#1

Hivatalos fajnevek

- Botanikai tudakozó 08.12.2014. 18:20
- alsotekeres | 31 Hozzászólás

Nem tudom jó topikban teszem-e fel a kérésemet.

Tudtok nekem ajánlani olyan helyet a neten, ahol meg lehet találni az aktuálisan érvényes növény neveket, illetve szinonimákat? Én általában ezt az oldalt használom: http://www.theplantlist.org/ , de nem tudom van-e másik, "naprakészebb" oldal is fent a hálózaton.
Köszönöm
Pali

Fel!

#2

RE: Hivatalos fajnevek

- Botanikai tudakozó 08.12.2014. 20:45
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Nagyon jó a felvetés! Én is szoktam a plantlistet nézni. Engem nemcsak az bizonytalanított el, hogy mennyire naprakész az oldal, de az még inkább, hogy egyáltalán mennyire jelenít meg tudományos konszenzust. Végül is nincs olyan, hogy "Nemzetközi Tudományos Akadémia". De akkor mi határozza meg, hogy mi a mértékadó tudományos ítélet?

Fel!

#3

RE: Hivatalos fajnevek

- Botanikai tudakozó 08.12.2014. 22:08
- Axel | 72 Hozzászólás

Ez inkább a véleményekről szól, mintsem tudományos ítéletről, elvégre tulajdonképpen csak nézőpont kérdése, hogy mennyi morfológiai eltérés alapján húzzuk meg a határvonalat két faj, vagy éppen két nemzetség között. Valaki tágabb, valaki szűkebb értelemben gondolkodik, éppen ezért van az, hogy ahány ilyen jellegű adatbázis létezik, annyi különféle vélekedés van arról, hogy mi is az aktuálisan elfogadott név. Félek tőle, hogy a globális konszenzus elképzelhetetlen.

Például vegyük a bablevelű varjúhájat:
PlantList: Sedum maximum
RHS: Sedum telephium subsp. maximum
Ars-Grin: Hylotelephium telephium subsp. maximum
de találunk példát Hylotelephium maximumra is (Flora Italiana, Tela-Botanica stb.).

Hogy egy adott adatbázis esetén mi alapján döntenek egyik vagy másik elmélet mellett? Elképzelésem sincs.

Persze PlantListen például nem ritkák az olyan pontatlanságok, minthogy egy elgépelt névváltozat ugyanúgy elfogadott, mint az eredeti változat, vagy hogy ugyanarra a növényre több érvényes név is van (pl. a pompás varjúháj esetében érvényesnek tünteti fel a Sedum spectabile-t és a Hylotelephium spectabile-t is, amikor értelemszerűen egy és ugyanaz a növény).


Javítva: 08.12.2014. 22:20 | Fel!

#4

RE: Hivatalos fajnevek

- Botanikai tudakozó 10.12.2014. 22:11
- alsotekeres | 31 Hozzászólás

Köszönöm a válaszokat
Pali

Fel!



Látogatók
3 Fórumtag és 64 Vendég online:
Balino, Viola, tmoni10

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).