#1

Lathyrus taxonómia

- Botanikai tudakozó 14.04.2016. 18:12
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Beköszöntött a lednek-szezon, és célba vettem néhány fajt. Ezzel kapcsolatban vettem észre, hogy a régi Simon-féle határozó még nem ismeri a Lathyrus lactaeust, viszont a koloncos gyökerű, szálas levelű ledneket a Lathyrus pannonicus alatt említi. Az történt, hogy a L. pannonicus taxonból kiemelték a L. lactaeust? Ha igen, miért? Mik az elhatárolási szempontok a L. lactaeus és a L. pannonicus között?

Fel!

#2

RE: Lathyrus taxonómia

- Botanikai tudakozó 16.04.2016. 15:18
- Rubescens | 350 Hozzászólás

A Füvészkönyv szerint:

L. lacteus (M. Bieb.) Wissjul.:
"A gyökérkoloncok hengeresek v. orsó alakúak, 10–20 cm hosszúak és 4–5 mm vastagok. A fürt legfeljebb olyan hosszú, mint a murváskodó levél. – A párta később megbarnul. A csésze fogai ált. kopaszak, az alsók 1/2–4/5x olyan hosszúak, mint a csöve. T: 15–60 cm. He. IV–V. Mészkedvelő tölgyesek, bokorerdők, sztyeprétek. K gyakori, NyDt (Soproni-dv.)†, DDt (Mecsek, Tolnai-dv., Villányi-hg.) ritka. [L. pannonicus (Jacq.) Garcke subsp. collinus (Ortmann) Soó, L. versicolor auct.]"

L. pannonicus (Jacq.) Garcke:
"A gyökérkoloncok bunkósak, 2–5 cm hosszúak és 6–9 mm vastagok. A fürt jóval hosszabb a murváskodó levélnél. – A párta később is sárgásfehér v. rózsás marad. A csésze fogai ált. pillásak, az alsók kb. 1/2x olyan hosszúak, mint a csöve. T: 20–60 cm. He. IV–V(–VI.). Láprétek. DK (Bakonyalja, Balaton-fv.), NyDt (Soproni-hg.) ritka, KisA†? [L. pannonicus (Jacq.) Garcke subsp. austriacus (Crantz) Maly]"

L. pannonicus van a környékünkön (kb. fél óra séta), ha kell, megkérdezhetek pár tövet személyesen, hogy mi a véleményük az ügyben

Fel!

#3

RE: Lathyrus taxonómia

- Botanikai tudakozó 16.04.2016. 21:19
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Köszönöm, akkor úgy tűnik, hogy ma Szentendre fölött meg is találtam a L. lacteust. A L. pannonicust már jópár éve láttam Devecser mellett.

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 85 Vendég online:
Kemény Dió

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72377 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).