#1

Epipactis nordeniorum? (=Epipactis nordeniorum, Epipactis albensis)

- Milyen hazai növény? 19.08.2013. 17:04
- Laci | 166 Hozzászólás

Aug 15-én és ma, 19-én fotóztam őket a Bakonyban. 5 pld már levirágzott, de a levelek alapján nordeniorumnak gondolom. A legalsó lomblevél kicsi, kerek, az alsó harmadban jellegzetesen kerekek, majd följebb keskenyedők. Virágzót sajnos nem találtam, viszont van egy bimbós, ami 4 nap után sem mutatott fejlődést. Szerintetek mikor fog kibomlani? Egyszer még mindenképpen meglátogatom, hogy lássam a virágját. Érdekes az is, hogy ezen a környéken - az Atlasz szerint - még nem fordult elő. Sárga kockával jelöltem a kvadrátot: 8772.1

Csatolt képek:

Javítva: 06.09.2013. 17:46 | Fel!

#2

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 19.08.2013. 17:48
- cypraea | 744 Hozzászólás

Különösen a 4. kép alapján valóban annak tűnik. (A bimbók jellemzően nem bókolnak!). Meglepő a kései virágzás. Az ország legtöbb területén már elvirágoztak. A 4. képen látható tő néhány nap múlva nyílhat, főleg ha holnap még egy kis esőt is kap. Sok helyen megtalálható, még másodlagos élőhelyeken is. Milyen élőhelyen fotóztad?

Fel!

#3

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 19.08.2013. 18:01
- Laci | 166 Hozzászólás

Erdei út szélén levő néhány négyzetméter kis tisztás, gyér növényzettel, jól beárnyékolt két helyen, bükkfák között. Tőle nem messze levirágzott kardos és fehér madársisak, meg széleslevelű nőszőfű is volt, hasonló kis tisztásokon. Mindez kb. 40 m-en belül, aztán ezen túl a környéken sehol, semmi, pedig jól átfésültem!

Fel!

#4

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 19.08.2013. 18:34
- kispistike | 290 Hozzászólás

Ezekkel a kerek levelekkel nem nagyon lehet más.
A kései virágzás talán nem annyira szokatlan ennél a fajnál, én már láttam szeptember elején nyíló tövet.
Remélem sikerül virágzásban is lefotóznod.

Fel!

#5

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 19.08.2013. 19:13
- Laci | 166 Hozzászólás

Örülök Miklós, hogy összeakadtunk! Az albumod nálam az 1. sz. kedvenc! Halász Anti ajánlotta, szerinte már lekőrözted őt új fajok megtalálásában...is.
Mindenképpen elkapom a virágot!


Javítva: 23.08.2013. 20:59 | Fel!

#6

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 23.08.2013. 20:48
- Laci | 166 Hozzászólás

Ma, (aug. 23-án) újból megnéztem őket. A három bimbós közül a "legnagyobb" hozott egy szem virágot. A másik két bimbós még elég picike, (5 és 8 centisek), ezeknél még biztos többet kell várni.

Csatolt képek:

Javítva: 23.08.2013. 20:56 | Fel!

#7

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 24.08.2013. 06:49
- kispistike | 290 Hozzászólás

A kinyílt virág alapján a helyzet fokozódik.
A korábbi képeken akár több faj is lehet.
Ez a mostani szerintem egy szokatlan színű albensis.
Nagyon széles a mezochil és az epichil formája, zöldes pereme is stimmel, de a szín nagyon érdekes...

Gondolom az első sorban a 4. képen ez a növény szerepel, az 5. a kerek levelekkel nekem még mindig jó nordeniorumnak.

Fel!

#8

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 24.08.2013. 07:19
- Laci | 166 Hozzászólás

Igen, valóban a 4. képen látható bimbóson jött elő az egy szem virág. Öt növényke áll egymás mellett, egy vonalban, egymástól úgy 20-30 cm-re, talán azért gondoltam egy fajra. A két nagyobb, a kerek levelek alapján biztosan nordeniórum, ezek már levirágoztak. A három kisebbet a jövő héten még meglátogatom. Nincs kedved megnézni? Remélem, jót tesz nekik ez a mai kissé hűvösebb, csapadékosabb nap! Néhány virág, mintha még a nyílás előtt besült volna. Mellékelek erről egy fotót, ezt a növényt kicsit arrébb találtam, de hasonlít a virágosra.

Csatolt képek:
Fel!

#9

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 26.08.2013. 16:18
- crocodile | 183 Hozzászólás

Nem lehet leptochila?

Fel!

#10

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 26.08.2013. 16:32
- Laci | 166 Hozzászólás

Csütörtökön, vagy pénteken még kimegyek, addigra valószínűleg többet látunk. Az eső is biztosan segített!

Fel!

#11

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 26.08.2013. 17:55
- cypraea | 744 Hozzászólás

Akkor hogy ne utólag legyen igazam (), most korrekt tippelni! Én szerintem ez akkor is nordeniorum. A leptochila levele egészen más, de az már amúgy is elnyílt. Egy kinyílt virág alapján ne gondoljunk extrém lehetőségekre. A bimbók állása, a levelek formája, a virág színe egyértelműen nordeniorum. Egészen hasonló töveket én a Börzsönyben láttam, azokat a képeket elküldtem Molnár V.A.-nak, aki szintén ennek határozta. (Egyébként ott is albensissel együt fordul elő). A levelek formája és a szín albensisre nem jellemző, más meg nemigen lehet. De kíváncsian várjuk a további kinyílt virágokat!

Fel!

#12

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 26.08.2013. 18:30
- kispistike | 290 Hozzászólás

Az a bajom a nordeniorum tippel, hogy a mezochil szélessége elég erős bélyeg, és ennek itt kifejezetten széles és inkább ívelt V alakú, nem pedig szűk U.
A bimbók állása a tipikus nordeniorumon ennél azért kuszább, fésületlenebb.
Én a Börzsönyben is teljesen tipikus nordeniorumokkal futottam össze, a tiedet csak termésben láttam.
Amúgy minden más jegy nagyjából ráhúzható, lehet hogy elhamarkodtam az albensist, de most már tartom

Fel!

#13

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 26.08.2013. 18:30
- crocodile | 183 Hozzászólás

Hát ez a virág eléggé genyókapitány. albensis-nek nem gondolnám a mesochil miatt pont. Nah várom tovább a virágokat.

Fel!

#14

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 26.08.2013. 18:46
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

A frissen kinyílt virágban a ragadóstest megléte vagy hiánya eldönti a kérdést az albensis-nordeniorum irányban, nem?

Fel!

#15

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 26.08.2013. 19:05
- cypraea | 744 Hozzászólás

Igen, az is eldönti (albensisnél hiányzik), de mindenképpen több kinyílt virágot kellene látni!

Fel!

#16

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 30.08.2013. 19:44
- Laci | 166 Hozzászólás

Ma (aug. 30-án) újból megnéztem növénykéinket. Az az egy hete nézegetett virág szinte ugyanúgy néz ki, a többi bimbó sem nyílik. Kb. egy hét múlva újra megnézem. (Ezt 2b virágnak nevezem, a 2. helyen levő 5 növényből.)

Csatolt képek:

Javítva: 30.08.2013. 20:15 | Fel!

#17

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 30.08.2013. 20:08
- Laci | 166 Hozzászólás

Kb. 1m-el arrébb egy kicsi, ( 2d ) szintén elkezdte kibontani az első bimbóját.

Csatolt képek:
Fel!

#18

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 30.08.2013. 20:15
- Laci | 166 Hozzászólás

És itt van a legkisebb, a 2a. Tehát az 5 növénykéből kettő ( 2c és 2e) egészen biztosan nordeniorum, a másik hármat ( 2a 2b 2d) most mutattam. Én úgy nézem, hogy mind az öt nordeniorum.

Csatolt képek:

Javítva: 30.08.2013. 20:19 | Fel!

#19

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 05.09.2013. 13:26
- Laci | 166 Hozzászólás

Szeptember 4-én újra megnéztem vitatott növénykéinket. Az általam 2b-nek jelölten (erről ment a találgatás) már 2 virág van, fölötte meg néhány bimbó. Az eddigi tippek: albensis, leptochila és nordeniorum. A csatolt képekből most már talán jobban határozható!

Csatolt képek:
Fel!

#20

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 05.09.2013. 14:06
- Laci | 166 Hozzászólás

Az élőhelyet illetően kissé felületes voltam. Ez a kb 2x3 m-es terület egy murvás erdei út szélén van, ide terítettek le pár éve az út építésénél használt durva törmeléket. Ennek magassága kb. 20-30 cm és ennek a tetején ( ahol más növény alig van) vannak a nőszöfüvek. ( A csatolt képen elég jól látszik.) Felvetődhet, hogy a murvával együtt kerültek ide, mivel a környéről nincs nordeniorum élőhely-adat az "Atlasz" szerint?

Csatolt képek:

Javítva: 05.09.2013. 14:07 | Fel!

#21

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 05.09.2013. 21:25
- cypraea | 744 Hozzászólás

Sajnos a brenta által hiányolt viscidium megléte és hiánya e képek alapján sem dönthető el.
Habitusra változatlanul nordeniorumnak gondolom.


Javítva: 05.09.2013. 22:04 | Fel!

#22

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 06.09.2013. 13:11
- Laci | 166 Hozzászólás

Köszönöm! Összefoglalva tehát annyi mondható el, hogy azon a murvás területen az öt nőszőfűből a kettő levirágzott biztosan norden a levelek alapján. A másik kettő (bimbósok) nagy valószínűséggel nordenek, de itt nem lehet kitárni az elbait sem.
A legkisebb, az ötödik, nagyon fura, saláta-forma, nekem úgy tűnik, mintha a bimbói még a kinyílás előtt beszáradtak volna. Mellékelek két fotót. Mi a véleményetek?

Csatolt képek:
Fel!

#23

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 06.09.2013. 17:44
- Laci | 166 Hozzászólás

Molnár V. Attila véleménye:

"Kedves Laci!

A kinyilt viragok alapjan (mesochil alakja, ragadostest hianya, epichil szele)
szerintem egyertelmuen:
ALBENSIS (a szin kisse szokatlan, de van ilyen)
Ettol a tobbi (vagy azok egy resze) meg lehet nordeniorum.
A viragzasi ido abszolut belefer az albensis-be (akar oktoberig).
A nordeniorum altalabban korabbi, de tobb fajnal lehetnek hasonlo kesei nyilasu pld-ok.

Udvozlettel:

A."

Hú, ennek nagyon örülök! Az "Atlasz" szerint ugyanis a Dunántúlon mindössze két helyről, (Balatonederics és Kőszeg környékéről) van adat !!! Így ez nekem már az ötödik új orchidea élőhely megtalálásom!

Fel!

#24

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 09.09.2013. 08:56
- Laci | 166 Hozzászólás

Az"Atlasz" térképén az új E. albensis élőhely.

Csatolt képek:
Fel!

#25

RE: Epipactis nordeniorum ?

- Milyen hazai növény? 09.09.2013. 13:12
- Laci | 166 Hozzászólás

Még egy kérdés, ami talán nem tartozik szorosan ide, de összefügg a fentiekkel:
A "Magyarország orchideáinak atlasza" c. album fülszövegében Molnár V. Attila kéri, hogy ha új élőhelyekre bukkanunk, azt kűldjük meg neki. (Ezt én meg is szoktam tenni, mindíg jó visszajelzéseket kaptam.)
Arra gondoltam, hogy egy topikban összegyűjthetnénk a BF-esek fefedezéseit, pl. olyan térképekkel, amit fentebb is láthattok, illetve a még szükséges információk ( faj, időpont hely, kvadrát) megjelölésével, a fájlnévben.
Így az új kiadás megjelenéséig egy helyen láthatnánk az új élőhelyeket.
Csupán azt látom problémának, hogy a Hsz. képeknél nem jelenik meg a fájlnév, pedig oda lehetne beírni az adatokat. Ha az alatta levő szövegbe írjuk, akkor nem lesz egyértelmű, hogy melyik kép, melyik adatsorhoz tartozik.
Esetleg egy új album a képgalériába? Ott legalább látszanak a fájlnevek.
Várom javaslataitokat, ötleteiteket.
(Ha lesz rá igény, technikai segítséget is nyújthatok, amennyiben valakinek nehézséget okoz egy ilyen térkép megszerkesztése.)

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 43 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).