#1

Milyen fajok? (=Allium ursinum)

- Fotó-feladványok 26.10.2020. 18:11
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Ezen a képen több, mint öt genus jól azonosítható. Némi képvágást alkalmazva a faji azonosítás lehetőségét szándékosan nehezítettem, mert ahogy láttam gyengébb felbontású képek alapján is profi megoldások születtek. Persze, nem állítom, hogy ezek után könnyű a feladat, de nem is lehetetlen.

Csatolt képek:
Milyen fajok.jpg

Javítva: 20.11.2020. 11:57 | Fel!

#2

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 03.11.2020. 19:16
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Malaxis monophyllos újrafelfedezése Magyarországon :)

Fel!

#3

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 03.11.2020. 21:59
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

nagyot nőttél a szememben (ha lehet egyáltalán ilyen)

Fel!

#4

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 08.11.2020. 21:52
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

egyszer remélem erről is megtudunk valamit...

Fel!

#5

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 14.11.2020. 15:52
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Elnézést, de mostanában nem sok időm volt reagálni a válaszokra, hozzászólásokra. Brentakurdvium valóban megérdemli a dicséretet, mert a fotót szándékosan vágtam úgy, hogy a legvalószínűbb megoldás a Malaxis legyen. Sajnos nem voltam ilyen szerencsés, a nem vágott kép alapján mindez kiderül, csatolom. Azért remélem, hogy az egylevelű lágyvirág valamikor újból feltűnik hazánkban.

Csatolt képek:
Milyen fajok_.jpg
Fel!

#6

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 14.11.2020. 16:29
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ritkán kap az ember ennyi elismerést egy rossz megoldásért. :)

Fel!

#7

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 14.11.2020. 17:37
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Szerintem nagyon kevesen vannak akik a rendelkezésre álló információ alapján ennél jobb választ adtak volna. Olyan botanikus is kevés akad, aki a kép alapján ki tudta volna zárni a Malaxis-t. Lehetne, de ahhoz nagyon kéne ismerni a fajt.

Fel!

#8

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 15.11.2020. 20:25
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Voltaképpen akkor már csak az volna hátra, hogy valaki megmondja, mi a retek (Raphanus sp.) van a képen...

Fel!

#9

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 15.11.2020. 22:03
- cypraea | 749 Hozzászólás

Termésre olyan, mint az Allium (akár victorialis).

Fel!

#10

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 16.11.2020. 18:33
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Na jó, velem lehet tárgyalni. Akkor legyen a medvehagyma és az egylevelű lágyvirág állandósult hibridje.

Fel!

#11

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 16.11.2020. 22:02
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Valóban egy Allium-ról van szó, mégpedig az Allium ursinum-ról. Ezt el lehet dönteni a levéllemez alapján is, ui. az egyetlen hasonló hazai A. victorialis levele sokkal vaskosabb, erősebb szövetű, a hosszanti levélerek sűrűbben futnak és a levél hegye tompább. A hosszanti levélereket összekötő oldalerek az A. victorialis-nál szinte nem is láthatók, itt feltűnőek és viszonylag meredeken, hegyes szögben futnak. Ha a méret és tapintás nem segít, akkor a levélerezet előbb említett bélyegei alapján a Malaxis-tól is elkülöníthető. Az A. victorialis-nak egyébként sokkal sűrűbb fejecskéje, szinte gömbszerű virágzata van. A laza terméságazat is elárulja, h itt az A. ursinum-ról van szó. A háttérben két Ophioglossum vulgatum homályos, sporotrofofillumos hajtása bizonytalanítja el az embert: ezekről a vágott képen könnyen hihetnénk, hogy Malaxis-ok. Persze, terepen szemlélve ezt azonnal kizárnánk, pl. a levélerek hiánya miatt.

Fel!

#12

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 16.11.2020. 22:26
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Soha az életben nem gondoltam volna, hogy valaha is problémát fog okozni Malaxis és a medvehagyma elkülönítése. Még egy kicsit kell fejlődnie a technikának, mire a képernyőn keresztül is átjön a büdös hagymaszag.

(Azért remélem a feleségem a tavasszal nem lágyvirággal ízesítette a pogácsát!)

Fel!

#13

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 17.11.2020. 00:32
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Viccet félretéve, az Allium ursinumnak a szakirodalom szerint (az imént megnéztem jó néhány helyen) 2-3 tőálló levele van. Ezen meg egy van, és az sem tűnik tőállónak. Ráadásul úgy lett fotózva a kép, mintha több ilyen példány is lenne a háttérben, tehát ez egy típusos példány lenne. Ezért aztán az Allium ursinumot többször is elővettem, majd elvetettem...

Fel!

#14

RE: Milyen fajok?

- Fotó-feladványok 21.11.2020. 07:56
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Ebből is látszik, hogy megérdemelted a dicséretet. Ha szakmai választ vártál volna a legutolsó bejegyzésedre, akkor bocs, hogy nem reagáltam. Talán annyit írnék, hogy a fajok elterjedési határaikon másként viselkednek, sokszor morfológiájukban is eltérnek a forráspopuláció egyedeitől. Ez nem csak makro (földrajzi régió) de mezo és mikro gradiensek mentén (pl. élőhelyfoltok szintjén) is igaz (Mt 13, 3-9; Lk 8, 5-8; Ellenberg 1974). A medvehagyma itt, egy évente többször is kezelt kaszálóréten, toleranciájának határán épp, hogy képes volt termést érlelni. Ilyen szituációban 'gyakran' találkozunk egyetlen tőlevéllel rendelkező egyeddel (a virágzó egyedek valódi csodaszámba mennek). Ezen a fotón az Ophioglossum-ok voltak jó helyen, a medvehagyma talán egy fa bevetülő árnyékának köszönhette, hogy termést is érlelt. Kapva kaptam az alkalmon, hogy megörökítsem.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 44 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17316 topik és 72372 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).