#1

előre is bocs (=Alchemilla acutiloba)

- Milyen külhoni növény? 13.05.2014. 22:32
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Gondoltam, ideje magam Alchemilla szakértővé avanzsálni, ha már az út szélén is kaszálni lehet őket. Meg is indultam ezen a rögös úton, és rögtön az első példánynál tengelytörést szenvedtem.

Tudom, hogy nem lehet meghatározni a képekről, de bármi segítséget megköszönök. Itt nő a város szélén, bármikor meg tudom nézni vagy lefotózni bármilyen alkatrészét. Átfutottam a skandináv fajok elterjedési térképét, csak olyan faj jön szóba, ami az ÚMF-ben is szerepel! (A helyi finomságok északon és a norvég hegyekben vannak.)

Több határozó alapján is az A. acutiloba - micans párosnál kötöttem ki. 12-13 cm széles tőlevelek, mko. gyéren szőrösek. Az alsó szárlevelek hosszú nyelűek. A tőleveleknek kiterítve elég széles kivágása van. A kelyhek szinte teljesen kopaszak. Inkább talán acutilobának gondolom, mert a szár elállóan szőrös, nem felfelé állóan, és a tőlevél 9-11 karéjú.

Jó hosszú lett. Kíváncsi vagyok, van-e bárkinek valami mondanivalója... :)

Csatolt képek:

Javítva: 11.01.2015. 09:30 | Fel!

#2

RE: előre is bocs

- Milyen külhoni növény? 13.05.2014. 22:45
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

Hát belenéztem a svájci képeskönyvbe, és azt mondanám, hogy A. vulgaris... (???)


Fel!

#3

RE: előre is bocs

- Milyen külhoni növény? 13.05.2014. 22:57
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Az az Alchemilla acutiloba más néven /vagy olyasmi/.

De sajnos ez nem az a "hasonlít egy képre a könyvben" típusú banda... :)

/Én is megnéztema Flora Helveticát egyébként, ahol rögtön az elején leszögezik, hogy egy kis ízelítő válogatást adnak, a pontos határozáshoz "Spezialliteratur" szükséges./

Fel!

#4

RE: előre is bocs

- Milyen külhoni növény? 13.05.2014. 23:04
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

Ezért tettem a kérdőjeleket...


Fel!

#5

RE: előre is bocs

- Milyen külhoni növény? 21.05.2014. 20:33
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás
Fel!

#6

RE: előre is bocs

- Milyen külhoni növény? 21.05.2014. 21:19
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

szerintem vedd elő a nagyszerű füvészkönyvet, szedjél ki egy példányt a növényből (egy virágos szár meg egy tipikus tőlevél elég, a töve maradhat is) - és meg fogod tudni határozni

ez valószínűleg egy széltiben-hosszában elterjedt európai faj lesz, benne lesz a könyvünkben

Fel!

#7

RE: előre is bocs

- Milyen külhoni növény? 10.01.2015. 21:44
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ezt szerintem nyugodtan elkönyvelhetjük A. acutilobának (alias A. vulgaris), cf.-ként legalábbis mindenképpen. Elég sokat szöszöltem vele, szerintem az lesz, esetleg még ránézek idén is.

Fel!

#8

RE: előre is bocs

- Milyen külhoni növény? 10.01.2015. 22:36
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

Nem semmi fickó vagy te: január közepén kimész, kiásod a skandináv hó alól, és kézrátétellel meg is határozod :)

Fel!

#9

RE: előre is bocs

- Milyen külhoni növény? 10.01.2015. 22:40
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Hát, ez nem egészen így történt azért... :)

Csak most érett meg bennem a gondolat, így a képeim rendezgetése közben. Lassan érő típus vagyok.

(Havat egyébként nyomokban sem lehet látni errefelé egész télen, sajnos.)

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 33 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).