#1

A Villányi-hg.-ben orchideás szemmel

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 05.05.2013. 19:50
- cypraea | 749 Hozzászólás

2013.05.05. A kései tavasz kezdetet alaposan behozta a természet. Villány környékén már meglepően sok kosborfaj virágzik, vagy már csaknem "elvirágzik". Igazából minden várható faj meglett, úgyszintén a hibridek, színváltozatok is.
Az örömben a legnagyobb üröm, hogy az általam ismert Ophrys oestrifera 3 kis élőhelye közül kettőben az összes pédányt kiásták. Nem csak 1-1 tövet, módszeresen az összeset...... Úgy látszik, a harmadik élőhelyet nem ismerték, ott 4 tő megvan, ebből 2 virágzót találtam.
- Orchis simia, szokványos és 2 albino példány
- Orchis purpurea habitus és virágzat, emellett egy forma variáció
- az előző 2 faj hibridje, az Orchis x angusticruris 3 egyede
- Orchis militaris és simia között átmeneti jegyeket mutató egyedek (Orchis x beyrichii?). Mindenesetre alulról felfelé nyílik, mint a militaris, az egyéb jegyek átmenetiek a 2 faj között (3 kép). Sok militaris is már elnyílt, vagy sokat megrágtak a bundásbogarak
- egy bimbós Limodorum abortivum
- egy normál és egy hypochrom Orchis tridentata. A tarka kosborok is már csaknem mind elnyíltak.
- Ophrys oestrifera.
A simiák néhol elképesztő számban nyílnak.

Csatolt képek:

Javítva: 05.05.2013. 21:24 | Fel!

#2

RE: A Villányi-hg.-ben orchideás szemmel

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 05.05.2013. 20:10
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Meghülyülök ezektől! Remélem a mecsekiek megvannak, sajnos az általam ismert helyen lassan sztrádát taposnak hozzájuk.

Fel!

#3

RE: A Villányi-hg.-ben orchideás szemmel

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 05.05.2013. 20:27
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Szomorú! Mindenképpen jelezd az illetékeseknek!

Fel!

#4

RE: A Villányi-hg.-ben orchideás szemmel

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 05.05.2013. 21:03
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Elképesztő!!! Vártam is tíz percet a hozzászólással, mert nem akartam leírni az első indulatomat.

Meglepett, hogy a szarvasbangó ott ilyen korán virágzik. Én még csak június elején láttam, lehet ez alfaji eltérés miatt?

Fel!

#5

RE: A Villányi-hg.-ben orchideás szemmel

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 05.05.2013. 21:15
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

A Mecsekben május közepén már szokott.

Fel!

#6

RE: A Villányi-hg.-ben orchideás szemmel

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 05.05.2013. 21:22
- cypraea | 749 Hozzászólás

Én tavalyelőtt, tavaly és idén is ugyanebben az időben láttam itt. Meglepően pontos a belső órája, eléggé független az időjárástól. A Budai-hg.-ben is csak május végén nyílik.

Fel!

#7

RE: A Villányi-hg.-ben orchideás szemmel

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 06.05.2013. 09:24
- xanthomelas | 123 Hozzászólás

Két éve én is arrafelé kerestem az oestriferát de nem találtam meg, volt viszont rengeteg más orhidea, többek között pókbangó, a majomkosbort pedig kaszálni lehetett volna.
Nagyon fajgazdag, értékes területek vannak többfelé a Villányi-hegységben, már rég tájvédelmi körzetté kellett volna nyilvánítani (tudom, ez nem véd meg a kiásástól). A Natura 2000-ben talán benne van, ennek ellenére például a vokányi vasútállomás környékén egy gyönyörű ős-ligeterdőt vágtak fokozatosan teljesen tarrá az elmúlt években. Arra a helyre én a lepkék miatt jártam, május végén szinte csak védett fajok voltak láthatóak, mint például a díszes tarkalepke, kék lonclepke vagy a kis apollólepke, több közülük hatalmas tömegben. Jó 10 éve készült egy monográfia a hegység élővilágáról, amelyben leírják a természeti értékeket, tehát a hatóságoknak igenis van tudomásuk az egyedüllálló élővilágról, ennek ellenére még csak tervben sincs a két meglévő TT-n kívül a többi rész országos védelem alá helyezése.
A kiásás sajnos mostanában újra nagy divat lett, tapasztalataim szerint leginkább a leánykökörcsin nagyobb csokrai tűnnek el egyre nagyobb tempóban.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 68 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).