#1

Milyen tájegység? Második feladvány. (=Stachys alpina, Ophioglossum vulgatum)

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 16:10
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Az előző feladványt nagyon gyorsan megoldottátok, most egy másik, nehezebb, nem csak az aktuális adatok ismeretére alapozó rejtvénnyel jelentkezem (a MENEA és a digitális atlasz most nem segít). Az alábbi fotón több ritka, vagy szórványos növény is látható, ám így együtt, ilyen finom léptékben csak egy helyen fordulnak elő. Milyen fajokról és milyen tájegységről van szó?

Csatolt képek:
Melyik tájegység_9.jpg

Javítva: 16.11.2020. 16:33 | Fel!

#2

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 16:58
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Jók ezek a feladványok, csak az időzítés nem az igazi, mert a fórum ősz vége felé már eléggé el szokott néptelenedni. Nincsenek odakint virágok, az emberek inkább a plázába mennek, vagy hajómakettet építenek, vagy már a karácsonyi bejglisütésen jár az eszük...

Az a jobb oldali magányos, látható ér nélküli levél csak engem emlékeztet Ophioglossumra?

Fel!

#3

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 18:14
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Örülök, ha már egy-két ember agytekervényeit megmozgatják a feladványok, de nem is gondolom, hogy ezekre tömegesen futnának be a jó megoldások akár a csúcsszezonban is. Viszont, bármikor elolvashatók és tanulhat belőle, aki akar.
A sejtés egyébként kiváló szemre és jó terepi tapasztalatra vall. Van a képen egy olyan faj, amivel sehol másutt nem fordul elő hazánkban ez a haraszt. Azért nem, mert eltérő az élőhelyi preferenciájuk, de itt mindkettőből annyi van, hogy ez a kombináció is előfordul.
Talán van akinek segít (de akár félrevezető is lehet), hogy az alábbi beszúrt fotó a közvetlen közelben (de erdőben) készült. Szintén, egy hazánkban ritka koegzisztenciát ábrázol.

Csatolt képek:
Melyik tájegység_5b.jpg
Fel!

#4

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 18:43
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

még az is megeshet, hogy az első képen van egy Stachys és egy Potentilla ...

Fel!

#5

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 19:22
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

fenyő alatt növő Waldsteina geoides

Fel!

#6

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 19:33
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a Taxus nem igazán fenyő :)

Fel!

#7

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 21:18
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Nagyon jók vagytok, akkor összegzem a jó megoldásokat a "milyen fajok" kérdésre:
1. fotó: Ophioglossum vulgatum, Stachys sp.
2. fotó: Waldsteinia geoides, Taxus baccata
Már nagyon közel lehettek a "Melyik tájegység" kérdés megválaszolásához. Erre is van tippetek?

Fel!

#8

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 21:55
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

akár az is előfordulhat, hogy Stachys alpina

Fel!

#9

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 21:58
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Stachys alpina csak a Mecsekben van, de a mecseki tiszafás eddig vahahogy elkerülte figyelmemet...

Fel!

#10

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 22:54
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Kiváló tipp. Egészen pontosan eldönthető, hogy Stachys alpina-ról van szó, még ilyen állapotban is. Az, hogy ajakos, a tippek alapján is egyértelműnek tűnik, de ha már el tudjuk dönteni, hogy Stachys, akkor nem lehet más, mint a Stachys alpina, mivel a levél színe is sűrűn szőrös, de nem ezüstösen (mint a S. germanica esetében), viszont az alsó, tojásdad levelek csúcsa egyértelműen lekerekített, a keskeny lándzsás felsők pedig röviden csúcsba keskenyedők (ami a hazai fajok közül csak a S. germanica-ra és a S. alpina-ra jellemző). Ha valaki terepen nem tudná eldönteni, hogy Stachys-ról van-e szó, annak érdemes megszagolnia a megdörzsölt levél illatát. A Stachys nemzetség, mint az ajakosok többsége a nemzetségre jellemző, az emberi szaglással is megkülönböztethető illattal/szaggal rendelkezik. Ez a Stachys-okra különösen igaz, kellemetlen, penetráns szagukat könnyű megjegyezni.
Az aktuális előfordulásokat keresve, az atlaszt bújva nem akadunk nyomára, de az irodalom átböngészésével egyetlen olyan hazai hegység van, ahol a felismert fajoknak, a Stachys alpina-nak, a Taxus baccata-nak, a Waldsteinia geoides-nek és az Ophioglossum-nak egymáshoz közeli előfordulásai voltak. Melyik ez a hegység?

Fel!

#11

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 23:01
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Taxus baccata csak két helyen őshonos nálunk, tudtommal. A Bakonyban nincs Stachys alpina adatról tudomásom, tehát csak a Bükk lehet a megfejtés. Vagy valamit rosszul tudok...

Fel!

#12

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 23:14
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Jól tudod, a Bükk lenne papírforma szerint a jó megfejtés, de a fotó meglehetősen friss, a Bükkben viszont évtizedek óta nem tudták bizonyítani a Stachys alpina jelenlétét. Kérdés, hogy egy ilyen fotó alapján a nagy többség, a szakma elfogadná-e, hogy a faj újból előkerült a hegységből? Ha ez lenne az egyetlen bizonyító példány, te begyűjtötted volna, hogy igazold a faj újra felfedezését? Mondjuk nekem lett is volna rá engedélyem, de csak fotót készítettem.

Fel!

#13

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 23:20
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Én nem gyűjtöttem volna be, mert fel sem ismertem volna... De amúgy sem, inkább megvártam volna, amíg kinö rendesen. Ha lerágja valami, vagy megtépi egy arra kószáló turista, mielött vissza érek, az pech.

Fel!

#14

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 23:31
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Az a gond, hogy ez egy kaszált gyepben volt, ahol évente többször is kaszálnak. Egy ilyen fiatal egyednél sajnos nem várható, hogy ezt túléli, de ki tudja. Könnyen lehet, hogy már most sincs meg. A koordináták alapján vissza lehetne keresni, de ez az előző etikai kérdést nem befolyásolja. Persze, ez egy mellékvágány az eredeti kérdések szempontjából, de egy ilyen fórumon ennek is lenne helye.

Fel!

#15

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 02.11.2020. 23:39
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a feladvány és bizonyos részei kifejezetten érdekesek voltak, de nem szívesen vettem benne részt, mert ismétlődően inkorrekt részei voltak (nem a nehézséggel vagy a csavaros logikával van gond - volt ezen a fórumon sokfelé feladvány, ahol mérgelődtünk egymáson, de a végén kb arra jutottunk, hogy ja, ez végülis megfejthető volna)

az, hogy a képen Stachys alpina a fő téma, nyilvánvaló volt elsőre, de bevallom, a mellette lévő levelet Potentilla micrantha-nak gondoltam (akár lehetne is, bár ugyanúgy lehetne Fragaria is), már csak azért is, mert a Stachys köztudottan a Mecsekből rendelkezik recens adattal, és ott van a közelében P. micrantha is

az első inkorrektség mindjárt ez - hogy egy mások által nem ismert új bükki felfedezésről van szó

a másik az Ophioglossum szerepe - azért ez messze nem ritkaság, és egy elég széles spektrumán a réteknek és erdőknek előfordul, gyakorlatilag minden tájegységünkről van adata, és nagyon sokféle társulásból (egyáltalán nem összeférhetetlen vagy unikális a megléte a Stachy alpina-val összevetve)

(amúgy a Stachys csak nálunk ilyen hype, mert a környező országokban, gyakran középhegységi helyzetben is, és elég nitorfil-degradált helyeken sokfelé megvan, az "alpina" kifejezés a nevében nem kicsit hízelgő)

a segítő kép pedig olyan, ami akár a Mecseken is készülhetett volna - mert ott is van Waldsteinia, és bár azt nem tudom, hogy épp a Waldsteinia lelőhelyen van-e ilyen, de ez nem is lényeg, a Taxus Pécs szélein többfelé elvadul - azaz a képek készülhettek volna a Mecseken is
sőt, akár a Pilis térségében is, mert onnét is van (bár kérdéses) Stachys-adat, az összes többi faj pedig előfordul arra is (a Taxus nyilván kivadulva - ahogy egyébként a bükki Taxus-adatok őshonosságára sem lehet gombot varrni)

szóval a színes ötletek részemről teljesen OK-státuszúak (ez a tájas topik pl.), de a Bilbo Baggins-i barkochba nem feltétlenül kívánatos

Fel!

#16

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 14.11.2020. 17:27
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Itt is bocsánat a kései válaszért. Végül is b.s. és brenta. majdnem mindegyik, feladvánnyal kapcsolatos mondanivalómat megfogalmazta. A legfontosabb üzeneteket és gondolatmenetet b.s. utolsó válasza tartalmazza, így jöhetnek a megoldások . Bár több csavar is volt a feladványban és a válaszokkal is inkább arra törekedtem, hogy minél több dolgot kihozzunk a feladványból, az elbizonytalanítás ellenére a végén mindenre kitértem volna.
What have I got in my pocket? (ha már B.B. neve szóba került):
1. a kérdéses fajok az első képen a Stachys alpina, Ophioglossum vulgatum lennének és amit először Potentilla-nak sejtett b.s. valójában Fragaria vesca (van még pár faj, de ezek közül a tájegység meghatározása szempontjából csak egy lesz érdekes), ill. a második fotón Taxus baccata, Waldsteinia geoides szerepel. Az, hogy nem P. micrantha-ról van szó, az első képen leginkább a levélnyél alapján dönthető el (a P. micrantha-nak ui. ez sosem zöld).
2. a lelőhely nem a Bükk, hanem a Nyugat-Mecsek.
Nincs a 'zsebemben' új Stachys alpina adat a Bükkre nézve, de a korábbi adatok, a segédfotó és az élőhely alapján leginkább erre következtethetnénk (Kevey B. & Tóth I. Zs. (1998): A Stachys alpina L. magyarországi elterjedése. Kitaibelia 3: 213-218.).
Brenta-val egyébként a gyűjtés/nem gyűjtés kapcsán egyetértek, annyival egészíteném ki, hogy én ilyen bizonytalan helyzetben nem és egyetlen tő esetén sem gyűjtenék. Jó kérdés, hogy hány tő esetén szánnám rá magam ilyen helyzetben.
A b.s. legutóbbi válaszára reagálva a Taxus baccata országos szinten valóban kivadulóban van és a magoncok a természetközeli állományokban is megjelennek (a városoktól távolabbi kultúrkörnyezetben, pl. Dobogókőn is fotóztam már). Ahogy az újabb segédfotón, a kísérő fajok alapján már egyértelműbb, megvan a Mecsekben is (de publikált adata innen talán nincs).
Sajnos be kell látnom, h elbuktam ezzel a feladványtípussal, lehet, h jobb lenne, ha valaki más próbálkozna hasonló rejtvényekkel. Azért remélem maradt pozitív nyoma is a kísérletnek és köszi a kiváló válaszokat, kommenteket.

Csatolt képek:
Melyik tájegység_6.jpg
Fel!

#17

RE: Milyen tájegység? Második feladvány.

- Fotó-feladványok 15.11.2020. 20:24
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Egyáltalán nem mondanám, hogy elbuktál ezzel a feladványtípussal, szerintem nagyon jók voltak és tanulságosak. Mindössze annyit lehetne felhozni ellenük, hogy több bennük volt a csavar, mint egy Trónok harca epizódban (állítólag abban sok van, én egyet sem láttam).

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 92 Vendég online:
regiusmarta

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).