#1

"ti" kiejtése

- Különös növénynevek 19.11.2020. 19:43
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Kaptam egy olyan kérdést, hogyan kell kiejteni a Matricaria recutita nevet helyesen, és kissé elbizonytalanodtam. A latin kiejtés szabályai szerint ugyanis bizonyos esetekben a "t" betűt magas magánhangzó előtt "c"-nek kell mondani. Kérdés, hogy ez mennyire alkalmazandó a latin fajnevek esetében.

Hogy kell kiejteni pl. azt, hogy Knautia, Gratiola, Nasturtium? "T"-vel vagy "c"-vel?

A recutitáról annyit találtam etimológialiag, hogy a jelentése "nyúzott", de hogy mire utal, ismeretlen. Esetleg a cutis=bőr szó rejtőzhet benne ez esetben? Azt "t"-vel szokás mondani...

Fel!

#2

RE: "ti" kiejtése

- Különös növénynevek 19.11.2020. 20:24
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Ez attól is függ, hogy melyik nyelvterületen teszed fel ezt a kérdést. Magyarországon és a többi térségbeli országban "c" lenne a kiejtés. Az angolok angolosan ("knausa") mondanák. Az olaszok, ahogy írva van, tehát t-vel.
Ugyanígy, a "ci" és a "ce" betűkapcsolatot nálunk cé-vel mondják, nyugatabbra viszon olaszosan, csé-vel.
A "cy" viszont tudomásom szerint nálunk "ki", így pl. a Cypropedium kiejtése "kipripedium" lenne.
Nekem sokszor az a kérdés, hogy a személyek nevét rejtő fajneveket a név kiejtése szerint kell-e mondni, vagy úgy, mintha nem is tudnánk, hogy mit hordoz a faj neve. Tehát a Gagea az "gédzsa" vagy "gagea"? A Limodorum trabutianum az "... trabüianum" vagy "trabucianum"?

Fel!

#3

RE: "ti" kiejtése

- Különös növénynevek 19.11.2020. 21:07
- Csukoka | 2.282 Hozzászólás

Valamikor régen megkérdeztem Priszter Sziszi bácsit, mi a Knautia kiejtése? KNAUTIA. ezt mondta. Vagyis t-vel.

Fel!

#4

RE: "ti" kiejtése

- Különös növénynevek 20.11.2020. 21:38
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszönöm a hozzászólásokat!

Igen, a helyes kiejtést nyilván sok dolog befolyásolhatja, pl. hogy milyen eredetű az adott szó, vagy van-e benne pl. egy név.

Azt már meg is találtam, hogy a Knautiában egy német Knaut nevű emberke rejtőzik, a Montiában pedig egy Monti nevű olasz. Ez alapján mindkettőt t-vel kell tehát mondani. A Gratiola, a Nasturtium és a recutita még hátravan... (És biztos van még rengeteg hasonló.)

Fel!

#5

RE: "ti" kiejtése

- Különös növénynevek 20.11.2020. 21:49
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

De például a Potentilla vagy a Gentiana elég furcsán hangzik t-vel...

Azt hiszem, kissé összezavarodtam.

Fel!

#6

RE: "ti" kiejtése

- Különös növénynevek 20.11.2020. 22:12
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Most azt találtam, hogy a Gratiola nevet linné a latin "gratia" = báj, kecsesség szóból alkotta, ez alapján tehát c-vel kell ejteni, gondolom én.


Javítva: 20.11.2020. 22:12 | Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 67 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).