#1

Nőszőfüvek - Balaton-felvidék (=Epipactis voethii, Epipactis peitzii)

- Milyen hazai növény? 15.07.2016. 23:15
- vektoroptika | 42 Hozzászólás

Mivel még eléggé zöldfülű vagyok nőszőfüvek terén, ezért szeretnék megerősítést kérni a következő epipactis fajok tekintetében (július 12-i képek):


Ezt jó eséllyel vöth-nek látom.

A következő egyedek esetén viszont nem tudom kellő bizonyosággal szétválasztani, hogy keskenyajkúval vagy csőrössel van dolgom:



Ezt csőrösnek gondolom.

A következő hármat pedig neglectának:


Javítva: 16.07.2016. 21:16 | Fel!

#2

RE: Nőszőfüvek - Balaton-felvidék

- Milyen hazai növény? 16.07.2016. 00:24
- Mike | 351 Hozzászólás

Az első E.voethii. A második nem csőrős, annak a mézajak széle pont ellenkezőleg, felfelé hajlik, a mezochil tágabb s tegnap még csak bimbós volt a közeli Keszthelyi-hg-ben. Nagy eséllyel E. peitzii, de habitus, virágzat fotó kellene még.
A "következő három": az első talán tényleg neglecta, de habitus nélkül mind passz...
Nőszőfűnél mindig kell (termőhely)-habitus-virágzat-virágközeli makró fotósor, anélkül csak barkóbázás

Fel!

#3

RE: Nőszőfüvek - Balaton-felvidék

- Milyen hazai növény? 16.07.2016. 06:53
- vektoroptika | 42 Hozzászólás

Sajnos csak kettőnek van a kérdésesek közül habitusképe.
A másodiké (általam csőrösnek gondolt) ilyen:


A következő három közül pedig az elsőé ez:

Fel!

#4

RE: Nőszőfüvek - Balaton-felvidék

- Milyen hazai növény? 16.07.2016. 21:04
- Mike | 351 Hozzászólás

A habitusok alapján a második E. peitzii. A következő habitus alapján fenntartom, hogy E. neglecta, de azért jó lenne látni a részleteket...
Azért csak fotózd őket, nem a kedved akarok elvenni, csak azt kell világosan látni, hogy nem egyszerű nemzetségről van szó. Az európai orchideák közül két forrongó, a fajképződés aktív szakaszában lévő nemzetség van, az egyik a Dactylorhiza, a másik az Epipactis. Molnár V. Attila sok esetben a helyszínen mondta, hogy "nem tudom" ami sztem magáért beszél, vagyis inkább egy Epipactis sp, mint egy félrevezető csakazértis ál-határozás. Sajnos a DNS vizsgálatok sem segítenek, a faji szintű elválasztást megerősítő szakaszt még nem találták meg, pedig nagyon dolgoznak rajta.
Én magam részéről a cikis példányokat is megfotózom, oszt majd egyszer valaki megfejti és én csak hátradőlök a karosszékben, hogy lám nekem van róla fotóm. Biztos hihetetlen, de legalább 10 ilyen esetem van már az orchideákkal. Türelem kell ehhez..

Fel!

#5

RE: Nőszőfüvek - Balaton-felvidék

- Milyen hazai növény? 16.07.2016. 21:53
- vektoroptika | 42 Hozzászólás

Köszi a segítséget. Ez nemhogy elvenné, csak még nagyobb kedvet csinál. :)
Tanulság, hogy minden egyes példányt alaposan körbe kell járni...
Amit a forrongó nemzetségekről írsz, az Ophrys nem tartozik közéjük?

Fel!


Hasonló topikok Válaszok Utolsó hozzászólás⁄Nézet
nőszőfű? (=Epipactis sp.)
Topik helye: Milyen hazai növény? - topoly
3 01.01.2021. 17:58goto
Írta: topoly • Nézet: 300
Nőszőfű újra (=Epipactis helleborine)
Topik helye: Milyen hazai növény? - Kele
2 15.07.2013. 06:03goto
Írta: Kele • Nézet: 400

Látogatók
0 Fórumtag és 71 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72368 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).