#1

2012.07.31. Pécsi-sík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.08.2012. 20:22
- cypraea | 749 Hozzászólás

A Pécsi-síkon, turizmus és horgászat által erősen terhelt területen, parkerdőben, mesterséges halastavakat tápláló patak menti ligeterdőben két ritka nőszőfű faj kezd nyílni július végén- augusztus elején. A területet "gondosan" kaszálják is, ennek főleg a Tallós-nőszőfüvek esnek áldozatául. A Norden-nőszőfű szerencséje, hogy inkább a kaszálásra nem érdemes, borostyánnal benőtt foltokban él. A területről korábban kb. 50 töves nordeniorum és több száz töves tallósii állományt jeleztek. Talán a fentiek miatt is a Norden-nőszőfű állomány megvan, de a tallósii tőszám jóval szerényebb (remélem ennek oka nem csak a kaszálás, hanem a szárazság miatti dormancia is!). Mindenesetre tavaly hasonló volt a helyzet. A legszebb tallósii tövek a parkolóban, kocsik között nőnek.
A rózsaszínű az Epipactis nordeniorum, a zöldesfehér az Epipactis tallósii.
A terület nem élvez törvényi védettséget.

Csatolt képek:

Javítva: 01.08.2012. 20:43 | Fel!

#2

RE: 2012.07.31. Pécsi-sík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 11.08.2012. 12:52
- cserkesz | 18 Hozzászólás

Csak tegnap láttam meg!
Ezek idei felvételek? Én a Széleslevelű óta egy szál Epipactist nem láttam sehol. És akkor itt a városban szinte! Ez csoda!

Fel!

#3

RE: 2012.07.31. Pécsi-sík

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 11.08.2012. 15:25
- cypraea | 749 Hozzászólás

Igen, ahogy a topikcímben is benne van, 2012.07.31.-n készültek. Vannak a képgalériában tavalyiak is ugyaninnen.
A közelebbi és távolabbi környék egyébként is kifejezetten gazdag Epipactisokban, de más orchideákban is. Ez az év kivétel volt, mert nagyon kevés egyed jött elő minden fajból, illetve néhány elő sem jött. Epipactisokat nem nagyon könnyű találni, nem feltűnőek, néhányuk igen kicsi, a 10 cm-t sem igen haladja meg virágzattal együtt (nordeniorum, exilis, albensis, pontica, sok helyen a tallosii is , stb.).

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 45 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72368 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).