#1

Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 14.11.2010. 11:23
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Mi nem jó, mért nem jó, hogyan kellene?! Mivel a fórumon szerencsére akadnak profi fotósok (természetesen nem magamra gondolok! ), ezért ők remélhetőleg válaszolni tudnak majd a felmerülő kérdésekre...


Javítva: 30.03.2012. 18:34 | Fel!

#2

- Ahol semmi sem OFF... 01.01.2011. 18:38
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Nem fotózási tanács, hanem fotójavítási

Úgy látom, sokan raktok fel fakó, színtelen, vagy túl világos képeket. A Microsoft Office csomagban van egy MS Picture Manager segédprogram, amiben egyszerűen lehet kontrasztosabbá - egyben kicsit elevenebb színűvé tenni a nem túl jól sikerült fotókat, ill. a fényerőn is lehet állítani. (Mindkét opció a képek szerkesztése menüpont alatt található, ahol vágni, méretezni, tömöríteni is lehet). Csodákat persze evvel sem lehet tenni:)))


Javítva: 12.01.2011. 22:06 | Fel!

#3

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 21.03.2011. 09:03
- novalusz | 497 Hozzászólás

Játékot tessék! A tükörreflexes gépeknél probléma lehet a kis mélységélesség. Van pár program, például az ingyenes CombineZP, amivel több fotót össze lehet gyúrni egy képpé. Persze a végeredmény nem egy fotó lesz, hanem egy digitális munka ("csalás"), de lenyűgöző tud lenni, a www.csmfoto.hu oldalon vannak ilyen képek (Miklós, itt vagy? :-) ) Ő egyébként a Helicon Focus-t használja.

CombineZP: http://www.hadleyweb.pwp.blueyonder.co.u...nstallation.htm
Gyorstalpaló: http://www.hadleyweb.pwp.blueyonder.co.u...ing_started.htm

Túl sok tapasztalatom nincsen ezen a téren, de ma kipróbáltam, működik (nem volt szél és amúgy sem volt szélre érzékeny a modell):

Pulsatilla grandis

Fel!

#4

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 22.03.2011. 08:02
- novalusz | 497 Hozzászólás

Kompakt gépekkel gond lehet a fókuszálás, ha a növény nagyon vékony. Néha a virág helyett valami mást, pl. a hátteret sikerül megörökíteni. Én ilyenkor belógattam valamit a megfelelő helyre, pl. a földről felvett falevelet a lefotózandó szárral egy vonalba tettem, arra fókuszáltam, aztán pedig kattintás előtt elvettem. Persze a belógatott tárgy módosítja az expozíciós értéket, ha relatíve nagy és világos dolgot használunk, akkor sötétebb lesz a kép, érdemes ennek megfelelően próbálkozni.


Javítva: 22.03.2011. 08:04 | Fel!

#5

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 22.03.2011. 11:36
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Hogy szoktam rühellni, mikor nem találja a gép fókusza a témát....
Én általában ilyenkor két ujjam közé veszem a témát, és arra fókuszálok, majd elveszem a kezem... A legtöbb kompakt gépnek ha nem tévedek, van manuális módja is. Na nálam a fúkusz abban még gyengébb (valahogy nem tudok olyan közelre fókuszálni vele, ahogy normál esetben a gép automatán ezt tudja). De a novalusz által említett expozíciós gondokat manuális ISO/blende/rekeszidő beállítással egész jól lehet (az én gépemen) kiszűrni.

Fel!

#6

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 22.03.2011. 12:01
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Nos, ha valaki valamennyire komolyan gondolja a növényfotózást, érdemes tükörreflexes gépet venni. Nem feltétlenül a legújabb, a marketing okán mindenféle csingilingivel ellátott gépet. Erre a célra tökéletesen megfelel egy akár használt 5-6 éves gép is, amit ma olcsóbban meg lehet venni, mint egy új kompaktot. Az más kérdés, hogy aztán rájön az ember, hogy kéne egy makróobjektív, no meg egy stabil állvány is ...

Fel!

#7

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 22.03.2011. 12:35
- novalusz | 497 Hozzászólás

Szerintem ha valaki "ha már virágozok, akkor fotózok is" alapon akar gépet venni, akkor felesleges a tükörreflexes. A mostani jó kompakt és bridge (a kompakt és a tükörreflexes közötti) gépekkel egész szép képeket lehet készíteni, főleg ha csak a monitoron nézegeti őket az ember, és nem a pixeleket tanulmányozza. Mivel kisebb az érzékelő lapkájuk, ezért nagyobb mélységélességet tudnak, sokkal kevésbé macerás a makrofotózás. Egy könnyebb gépnek elég egy könnyebb állvány (árnyasabb helyen, pl. erdőben jól jön). Viszont amikor meg jó lenne elkenni a hátteret (pl. nagyobb növény habitus fotójánál), akkor látványosan jobb tud lenni a tükörreflexes, és persze szebb lesz a kinyomtatott kép is.


Javítva: 22.03.2011. 12:38 | Fel!

#8

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 22.03.2011. 12:45
- mespilus | 485 Hozzászólás

Igen ez így kezdődik: "ha már virágozok, akkor fotózok is", csak aztán így folytatódik: "hamár fotózok akkor tükörrefissel fotózok". Aztán meg nincs megállás obik, állványok, táskák, lencsék meg anyámkínnya! Mondjuk minden hobbi ilyen...

Fel!

#9

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 22.03.2011. 14:24
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Én szeretnék olyan tiszta, tűéles képeket készíteni, mint mobe, de az én Fuji Finepix S2000HD-mmal, aligha fog összejönni. Gondolkozom egy tükörreflexesben, de egyenlőre még a fajok jobban izgatnak, mint a gépek!
Most volt egy kis időm, és a ragyogó napsütésben nem hagyhattam ki, hogy tegyek egy túrát a lakótelep körül. Szerencsére a megszokott veronikák és árvacsalánokon kívül végre más is akadt!

Mobe, megkérdezhetem, hogy milyen cuccal fotózol?

Fel!

#10

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 22.03.2011. 16:43
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Nekem egy Pentax *DL-em van, ez egy öt éves gép. (Ma ezt vagy hasonlót használtan kb. 40-45eFt-ért meg lehet kapni.) Alapobjektívnek Pentax 16-45-öst, a makróhoz Tamron 90-est használok. (Itt a márciusi főoldalon látható képeim is a Tamronnal készültek.) Egy erős állványom van: Manfrotto 055 xprob, természetesen gömbfejjel. Ennek az állványnak az az érdekesége, hogy a középoszlopa 90 fokban elforgatható, így kb. 10 cm magasságból is lehet használni. (Ez azért érdekes mutatvány, amikor az ember így fényképez!)


Javítva: 22.03.2011. 16:52 | Fel!

#11

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 22.03.2011. 23:27
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Köszi az adatokat! Nem hiszem, hogy mostanában rászánnám magam egy gépre (akkor már inkább földet vennék), de ha mégis, akkor valami ilyesmi érdekelne majd!

Fel!

#12

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 25.04.2011. 20:26
- Csukoka | 2.282 Hozzászólás

Én diára fotóztam 2007-ig, nem akármilyen tükörreflexes géppel. Digitálisból a másodikat nyűvöm, az első feltehetően gyári hibás lehetett, fogalma sem volt a fókuszálásról, de nem cserélték ki. A mostani sokkal jobb gép, de ez is kompakt. Amit lehet kihozok azért belőle, csak nem könnyű. (Panasonic Lumix). Majd ha nyerek a lottón, lesz tükörreflexes gépem.


Fel!

#13

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 10.06.2011. 16:23
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Olvasgattam, amiket itt írtatok, és mivel még azt sem tudtam, mi az hogy tükörreflexes, próbáltam utánanézni, és találtam egy oldalt, ahol szerintem hasznos infók vannak gépválasztás ügyben amatőröknek, hátha valakit érdekel.....

http://www.farkasszokefoto.hu/index.php?id=3&cikk=4

Fel!

#14

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 10.06.2011. 16:51
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Alapvetően jókat ír. A kiegészítők felsorolásakor növényfényképezés esetén nem szabad megfeledkezni egy stabil állványról, ami további cca. 60-65 eFt. Erre akkor van szükség, ha pl. a virágról akar valaki közelit készíteni.

Fel!

#15

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 10.06.2011. 19:48
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Fhú, az előbb néztem meg a Vad Magyarországot és eszméletlen szép felvételek vannak benne... ajánlom mindenkinek!

Fel!

#16

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 10.06.2011. 22:30
- barkócza | 2.012 Hozzászólás

Hol láttad?

Fel!

#17

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 11.06.2011. 10:38
- mespilus | 485 Hozzászólás

Moziban, vagy letöltötted, vagy DVDn? Engem is nagyon érdekel, már régóta várom, hogy a moziban megnézhessem, de ide még nem éret el :(

Fel!

#18

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 11.06.2011. 10:59
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Hát az ilyen "látványfilmeket" szerintem csak moziban érdemes... az Urániában adják, úh. pöstiek előnyben: http://www.urania-nf.hu/filmismertetok/vad_magyarorszag.php

Fel!

#19

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 11.06.2011. 11:03
- mespilus | 485 Hozzászólás

Na ezt utálom ebben a centralizált villágban!!! Pesten minden elérhető... Pedig Szeged sem egy kisváros! Természetesen én is moziban nézném meg legszivesebben.

Fel!

#20

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 11.06.2011. 11:07
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Jó, de nálatok meg nincs szmogriadó, na.

Fel!

#21

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 11.06.2011. 11:54
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Állványcipelésre azt hiszem én sose fogom rávenni magam. Az én gépemben van képstabilizátor, persze pont makrónál nem alkalmazható, de talán vannak olyan gépek, ahol igen. Azért néha sikerül így is nagyjából éles képet csinálni, a probléma inkább a szél szokott lenni, a fényhiány, meg hogy nem arra fókuszál a gép, amire szeretném.... no és a felbontás.

Fel!

#22

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 11.06.2011. 11:58
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Ebből a cikkből úgy tűnik, az Uránián kívül nem fogják más mozikban vetíteni a filmet.

http://www.origo.hu/tudomany/20110420-in...ndezojevel.html

Fel!

#23

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 11.06.2011. 12:09
- mobe | 1.181 Hozzászólás

#21-re:

Többek között a fényhiány miatt is kell az állvány. Ezt a felvételt 1/13 másodperces idővel exponáltam egy árok aljában. Az autofókusznak pedig alapvető jellegzetessége, hogy az automata nem tudja, hogy Te mit szeretnél élesen látni. Ezért állítom én az élességet szinte mindig manuálisan.

Csatolt képek:
IMGP3660-2.jpg
Fel!

#24

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 11.06.2011. 12:33
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Aha, köszi. Az én gépem fényhiányban semmire sem fókuszál makrónál, nemhogy nem arra, amire szeretném. Sajnos egyáltalán nem értek ehhez, de akkor nekiállok majd kézi beállítással próbálkozni ilyen esetben, hátha sikerül közben átmenetileg kővé is dermednem:) vakut nem használsz ilyenkor?

Fel!

#25

RE: Természetfotózási tippek, trükkök, tanácsok

- Ahol semmi sem OFF... 11.06.2011. 12:39
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Csak természetes fénnyel dolgozom. Az előfordul néha, hogy egy fehér lappal derítem a túl sötét oldalt.

Fel!


Hasonló topikok Válaszok Utolsó hozzászólás⁄Nézet
fehér föld (=Fagopyrum esculentum)
Topik helye: Fotó-feladványok - Harka
10 04.10.2012. 13:22goto
Írta: Harka • Nézet: 496

Látogatók
0 Fórumtag és 45 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).