#1

Első berkenyészésem 1. (=Sorbus sp.)

- Milyen hazai növény? 24.08.2014. 21:06
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Érdekelni kezdtek a berkenyék, és Barkócza javaslatára ma elmentem Budán egy olyan "tündéri" helyre, ahol még amúgy sem jártam. Nos, a sziklás területen voltak is jócskán berkenyék. És persze a levéllemezeiket nézve csak vakargattam a fejemet, hogy melyik faj (kisfaj) lehet éppen előttem...
Ezt például a sűrű, de mégis láthatóan kétszeres fűrészezettségű lemezről és az erek számáról Sorbus graecának gondolom.

Csatolt képek:
P8243259.JPG

Javítva: 25.08.2014. 21:26 | Fel!

#2

RE: Első berkenyészésem 1.

- Milyen hazai növény? 24.08.2014. 21:18
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Ez egy hosszúhajtás, rövidhajtásokról lehet határozni. A durva fogazottság inkább S. danubialisra utal, de sajnos, ebből nem lehet megmondani.


Javítva: 24.08.2014. 21:23 | Fel!

#3

RE: Első berkenyészésem 1.

- Milyen hazai növény? 24.08.2014. 21:38
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Köszönöm! Majd kérlek alkalomadtán magyarázd el, mi a hosszúhajtás és a rövidhajtás.

Fel!

#4

RE: Első berkenyészésem 1.

- Milyen hazai növény? 24.08.2014. 21:43
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

A rövid hajtáson a hajtás végén egy pontból nő ki az 5 levél (3-5), ebből általában a harmadik levél az igazán jellemző. A hosszún pedig a hajtáson egymás után, egyesével állnak a levelek.


Fel!

#5

RE: Első berkenyészésem 1.

- Milyen hazai növény? 25.08.2014. 21:32
- Boszorkányfű | 467 Hozzászólás

A wikipédián találtam: Hosszúhajtás, rövidhajtás, törpehajtás
A fás szárú növények egy jól megfigyelhető hajtásrendszertípusa a hosszúhajtás-rövidhajtás elrendezés. Ennél a koronát kétfajta hajtás alkotja: a fő tengelyeket a hosszú szártagokkal (internodium, a szárcsomók – nóduszok – közötti szakaszok neve) rendelkező hosszúhajtások alkotják, míg az oldalirányú tengelyeket a szártagok nélküli, jóval rövidebb rövidhajtások teszik ki. Törpehajtás a korlátolt növekedésű rövidhajtás neve (fenyők levelénél). Ennek az elrendezésnek klasszikus példája a lombhullató páfrányfenyő, a Ginkgo biloba.

A rövidhajtások általában nem játszanak szerepet a növény szárának kialakulásában, gyakran a virágokat hordozzák. Korábban a fenyőfélék alcsaládjait hosszú- és rövidhajtásaik megoszlása alapján különböztették meg – manapság ezeket csak alakköröknek tekintik. A rövid- és a hosszúhajtás korlátlan növekedésű, a törpehajtás korlátozott növekedésű és nagyon rövid szártagú, többnyire lehullik a levelekkel együtt.

A gyorsan növekvő hosszúhajtások a fa koronájának külső szélén igyekeznek minél szélesebb, illetve magasabbra törő koronát kialakítani magas megvilágítású környezetben. A hosszúhajtás egymástól távol eső szárcsomóin levelekben gazdag, szárcsomók nélküli oldalágak (rövidhajtás) képződnek.

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 121 Vendég online:
VTX6

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).