#1

Erdélyi Epipactisok erdeje I. (=Epipactis cf. voethii)

- Milyen külhoni növény? 07.07.2014. 18:51
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

A következő négy topik epipactisait mind erdélyben fényképeztem, Hargita megyében a Medve-tótól nem messze lévő erdőben. Ebből a fajból igen sok volt, jellegzetessége, ami nem minden képen látszik az, hogy a lepellevelek vízszintesen állnak.

Csatolt képek:

Javítva: 16.07.2018. 19:46 | Fel!

#2

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 09.07.2014. 21:44
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

Esetleg valakinek van valami tippje?


Javítva: 16.07.2018. 19:46 | Fel!

#3

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 11.07.2014. 19:41
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

Úgy érzem ezek kifognak mindenkin.


Javítva: 16.07.2018. 19:47 | Fel!

#4

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 11.07.2014. 19:42
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Én nem tudom... :)

Fel!

#5

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 11.07.2014. 19:47
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

Hmmm.... ez is valami Amúgy ha senki nem fogja tudni, akkor esetleg tudtok ajánlani valami egy Epipactisos könyvet (már ha létezik ilyen), mert még nem sikerült olyat találnom.


Javítva: 16.07.2018. 19:48 | Fel!

#6

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 11.07.2014. 19:48
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Nagyon szép viscidiumai vannak. Érdemes megnézni, hogy eltávolíthatók-e vele a polliniumok. Ha igen, és spirálisan állnak a levelek, akkor E. helleborine (esetleg purpurata, ha itt-ott lilállik ).
Ha nem, akkor kezdődnek a problémák...

Fel!

#7

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 11.07.2014. 19:51
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Az ÚMF kulcs kezdetnek megteszi. Aztán van egy Flora Pannonicás cikk itt.
Aztán remek anyag van itt a fórumon, hála kispitikének és cypreának.
Aztán van rengeteg külföldi anyag, pl a Delforge, amit én nagyon szeretek lapozgatni, csak szerintem a kulcsai határozásra jórészt alkalmatlanok, a nomenklatúrája pedig egy káosz... Meg még egy kiló orchis könyv németül és angolul.

Fényképről határozás csak jó, a fontos részleteket ábrázoló képekről lehetséges, akkor sem mindig.


Javítva: 11.07.2014. 19:53 | Fel!

#8

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 11.07.2014. 19:55
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

Hát... azt már nem tudom megnézni, hogy eltávolítható-e a pollinium, de én erre helleboriné-t soha nem mondtam volna. A levele és a szára meg látszik. Őszíntén szólva, bár valószínüleg csak én vagyok szerencsétlen, de én a négy(?) faj közül egyikre sem mondtam volna rá egy magyar fajt sem. Persze nem vagyok nőszőfüvész profi, de azért.
A képeken mely fontos részek nem látszanak?


Javítva: 16.07.2018. 19:50 | Fel!

#9

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 11.07.2014. 20:03
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Valószínűleg azért nem kapsz választ, mert az erdélyi nőszőfüvekben más sem érzi tökéletesen otthon magát.

Én képről nem határozok nőszőfüvet, egyrészt mert tiltja a vallásom, másrészt mert nem értek hozzá annyira.

(Még egyszer: határozni sajnos a helyszínen kell, nem utólag, fényképről.)

Fel!

#10

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 11.07.2014. 22:18
- kispistike | 290 Hozzászólás

MVA üzeni (valami miatt nem tud belépni):

Szerintem a noveny legnagyobb valoszinuseggel E. voethii - mert szara
cikk-cakkos, levelei landzsasak, kocsanyai nagyon hosszuak es van
viscidiuma.

Fel!

#11

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 12.07.2014. 14:45
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

(Valahogy kimaradt hevenyészett irodalmi ajánlómból a Magyarország Orchideáinak Atlasza című alapvetés, bár kulcs nincs benne, és terepre kicsit termetes - persze nem is oda lett szánva.)

Fel!

#12

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 12.07.2014. 14:55
- Himantoglossum | 177 Hozzászólás

Köszönök mindent. Amúgy az ÚMF és az Orchidea atlasz is megvan, én főleg európai átfogó epipactisos könyvre gondoltam. Nemcsak magyar fajokkal.

Fel!

#13

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 12.07.2014. 15:40
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Én kifejezetten Epipactisos könyv létezéséről nem tudok.

Orchis könyvnek ott a Delforge, a német nyelvűekkel meg Dunát lehet rekeszteni. Sajnos elsősorban nem Kelet-Európára fókuszálnak. Azt sem tudom, az erdélyi Epipactisok mennyire vannak kutatva, feltárva, könnyen lehet, hogy van még mit vizsgálódni arrafelé a témában....

Én úgy veszem ki, ez az egész nőszőfüves dolog viszonylag új keletű, folyamatosan változik és sok helyen elég zavaros is, de javítsatok ki, ha tévedek...

Fel!

#14

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 12.07.2014. 16:09
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Évről-évre jönnek elő új fajok, nem csak itthon, hanem más európai országokban is. Az új fajok faji önnállóságát sokan megkérdőjelezik, lehetnek akár átfedések is a különböző országok különböző Epipactisai között. Ahogy Brenta írta, folyamatos változás, megújulás alatt van a nemzetség leírása. Nehéz ilyen időben összefoglaló művet kiadni, mire összeszerkesztik és kiadják, bizonyos fokig elévül.

Elég megnézni egy 30-40 évvel ezelőtti orchideás mű Epipactisait. Elég viccesnek tűnik a mai szemmel.

Amúgy a korábbiakon túl ajánlani tudom még az AHO-Bayern honlapját, ahol németes precízséggel van felsorolva jó néhény Epipactis, képekkel és részletes leírásokkal. Gondolom a tőlünk keletre lévő vidékekre ez sem ad megfelelő információkat. http://www.aho-bayern.de/epipactis/fs_epipactis_1.html

Fel!

#15

RE: Erdélyi Epipactisok erdeje I.

- Milyen külhoni növény? 18.07.2014. 19:52
- kispistike | 290 Hozzászólás

Mivel Molnár V. Attila véleménye már ismert, ezért legyen cf. voethii.

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 79 Vendég online:
tmoni10

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).