#1

Passiflora coerulea

- Különös növénynevek 02.10.2011. 18:05
- andor.varadi@freemail.hu (gelöscht)
avatar

Sziasztok.

Mostanában az interneten a Passiflora coeruleát mindenhol caerulának írják. Nem tudja valaki, hogy változott volna az elnevezése ennek a növénynek vagy csak valami tévedés klónozza magát? Van-e egyáltalán a caerulea szónak jelentése a latinban?


Javítva: 13.04.2012. 15:35 | Fel!

#2

Passiflora coerulea

- Különös növénynevek 02.10.2011. 18:17
- Lila Pereszke | 18.246 Hozzászólás

Üdv!

Attól tartok inkább a P. coerulea a tévedés, a hivatalos neve Passiflora caerulea volt és maradt is, ami egyébként "kék színűt" (=caeruleus) jelent...

(P.S.: hm, direkt választottál e-mailcímet felhasználónévnek vagy véletlenül? Mert kicsit fura...)


Javítva: 13.04.2012. 15:47 | Fel!

#3

Passiflora coerulea

- Különös növénynevek 02.10.2011. 20:06
- andor.varadi@freemail.hu (gelöscht)
avatar

Nem véletlen, én ugy gondoltam ez is jó felhasználó névnek. Ezt legalább nem felejtem el. Egyébként köszi a válaszodat, de még mindig nem értem, mert sok növénynek coerulea a fajneve ami szintén kéket jelent. Az lenne a kérdés hogyan "anyakönyvezték" a Passiflora coeruleát.


Javítva: 13.04.2012. 15:35 | Fel!

#4

Passiflora coerulea

- Különös növénynevek 02.10.2011. 21:18
- Lila Pereszke | 18.246 Hozzászólás

Igen, vannak coerulea-ra keresztelt (vagy esetleg tévesen írva publikált) fajok is, azokat úgy kell szeretni... de a Passiflora caerulea-t speciel én még soha semmilyen forrásban nem láttam P. coerulea-ként írva, mindenhol P. caerulea-ként szerepel, (beleértve az előbb általam belinkelt IPNI-n alapuló ThePlantList-et is) Te hol láttad másként?

(P.S.: egyes esetekben persze változhat is, pl. a Lithospermum purpureo-coeruleum-ból is Buglossoides purpurocaerulea lett, de a Passiflora caerulea-val nem történt semmi ilyesmi...)


Javítva: 13.04.2012. 15:35 | Fel!

#5

Passiflora coerulea

- Különös növénynevek 04.10.2011. 08:43
- andor.varadi@freemail.hu (gelöscht)
avatar

Nagyon örülök, hogy megtaláltam ezt a fórumot, még akkor is, ha e miatt egy világ omlott össze bennem. Én valaha az ELTE botanikus kertjében voltam kertész, ott mindenki Passiflota coerulának mondta. Egészen természetesnek találtam, hogy a Szűcs féle A növénykedvelők kislexikonában is így írják. Olyan természetes volt, hogy máshol utána sem néztem egész mostanáig. Pedig meg kellett volna tennem, mert Soó Rezső- aki valaha ugyan ennek a kertnek volt az igazgatója- természetesen helyesen írja a növényhatározójában. Azért lehetett valami elterjedtsége ennek a tévedésnek a botkerti kertészek szűk körén túl is, mert a Magyar Katolikus Lexikonban is coeruleának írják. http://lexikon.katolikus.hu/P/passi%C3%B3vir%C3%A1g.html
Egyébként, ha rámentek erre a linkre, olyan kedves leírását olvashatjátok a P. coerulának amilyet mégeggyet nem hiszem, hogy találtok a neten. Köszi a felvilágosítást.


Javítva: 13.04.2012. 15:35 | Fel!

#6

Passiflora coerulea

- Különös növénynevek 04.10.2011. 10:12
- Lila Pereszke | 18.246 Hozzászólás

A leírás tényleg szenzációs!

Bár a történetet talán nem árt kiegészíteni ezzel a kevésbé ismert részlettel:

"Az 1560-as évek közepén, 20 évvel azután, hogy Pizzaro brutális eszközökkel leverte az inkák utolsó lázadását és erőszakkal megkeresztelte őket, a sevillai Nicholas Monardes doktor bűntudattól vezérelve valami isteni jelet keresett az Andokban, amely szentesíthetné a spanyol leigázók tetteit. Egy virágos kúszónövényre lelt... Monardes adta a növénynek a golgotavirág nevet."

Gondolom nem kevés erőfeszítéssel sikerült neki ráhúzni a növényre ezt a kifacsart szimbolikát és ez persze el is terjedt a fanatikus keresztény hívők világában ( "Elsőként 1633-ban bukkan föl a flos passionis kifejezés Giovanni Battista Ferrari művében. A szenvedés virága néven írta le a sienai jezsuita, jelképként fogva föl a növény szerkezetét." )...

Előttük évezredeken keresztül az inkák nyilván nem pont így látták kedves növényüket... ("Az Andok indiánjai frissítő teát főztek a golgotavirágból. A kellemes ital, valamint a keresztény szimbolizmussal átszőtt előtörténet a növényt Európában is egy csapásra népszerűvé tette, ahol nyugtatónak és fájdalomcsillapítónak használták.")

Az idézetek forrása: Rácz János: Növénynevek enciklopédiája (Egyébként most néztem, hogy ebben is P. coerulea... bár megjegyzem ez is inkább amolyan néprajzos irodalom, nem kifejezetten botanikai...)


Javítva: 13.04.2012. 15:36 | Fel!

#7

Passiflora coerulea

- Különös növénynevek 04.10.2011. 12:19
- andor.varadi@freemail.hu (gelöscht)
avatar

Ez is milyen üdítően informatív közlés a növényről! A neten- legalább is ha a google első 10 oldalánál marad az ember- ha Passiflora caerulea, akkor majdnem minden oldalon ugyan az a valóban erőltetett szimbolika leírása és szinte semmi új. Ez az általad idézett enciklopédia rajta lehet a neten? Elkezdem keresni!
Azt nem tudom, hogy a néprajzos irodalom mennyire laza, de a kertészetinek nem szabadna ilyennek lennie. De hát éppen arról van szó, hogy ma már nem ilyen, hisz az egész neten alig találtam meg az én „kedves” coeruleámat.


Javítva: 13.04.2012. 15:36 | Fel!

#8

Passiflora coerulea

- Különös növénynevek 04.10.2011. 14:58
- Lila Pereszke | 18.246 Hozzászólás

(Egyébként hitelesség szempontjából nem árt figyelni az auktor neveket is! Az említett - egyébként remek - néprajzos könyvben például nem szerepel auktor a Passiflora coerulea után, ami annyit tesz, hogy nem teljes / nem biztos hogy hiteles a név, hiszen a leírója nélkül nem tekinthető annak...
A The Plant List-ben ellenben ott az auktor is, Passiflora caerulea L., tehát visszakereshető, hogy ezt a nevet mikor adta Linné bácsi ennek a fajnak... tehát ha van auktor név, akkor tudjuk, hogy ki és mikor "fedezte fel", írta le, publikálta (először) ezt a fajt az adott néven.)


Javítva: 13.04.2012. 15:36 | Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 42 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17325 topik és 72400 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).