#1

Epipactis faj a Kőszegi-hegységből (=Epipactis cf. leutei)

- Milyen hazai növény? 05.11.2013. 10:21
- cypraea | 744 Hozzászólás

Kedves orchidióta Fórumtársak!
Idén a Kőszegi-hg. igazi kincsesbánya volt orchideás szemmel. Előkerült több nagyon szép Epipogium-tő, Epipactis exilis, vagy a kevésbé ritka fajok közül az Epipactis albensis, nordeniorum és számos gyakoribb faj. Tavaly ugyanitt a hegységre új fajként először megtaláltam az E. neglectát is. Segítségeteket kérem, mert ezzel az Epipactissal nem boldogulok. Leginkább az a kérdés, hogy belefér-e a helleborine változatosságába, vagy valamilyen új faj/alfaj/változat ? Egyéb ismert hazai faj nem lehet. Bennem leginkább az E. leutei merült fel. Szakembernek elküldtem a képeket, de nem kaptam választ. Mellette néhány méterrel klasszikus helleborine is nyílt, de csaknem 1 hónappal korábban. Furcsa emellett a levelek formája, a tő lila színe, a nagy távolság a virágzat és levelek között. A mézajak sem típikusan helleborine. Az egyik tő virágai még reszupinálatlanok is.
Néhány kép:

Csatolt képek:

Javítva: 16.11.2013. 13:13 | Fel!

#2

RE: Epipactis faj a Kőszegi-hegységből

- Milyen hazai növény? 05.11.2013. 16:43
- kispistike | 290 Hozzászólás

Nagyon érdekes példányok, főleg ezzel a kései (aug. 10?) virágzási idővel, de attól tartok erre teljesen biztosat nem lehet mondani, nyilván ezért nem jött rá válasz.
Annyi biztos, hogy helleborine és környéke.
Az E. leutei nekem hihető az epichil formája és a epichildudorok miatt is, sajnos a virágok állása miatt a mezochil nem látszik annyira jól.
Sok helyen (most a legújabb osztrák orchideás könyv is) az E. helleborine alfajaként tárgyalják.
Mindenesetre jövőre nézzük meg, abból baj nem lehet. Talán Attilát is ki tudjuk vinni, hátha akkor mond rá valamit.

Fel!

#3

RE: Epipactis faj a Kőszegi-hegységből

- Milyen hazai növény? 05.11.2013. 21:07
- cypraea | 744 Hozzászólás

Igen, bocs, az időpontot csak a reszupinálatlan orchiknál írtam, valóban augusztus 10. De van itt július 6.-i és július 14.-i kép is róluk. Talán a mesochilről is van jobb kép.
Még annyi: nudum bükkösben, erdei út szegélyében kb. 650-700m magasságban.

Csatolt képek:

Javítva: 05.11.2013. 21:35 | Fel!


Hasonló topikok Válaszok Utolsó hozzászólás⁄Nézet
Here, Kőszegi-hegység (=Trifolium ochroleucon)
Topik helye: Milyen hazai növény? - Mossagateturtle
5 27.06.2023. 14:54goto
Írta: Viola • Nézet: 143
Tőlevél (=cf. Aethusa cynapium)
Topik helye: Milyen hazai növény? - Harka
5 28.07.2012. 13:54goto
Írta: bosna sarajevo • Nézet: 309
Carex pseudocyperus L. - Villás sás
Topik helye: Carex topik - Lila Pereszke
1 29.10.2010. 17:21goto
Írta: Jaurinum • Nézet: 700

Látogatók
0 Fórumtag és 46 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).