászólás

Amiból lekvárt lehet, abból pálinkát is!

Fel!

#54

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 29.01.2011. 20:44
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Mi az a lekvár?

Fel!

#55

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 30.01.2011. 09:20
- mespilus | 485 Hozzászólás

A lekvár az olyan felhalmozott gyümölcs készlet, amit tartósítunk, hogy év bármely részében tudjunk belőle pálinkát főzni!

Fel!

#56

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 06.02.2011. 22:45
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hm, az Explorer nekem újabban irtó furán nyitja meg a fórumot... egy csomó minden el van csúszva, pl. a Válasz gomb is néha eltűnik, vagy bekerül a h.sz. közepébe... nálatok is?!
Egyéb keresőknél minden normális...


Javítva: 06.02.2011. 23:06 | Fel!

#57

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 06.02.2011. 23:39
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Nem szoktam használni az IE-t, de most kipróbáltam. Nálam nem mutatkozott semmi gond.

Fel!

#58

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 07.02.2011. 07:17
- haadombi | 52 Hozzászólás

Nálam is van ilyen.

Fel!

#59

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 09.02.2011. 14:37
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

"Téves és használhatatlan név: Crataegus calycina Peterm. (C. monogyna × C. curvisepala hibrid, értelmezhetetlen, nagy gyűjtőtaxon)."

"Élőhely adataink a Kárpát-medencében: C.×intermixta (Wenzig)Beck (Lajtaicum: Dürnstein, Visegradense: Kétbükkfanyereg, Colocense: Bp.-Csepelsziget: Tamariska-domb, Praematricum: Bp.-Újpest és Gyöngyös: Sár-hegy 2006)"

VIII. Országos Konferencia 2008. február 29.- március 2.
http://florakonf.szie.hu/en/node/182

Az ÚMF már megjelenésekor elavult volt?

Fel!

#60

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 09.02.2011. 15:59
- orsoly | 1.074 Hozzászólás
Fel!

#61

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 09.02.2011. 16:43
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

A Füvikönyv egy terepi határozó, tehát eleve nem is az volt a célja, hogy a legmodernebb genetikai vizsgálatokon alapuló rendszertani elképzeléseket kövesse, hanem inkább egy klasszikus - terepen, szemmel látható - morfológiai bélyegeken alapuló rendszert követ, hiszen terepen elsősorban ennek van értelme és ez a legkönnyebben használható.

Valószínűleg részben emiatt nem említ csak morfológiai bélyegek alapján igencsak kérdéses sikerrel határozható (pl. hibrid) taxonokat, részben pedig azért, mert tökéletes határozó nincs és nem is lesz soha. Minden határozó egy vagy több szerző épp aktuális rendszertani szemléletet tükrözi, ami természetesen mindig vitatható.

Ettől függetlenül jelenleg ez a legjobb átfogó hazai terepi növényhatározó, ezért választottuk ennek rendszerét és taxonlistáját a galériához.

Fel!

#62

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 09.02.2011. 18:23
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Nem bírálni kívántam a Füvészkönyvet, csak mint nem hivatásos botanikus, rácsodálkoztam, mennyi létező fajról nem tesz említést.

Akit esetleg érdekelnek - többek között - az ÚMF-ben nem szereplő hazai Crataegus fajok, ill. hibridek, átfogó morfológiai leírásokat, ill. összehasonlításokat talál róluk itt:

NYUGAT-MAGYARORSZÁGI EGYETEM ERDŐMÉRNÖKI KAR NÖVÉNYTANI TANSZÉK
T I L I A
Szerkeszti: BARTHA DÉNES Vol. XV.

MAGYARORSZÁG RITKA FA- ÉS CSERJEFAJAI I I .
Szerkesztette:BARTHA DÉNES SOPRON


innen letölthető: http://www.nyme.hu/index.php?id=6317#c18028


Javítva: 09.02.2011. 18:44 | Fel!

#63

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 09.02.2011. 18:31
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

(És aki a kiadvány pdf linkjére is kíváncsi az nézze meg a szakirodalomajánló rovatban... )

Fel!

#64

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 09.02.2011. 18:57
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Hát Pereszke, ha nem néztem volna utána, azért sikerült volna jól félrevezetned evvel a válasszal, azt sugallva, hogy a kérdéses Crataegus fajok azért nincsenek az ÚMF-ben, mert "csak morfológiai bélyegek alapján igencsak kérdéses sikerrel határozható" ill. "genetikai vizsgálatokon alapuló rendszertani elképzeléseket" követő fajokról, hibridekről volna szó.

Fel!

#65

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 09.02.2011. 19:20
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hát majd egyszer próbáld meg őket végighatározni... és amikor már 3 napja ülsz egy bokor előtt, akkor szerintem neked is egyértelmű lesz, hogy mit jelent a "morfológiai bélyegek alapján kérdéses sikerrel határozható" kifejezés...

(P.S.: De egyébként a "genetikai rendszertan hiánya" nem a hazai Crataegus-okra vonatkozott, (mert úgy tudom azok genetikai kutatása sajnos egyelőre még elég hiányos), hanem úgy általában a Füvikönyvre, hiszen pl. az Acer-okat is az Aceraceae-ban tárgyalja, holott - nem morfológiai, hanem genetikai vizsgálatok alapján - már rég átkerültek a Sapindaceae-ba, stb. ...)


Javítva: 09.02.2011. 19:45 | Fel!

#66

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 09.02.2011. 19:57
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

A digitális technika korában azért nem ülnék három napig egy bokor előtt, főleg, ha van három napom a határozásra..... másrészt, ha azok, akik valami alapján morfológiailag elkülönítettek egy fajt, rendesen leírják, netalántán még le is rajzolják, mi alapján tették, másnak miért ne sikerülne ezt követve megtenni?

Amúgy meg nem hiszem, hogy az én határozóképességem lett volna az etalon, ha ilyesmi volt a valós érv a kihagyásra. Igen soványka könyv volna. Bár ki tudja, ha egyszer igazán nekiállnék...

Az etalon Lila Pereszke lehetett

Fel!

#67

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 09.02.2011. 20:09
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Azért nem, mert ha épp mázlid van és a növényen pont minden szükséges határozóbélyeg látható, (pl. teljesen kifejlett, de még nem megevett termés, stb.) a leírás még abban az esetben is max. néhány egyedre passzol egyértelműen 100%-osan, a többire csak 90%-osan, vagy 50%-osan, vagy egyáltalán nem... utóbbi két esetben kell a bokor előtt ülni...


Javítva: 09.02.2011. 20:14 | Fel!

#68

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 10.02.2011. 16:40
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Csinálhatnál galagonyás topikot is. Szépek, van barnásvörös, élénkvörös, kerek, kicsit szögletes, egészen csipkebogyó alakú termés is. Az idén igyekszem lefényképezni őket.

Fel!

#69

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 11.02.2011. 00:07
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Ja, tényleg jó lenne egy galagonyás részleg is... hm, de ki fog határozni? Mert én mondjuk biztos nem... hm, bár már csak egy képgyűjteményt is megérné csinálni, egy amolyan részletes, galagonyás "fotóherbáriumot"...

Fel!

#70

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 11.02.2011. 12:04
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Hm, a rózsákat ki határozza? Ott is lehetne esetleg nem ennyire szétszedve, hanem aggonként. Csipkebogyógyűjtés közben meg tudok különböztetni néhány formát, de aztán snitt. (Kicsi bogyó, nagy bogyó, hoszúkás, kövér, élénkpiros, téglaszín, és olyanis, ami szúrja az ujjam.


Javítva: 11.02.2011. 12:36 | Fel!

#71

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 12.02.2011. 12:47
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Hm, lehet hogy akkor valahogy majd a bogyószedők üvöltése szerint kellene csoportosítani őket...

(Majd lehet rábeszélem Solorina-t a galagonyászásra is... végülis az már majdnem berkenye... meg neki biztos jó a bogyóérzéke... )


Javítva: 12.02.2011. 12:48 | Fel!

#72

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 16.02.2011. 11:06
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Pfúj, itt már megint hó van... hiába tettem fel a címbe a téltemetőket?!

Fel!

#73

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 21.02.2011. 11:26
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Na, már megint havazik... lehet, idén addig nem is fog kitavaszodni, amíg nincs kész a rügyhatározó?!

Fel!

#74

RE: OFFOLDA... :)

- Ahol semmi sem OFF... 22.02.2011. 21:38
- manfai (gelöscht)
avatar

Üdv kedves Lila Pereszke,
szeretnék egy olyan kérdést feltenni, hogy a prioritás elve nem gátja e a fajok törzsfejlődésén alapuló rendszerezésének, de eddig nem találtam ilyen helyet, illetve nem tartottak jogosultnak.
Várnám válaszod, üdv.: Gyuszika


Javítva: 24.03.2011. 15:57 | Fel!

#75

RE: Fórumszabályzat!!!

- Ahol semmi sem OFF... 22.02.2011. 22:50
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Kedves Gyula, üdvözöllek a fórumon! (Ha nem gond inkább nem becézgetnék egy meglett urat.)

Amíg nem találod meg kérdéseidnek a megfelelő topikot, addig ajánlanám, az OFFOLDA elnevezésűt, ahol bármilyen kérdést fel lehet tenni. De a Témajavaslatoknál kezdeményezheted is új topik nyitását. Ez a hely viszont szerintem nem az, ahol egyáltalán kérdést fel lehetne tenni. Éppen ezért gondolom Pereszke majd lesz szíves és átrakja a megfelelő helyre a beszélgetést.

A mostani és az ehhez hasonló jellegű kérdéseknek amúgy még valóban nincs megfelelő topik, amit én is hiányolok. Ha jól tudom az az ok, hogy eddig senki nem jelezte, hogy profi taxonómus, és hogy az ilyen jellegű témában kompetens lenne, vagyis esélyes, hogy csak elbeszélnénk a valóság mellett. De a taxonómia, nomenklatura, rendszertan engem is érdekelne.

A kérdésedre az én meglátásom: A prioritás elve, ha nem tévedek az egyazon taxon egyaránt helyes tudományos elnevezések esetében játszik szerepet, vagyis azt a nevet kell használni, amit az első leíró adott a taxonnak. Ha viszont egyik elnevezés nem helyes, rossz a taxon besorolása, akkor értelem szerűen nem kell tekintettel lennei a prioritására. Azt gondolom nem kell ecsetelni, hogy a korábbi mesterséges rendszerek helyett miért kívánatos az újabban használatos filogenetikai rendszer. Ahogy egyre többet tudunk meg a törzsfejlődésről, úgy változnak a taxonok helyei, és ehhez kénytelen alkalmazkodni a az elnevezés is, a nomenklatura szabályai szerint, különben káosz lenne.

Tamás


Javítva: 22.02.2011. 23:01 | Fel!


Hasonló topikok Válaszok Utolsó hozzászólás⁄Nézet
Fórumszabályzat!!!
Topik helye: FÓRUMSZABÁLYZAT - Lila Pereszke
0 31.12.2010. 13:11goto
Írta: Lila Pereszke • Nézet: 5592

Látogatók
0 Fórumtag és 30 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17316 topik és 72372 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).