#1

Plant List

- Botanikai tudakozó 31.12.2011. 00:46
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Töltögetem a délszaki növényeket a galériába, de a Plant List nevű internetes oldalon történő ellenőrzésen több, határozókönyvekben vagy más internetes oldalon ismert nevű faj fennakad úgy, hogy az adott faj "unresolved" ("megoldatlan"). Így például meglepett, hogy a Jankaea heldreichii is ilyen bizonytalan státuszúként szerepel. De a vértöveket nézve meglepve láttam, hogy az Onosma tornensis Jáv. (tornai vértő) is "megoldatlan", nem elfogadott faj.
Mi is ez a Plant List? Mennyire orákulum a nevezéktanban? Ki dönt egy fajnév elfogadásáról?

Fel!

#2

RE: Plant List

- Botanikai tudakozó 31.12.2011. 01:37
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Hát a Plant List az egy érdekes dolog... Rövid története:

1992-ben volt ugyebár a híres Rió-i Konferencia, ahol sok egyéb mellett elfogadásra került a szépreményű Biológiai Sokféleség Egyezmény (melyhez természetesen hazánk is csatlakozott...). Az Egyezményhez kapcsolódóan pedig létrejöttek különböző nemzetközi és nemzeti stratégiák a növényvilág megőrzésére vonatkozóan is, ilyen például a most is aktuális, nem rég magyarul is megjelent - és a fórumra korábban PDF-ben fel is töltött - Növényvilág Megőrzésének Világstratégiája II., amelynek a 16 célkitűzése közül az 1. így hangzik: Valamennyi ismert növényfajt magába foglaló „on-line flóra” létrehozása na, és ez szeretne lenni a The Plant List...

Úgy tudom a kew-i szakemberek koordinálásával először különböző meglévő adatbázisokat egyesítettek, ellenőriztek (IPNI, stb.), de számos egyéb intézmény is csatlakozott ehhez a világ minden részéről (nemzeti fajlistákkal, adatbázisokkal, stb.) és lista természetesen továbbra sem teljes és távolról sem tökéletes... valószínűleg soha nem is lesz az, mert nem hinném, hogy valaha is sikerül megismernünk az összes növényt a bolygón és rendet teremteni a különböző elnevezések, szinonímák bábeli zűrzavarában, de azért ez mindenképp egy hasznos próbálkozás! (És úgy látom a lista fejlesztésében hivatalosan is résztvevőkön kívül az oldalon bárki jelezheti a hiba-észrevételeit, fejlesztési javaslatait, stb. úh. hajrá! )


Javítva: 31.12.2011. 01:40 | Fel!

#3

RE: Plant List

- Botanikai tudakozó 31.12.2011. 15:22
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

Az Onosma tornensis-szel tételesen az a gond, hogy felmerült a gyanú (sőt talán több is, mint gyanú), hogy megegyezik egy másik korábban leírt taxonnal, így "veszélyben" a szuperendemizmus besorolása.

Fel!

#4

RE: Plant List

- Botanikai tudakozó 03.01.2012. 08:02
- mespilus | 485 Hozzászólás

Erről már én is hallottam, de melyik az a faj?

Fel!

#5

RE: Plant List

- Botanikai tudakozó 03.01.2012. 19:02
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

Az O. echioides lenne? Ezt a cikket találtam:

http://www.ibot.sav.sk/karolx/apvv/13__M...V-51-026404.pdf

Fel!

#6

RE: Plant List

- Botanikai tudakozó 05.01.2012. 23:09
- bosna sarajevo | 5.018 Hozzászólás

az Onosma viridis-ről van szó, ami szintén Jávorka-taxon (balkáni elterjedésű)
de a helyzet nem egészen egyszerű és tisztázott, mivel az O. viridis státuszát (faji önállóságát) is vitatják

Fel!


Hasonló topikok Válaszok Utolsó hozzászólás⁄Nézet
plant list hiba???
Topik helye: Ahol semmi sem OFF... - Kemény Dió
3 06.05.2020. 15:26goto
Írta: bosna sarajevo • Nézet: 255
Szolgálati közlemények
Topik helye: Technikai panaszkodó... - Lila Pereszke
71 25.12.2020. 18:16goto
Írta: Lila Pereszke • Nézet: 5180
Jogszabályok, listák
Topik helye: Intro - Lila Pereszke
3 02.10.2012. 20:37goto
Írta: Lila Pereszke • Nézet: 443

Látogatók
1 Fórumtag és 72 Vendég online:
Viola

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).