#1

Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 26.07.2012. 14:40
- cypraea | 750 Hozzászólás

2012.07.26. Börzsöny, Zebegény környéke.
A július és augusztus az önmegporzó Epipactis kisfajok virágzási ideje. Közéjük tartozik az elbai nőszőfű (Epipactis albensis) is. Többnyire patakmenti árnyas ligeterdőkben akadhatunk rá, de igen nehéz észrevenni, mert az egész növényke alig magasabb 10 cm-nél. Ráadásul, mint az az autogám fajokra jellemző, sárgás-zöldes színű, hiszen nem kell rovarokat csalogatnia. Virágai még bókolnak is, sokszor csak félig nyílnak és egy-egy virág csak 1-2 napig "virít". A felmelegedés következtében virágzási ideje jóval korábbra tolódott, ezért ha a flóraművekben leírt időben keresnénk, már csak beérett terméseket találnánk. A ma talált példányok az idei szárazság miatt még a szokottnál is kisebbek, de ebben a rossz évben már ennek is nagyon örültem. A terület erősen vadjárta, körülötte rengeteg a taposás, így szegény apróságokat még ez is fenyegeti. A ma fotózott példányok közül az egyik igen hűséges, már 3. éve előjön. A tavaly és tavalyelőtt mellettük látott Norden-nőszőfüvet idén nem találtam.

Csatolt képek:

Javítva: 26.07.2012. 17:14 | Fel!

#2

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 27.07.2012. 18:09
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Nagyon jók!

Fel!

#3

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 27.07.2012. 19:30
- cypraea | 750 Hozzászólás

Köszönöm!
Ritka kincs, de idén pl. találtuk már nagyforgalmú dunaparti kerékpárút szegélyében is!

Fel!

#4

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 31.07.2012. 23:02
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Gratula hozzájuk!

Egy észrevétel:

Zitat
A felmelegedés következtében virágzási ideje jóval korábbra tolódott


Ezt hogyan kell érteni?

Fel!

#5

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.08.2012. 10:30
- Jaurinum | 1.656 Hozzászólás

Valószínűleg úgy, hogy azon a vidéken a jórészt száraz és az átlagosnál melegebb kora nyár felgyorsította a növények biológiai ritmusát.

Fel!

#6

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.08.2012. 20:04
- cypraea | 750 Hozzászólás

Bocsánat, ha kissé pongyolán fogalmaztam, de szerintem tudod Te is, mire gondoltam. A "felmelegedés következtében"-t úgy értettem, hogy az utóbbi években többnyire melegebb nyarak miatt a faj a flóraművekben jelzett időnél jóval korábban nyílik, azaz pl. az UMF-ben írt VIII-X. (XI.!) hónap helyett már július második felében. Én itt már 3. éve látom a fajt, de ez így volt tavaly és tavalyelőtt is. Még talán az is érdekes, hogy az Epipactis-fajok "elméleti virágzási sorrendje" (Farkas Sándor: MVN, 297.o.) is kissé változik, mert az elbai megelőzi a Tallós- és Norden-nőszőfűt. (Utóbbi kettő most kezd nyílni, ezekről is tettem fel képeket.). Köszönom a gratulációt :) !


Javítva: 01.08.2012. 20:06 | Fel!

#7

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.08.2012. 20:43
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Csak arra gondoltam, hátha ezt valakik konkrétabban is megvizsgálták. Léteznek adatok pl. ugyanannak a populációnak a régi és új virágzási idejéről? Vagy csak egyszerűen a zebegényi populáció előbb virágzik, mint ami a nagy könyvben írva vagyon?

Fel!

#8

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.08.2012. 20:58
- cypraea | 750 Hozzászólás

Hát erre nem tudok válaszolni, mert a faj "fiatal", csak 1978-ban írták le és első magyarországi adata is csak 1995-ből származik, az is a Kőszegi-hegységből. A Börzsönyből -ha nem tévedek- 1999 óta ismert, én Nagy József monográfiája nyomán kezdtem keresni. Tartok tőle, hogy a virágzási idő adatok is Csehországból származnak, átvett adatok. Az 1995-ös előkerüléshez képest az én 3 éves adataim már komoly utánkövetésnek számítanak ::::). De hasonló a helyzet máshol is a környéken (Diósjenő és Vác mellett is). A Kőszegi-hg.-ben már évek óta keresem, de ott még nem láttam (lehet, hogy nem is fogom, mert a patak menti erdőt, ahol az osztrákok anno megtalálták, levágták....).


Javítva: 01.08.2012. 21:02 | Fel!

#9

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.08.2012. 21:11
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Akkor lehet, hogy a zebegényi állománynak soha nem is volt olyan a virágzási ideje, mint amit a szakirodalom állít?

Fel!

#10

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.08.2012. 21:12
- kispistike | 290 Hozzászólás

Az orchideaatlaszban szó van erről, a herbáriumi adatok alapján hasonlítják össze a virágzási időpontokat.
Ez alapján a sambucina 9 nappal korábban virágzik most, mint 70 előtt (csak sajnos hibásan, későbbi virágzásról írnak).
Azért ezeknél a nyári fajoknál 1-1 jókor jött nagyobb eső jelentős különbségeket jelenthet a virágzásnál.
Persze sokéves átlagokat nézve már a hosszú távú trendek is kijönnek.

Fel!

#11

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.08.2012. 21:20
- kispistike | 290 Hozzászólás

Az önmegporzó Epipactisok virágzási időpontja amúgy nehéz ügy, mert a leggyengébb apró tövek is megpróbálnak virágzatot hozni.
Ezek rendszerint a nagyobb, életerős töveknél később nyílnak, úgyhogy kis “nyomorék", 1-2 virágos töveket egészen későn is lehet találni.


Javítva: 01.08.2012. 21:27 | Fel!

#12

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 01.08.2012. 21:55
- cypraea | 750 Hozzászólás

Igen, lehet, hogy tényleg nem volt olyan kései a virágzási idő ezen a vidéken. Most megnéztem az AHO-Bayern kiváló Epipactis-fejezetében az albensis képeket és nyílási időket, ebből egy enyhe, ÉNY-ra haladva későbbi virágzási idő tendencia látható, de a legkésőbbi (német) növényekről készült képek is augusztus 20. körül készültek.

Fel!

#13

RE: Börzsöny, Zebegény

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 09.08.2012. 18:18
- cypraea | 750 Hozzászólás

Csak még egy adalék a virágzási időhöz. Megtaláltam az albensist a Kőszegi-hg.-ben is végre. Augusztus 5.-n már az utolsó virágok nyíltak a töveken, azaz itt is korán nyílt a faj, legalábbis az idén.

Fel!


Látogatók
1 Fórumtag és 71 Vendég online:
tmoni10

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72378 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).