#1

Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 21.01.2011. 21:56
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Huh, az imént elvileg elkészült a Rügyhatározó + a Kéreghatározó Galéria rendszere, úh. megnyitottam... lehet hozogatni a rügyeket és a kérgeket, elvégre szezon van! [happy]

A rendszeren ne lepődjön meg senki, mert elsőre talán kicsit zűrös, de azért szerintem megszokható (majd a Terméses Galéria is ilyen rendszerű lesz!) [reyes] Alapvetően így áll össze a rendszer:

- Mivel a Füvikönyv rendszere nem igazán kompatibilis az aktuális nemzetközi listákkal és mivel ebben a Galériában sok nálunk nem honos faj is szerepel, ezért többé-kevésbé a theplantlist.org rendszere alapján csináltam meg a családbesorolásokat, úh. senki ne keressen pl. Hippocastanaceae-t, vagy Aceraceae-t, stb. és ne öntse magára ijedtében a forró teáját, ha meglátja pl. az Adoxaceae-t...

- A családok a könnyebb kereshetőség érdekében simán csak ABC sorrendben vannak és ezeken belül a fajok is ABC sorrendet követnek...

- A The Plant List sajnos elég sok gyakran használt elnevezést nem tart elfogadottnak, én ezek többségét azonban - a könnyebb kereshetőség érdekében - mégis használtam, mivel gyakran általam soha nem hallott neveket hozott fel, mint az adott fajra érvényes név, de ilyen néven valószínűleg soha nem találnánk meg a fajt a Galériában (sem más weboldalakon, könyvekben, stb.)... [reyes] (De a későbbiekben azért majd még beírom az elvileg elfogadott, ill. szinonim neveket is mindenhova!)

- A jelenlegi fajlista természetesen nem teljes, inkább csak amolyan gerinc, amit korlátlanul lehet bővíteni újabb fajokkal! Én így elsőre elsősorban azokat a fajokat raktam bele nagyjából, amikkel össze lehet futni a hazai flórában, vagy a kertekben (lakásokban), arborétumokban (és már van róla fotóm, vagy többé-kevésbé elképzelhető, hogy a közeljövőben lehet róla rügyes/kérges fotókat készíteni!)

- Ha valami olyan fajról van remek rügyes/kérges fotótok, aminek egyelőre nincs helye a Galériában, akkor szóljatok és csinálok neki helyet! (Elég nehéz ezt kivitelezni az ABC sorrend miatt, de megoldható!!!)

Remélem már holnap elindul mindenki rügyeket és kérgeket keresni....


Javítva: 21.03.2021. 16:10 | Fel!

#2

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 14.09.2011. 14:27
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Egyelőre levettem (=átraktam a "láthatatlan" kategóriába) azokat a tervezett fórumrészeket, amiket még nem sikerült használhatóra megcsinálnunk (Gyomok, haszonnövények, társulások), mert így üresen szerintem elég zavaróak voltak...


Javítva: 14.09.2011. 14:30 | Fel!

#3

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 14.09.2011. 21:38
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Pereszke, a "Társulásoknál" milyen leírásokat vársz? Mennyire kövesse az elfogadott szüntaxonómiai rendszert? Pl. konkrét asszociációleírások kellenének, vagy valami tágabb és általánosabb, gyakorlatiasabb ismertetés? Földrajzilag milyen kitekintést vársz? Pl. ha én sziklagyepekről szeretnék írni, akkor elég, ha a Budai-hg sziklagyepjeiről írok, vagy fel kell kutassam azon hegységek sziklagyepjeit is, amelyek hasonló termőhelyen előfordulnak? A társulások ismertetése látszólag analóg a fajok ismertetésével, pedig lényeges különbségek vannak. A növénytársulások jóval esetlegesebben és lokális hatásoktól függően szerveződő együttesek, amik térben közel sem annyira ismétlődnek, mint a fajok. Egy fajleírás általában érvényes egy egész országra, sőt, ideális esetben jóval nagyobb területekre is. Egy társulásleírás érvényessége ezzel szemben nagyon változó, főleg azért, mert a határait nagyrészt önkényesen kell megadnunk térben, időben, környezeti háttérben.
Esetleg ha valaki írna egy példát, az jelenthetne egyfajta kiindulást.

Fel!

#4

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 14.09.2011. 22:17
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Őszintén? Egyelőre fogalmam sincs, hogyan lehetne ezt a témát egy topikos-fórumos rendszerben értelmesen és hasznosan feldolgozni... (és hasonló a helyzet a gyomos ill. a haszonnövénye résszel is... ) Lehetne pl. valami ILYESMI sok-sok képpel az ország különböző részeiről...
De mivel most egy darabig biztosan nem lesz elég időm ahhoz, hogy ezt is megcsináljam (épp a galériákat szeretném rendberakni...), ezért vettem le egyelőre ezeket a részeket!

(P.S.: De ha Neked van kedved megcsinálni, akkor lehet azt is, hogy csak Neked megnyitom megint láthatóra, meg kinevezlek hozzá modinak és akkor elkezdheted megszerkeszteni... Hm, bár azt hiszem a fórumos fő oldalra akkor sem fogsz tudni újabb témákat megnyitni, de majd megoldjuk valahogy, hm? )


Javítva: 14.09.2011. 22:36 | Fel!

#5

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 15.09.2011. 00:06
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Nekem ez a rendszer jobban tetszik. Az asszociációnevek helyett jobbnak találom az ÉIU tágabb élőhelyneveit, mert azok úgy vannak kitalálva, hogy velük elvileg bármilyen növényi állomány azonosítható legyen, míg az asszociációk mindig a "tipikus" állományokat írják le, ennek köszönhetően viszonylag sok az azonosíthatatlan, átmeneti állomány. (És akkor itt jönne bele az, hogy a földrajzi variáns minek számít, ugyanolyan átmenet-e, mint a leromlási fázis...) Szóval én az ÉIU kategóriákat venném alapul, azokhoz lehetne leírásokat, adalékokat gyártani. Más megkötöttség szerintem nem is kéne, tehát ha valaki egy tájegység mocsárrétjeiről akar írni, annak nem muszáj feldolgozni se az összes altípust, se a teljes hazai elterjedési területet. Ezen belül, persze, érdemes törekedni a lehető legrészletesebb feldolgozásra minél nagyobb területre kiterjedően, de el nem lehet várni, mert ez rengeteg terepi ismeretet, szisztematikus felméréseket igényel, ami amatőr botanikusoktól szerintem nem várható el. Egy-egy tájegység néhány vegetációtípusáról viszont talán mindenki tud írni.
Ha ebből lenne valami, pl. akár néhány ÉIU kategória majdnem teljes hazai elterjedéséről lennének megbízható ismertetők, az komoly tudományos értéket képviselne.


Javítva: 15.09.2011. 00:12 | Fel!

#6

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 15.09.2011. 00:10
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Tőlem lehet ilyesmi is, a gond valószínűleg itt is inkább azzal van, hogy ki fog nekiállni (nekiülni) megcsinálni...


Javítva: 15.09.2011. 00:11 | Fel!

#7

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 15.09.2011. 00:13
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Néhány kategóriát el tudok vállalni biztosan, akár országos lefedettséggel is. A többiek meg csak kedvet kapnak, ahogy eddig is.


Javítva: 15.09.2011. 00:21 | Fel!

#8

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 15.09.2011. 00:22
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Az remek lenne!

Fel!

#9

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 13.12.2011. 10:46
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Próbálom beüzemelni a térkép részt is, de ööö... sajnos még nem teljesen világos, hogyan fog ez működni...
De legalább már azt sikerült elérnem, hogy 1. látszik a térkép (Ti is látjátok? ) 2. nem csak Németország látszik rajta... hm, már csak azt kelle kitalálni, hogyan lehet majd rajta jelölgetni is...

(P.S.: amíg nincs rajta semmilyen jelölés sem, addig teljesen publikus ez a rész, de a későbbiekben azért ez majd nyilván inkább csak tagoknak lesz látható...)


Javítva: 13.12.2011. 11:01 | Fel!

#10

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 13.12.2011. 12:16
- mespilus | 485 Hozzászólás

Én látom!!! Dejó, nem is tudtam, hogy van ilyenre lehetőség

Fel!

#11

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 13.12.2011. 12:59
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hát talán ha sikerül valahogy megoldani a jelölgetést is, akkor ez esetleg némileg csökkentheti a fórumtalin fogyó szalvéták számát...

Fel!

#12

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 13.12.2011. 13:22
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Én nem látok térképet. Hol kéne?


Javítva: 13.12.2011. 13:22 | Fel!

#13

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 13.12.2011. 13:23
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Ja, megvan.

Fel!

#14

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 13.12.2011. 19:24
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hm, hát sajnos úgy látom egyelőre nem egy nagy valami ez a térkép, azt hittem jobb... Mindössze ezekre lehet használni:

- mindenki a saját profiljában megadhatja a lakhelyét (pl. település neve) és ha engedélyezi, akkor meg fog jelenni egyrészt a profiljában is egy kis térkép és a közös fórumos térképen is rajta lesz a tartózkodási helye egy piros jelöléssel (és akkor így legalább látjuk milyen országos lefedettsége van a fórumnak! )

- a másik funkció, az "egyéb helyek" megjelölése (zöld jelek) már izgalmasabb lenne, de ezt úgy látom valamiért nem lehet a fórumtagoknak használni, csak az adminnak... úh. attól tartok ezzel egyelőre nem fogtok tudni jelölgetni...


Javítva: 13.12.2011. 21:26 | Fel!

#15

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 13.12.2011. 20:21
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Na még esetleg lehet ilyet is a térképpel, hogy a hozzászóláshoz csatolni lehet egy jelölést, ez viszont akkor így már tök jó!!!!


Képlinkek:


Javítva: 13.12.2011. 20:42 | Fel!

#16

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 13.12.2011. 20:46
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Zitat von Lila Pereszke
Hát talán ha sikerül valahogy megoldani a jelölgetést is, akkor ez esetleg némileg csökkentheti a fórumtalin fogyó szalvéták számát...



Azért ahogy eddig a szövegben nem írtuk le egyes (védett) növények lelőhelyeit, remélhetőleg a térképet sem erre fogjuk használni. Természetesen nagyon tetszik a térképi lehetőség, de néha azért a szalvéta vagy a magán levelezés célszerűbb. Amúgy kéztörlő volt a mosdóból.

Fel!

#17

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 13.12.2011. 21:18
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Természetesen csak pitypang lelőhelyek publikálására és / vagy túraútvonal kiindulási / találkozási helyének megadására lehet használni a térképet...
(P.S.: kérdés persze, hogy mikor mit hívunk pitypangnak... és mennyi ideig és hol (nyilvános vagy nem nyilvános, csak néhány tagnak látható topik) vannak fent ezek a térképek... )


Javítva: 13.12.2011. 21:34 | Fel!

#18

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 14.12.2011. 16:45
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Némi küzdelem árán sikerült bejelölnöm magam a térképen. Nem lett túl pontos, egy fa alá sikerült nem túl messze tőlünk. Aki ez alapján próbálja meg kirabolni a teljes fórumtagságot a következő fórumtali alatt, annak nem fog összejönni.

Fel!

#19

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 14.12.2011. 23:10
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Ja, hát ne nagyon áruld el senkinek, de igazándiból én sem pont ott a körforgalomban lakom, ahol a jel van... (nem tudom mért pont ezt jelölte be a településnév alapján, amikor ez még csak nem is a település központja... )


Javítva: 14.12.2011. 23:11 | Fel!

#20

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 15.12.2011. 10:56
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Aha, és Papinho sem egy gödöllői parkban. Egyenlőre a növénykék levadászása helyett a fórumtagok levadászására lesz alkalmas. De szerintem sem lenne szerencsés ritka vagy védett növények lelőhelyének feltüntetése, túl sok információ pedig egyszerűen elveszne benne és áttekinthetetlenné válna. Szóval kíváncsi vagyok, hol találja majd meg a helyét...

Fel!

#21

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 15.12.2011. 12:13
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hát igen, a közös térkép az a "fórumos lefedettség" mérésére való... de szerintem jópofa, itt van pl. a xobor S.O.S. fórumának fehasználói térképe: eléggé a periférián vagyunk...

Konkrét hely megadására a hozzászólásokhoz beszúrható kistérképek lennének alkalmasak (ld. lentebb)... ezt szerintem lehetne pl. a túraszervezős részen használni! (De simán lehet akár olyan topikot is nyitni, ami pl. csak annak a 10-15 embernek látható, akik mondjuk résztvettek a fórumtalin és akkor nyilván az oda beszúrt térképeket sem látja más... )

P.S.: amúgy ha valaki esetleg fel akar kerülni a közös térképre, akkor azt így tudja megtenni a legegyszerűbben:
1. Beállítások - Profil szerkesztése
2. Cím keresése a térképen (pl. település neve)
3. ekkor elvileg nagyjából bejelöli a helyet és megjelenik egy buborék is, ebben kell a Kijelölt hely koordinátáinak rögzítése feliratra kattanni
4. majd Mentés és kész...


Javítva: 15.12.2011. 12:31 | Fel!

#22

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 15.12.2011. 23:53
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Aha!


Javítva: 15.12.2011. 23:54 | Fel!

#23

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 16.12.2011. 11:51
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

(Nah, mostantól elvileg már nem fognak összevissza mászkálni a topikok a hozzászólások szerint a Növényismertetők ill. a Védett növények részen, hanem fixen ABC-sorrendben maradnak! Nem mintha olyan őrületesen sok hozzászólás érkezett volna eddig hozzájuk, de majd még remélem fejlesztjük ezeket a részeket is... )

Fel!

#24

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 29.12.2011. 11:40
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Ha valakinek esetleg tudja a főnöke, hogy milyen néven szokott munkaidőben netezni, akkor annak nagy segítség lehet az, hogy mostantól lehet "láthatatlan üzemmódban" is nézelődni a fórumon (természetesen csak a lelkes törzstagoknak! ), ez a Beállítások menünél az on-line státusz jelzése: Igen-Nem opcióval változtatható...

(Természetesen ettől még a hozzászólásnál, képfeltöltésnél, stb. ugyanúgy megjelenik a felhasználói név...)


Javítva: 29.12.2011. 11:42 | Fel!

#25

RE: Szolgálati közlemények

- Technikai panaszkodó... 29.12.2011. 21:52
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Köszi a lehetőséget, de sajnos én erős kontroll alatt vagyok a munkahelyemen, így csak esténként otthon tudom nézni a fórumot.

Fel!


Látogatók
1 Fórumtag és 61 Vendég online:
VTX6

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).