#1

vajvirág (=Orobanche sp.)

- Milyen hazai növény? 02.06.2014. 17:36
- Kele | 666 Hozzászólás

A határozóban több olyant is találtam, ami Fabacean élősködik, így elbizonytalanodtam, melyik is lehet.
Mellékelem a gazdanövény képét is. Közel, s távol (kb 1m-ig) nem találtam más szóba jöhetőt...
A mezőn több is volt, s általában max fél m-re ez a hereféleség is ott volt.
Nem szagoltam meg, de Orobanche lutea-ra tippelnék.

Csatolt képek:

Javítva: 04.06.2014. 17:17 | Fel!

#2

RE: vajvirág

- Milyen hazai növény? 02.06.2014. 22:41
- Jaurinum | 1.656 Hozzászólás

A növény színezete a minor-hoz hasonlít inkább, de ha valóban csak ez a pillangós (Dorycnium) volt a közelben, akkor tényleg lutea lesz.

Fel!

#3

RE: vajvirág

- Milyen hazai növény? 03.06.2014. 19:48
- Kele | 666 Hozzászólás

Elnézést, mellélőttem a gazdanövénnyel. Kicsit olvasgattam, s feltűnt, hogy Peucedanum is lehet a gazdanövény, amiből pedig rengeteg van arrafelé. Kicsit felkészültebben visszamentem, s átnéztem a terepet. Valóban meg is találtam vajvirág-közelben a szarvaskocsordokat. Rábukkantam egy olyanra is, aminek kb. 2 m-es környezetében nem volt semmilyen pillangós, csak a kocsik, s távolabb is inkább csak Onobrychis (vagy Astragalus -még nem virágzott), s csak messzebb a dárdahere.
A pártát is megvizslattam, a hasasodás, s a leírásban lévő dolgok is inkább illenek az elzászi vajvirágra.
(Ásó nem volt nálam, de így is elég biztosnak látszik, illata se volt, kellemes, vagy bármire emlékeztető semmiképpen)


Javítva: 03.06.2014. 19:50 | Fel!

#4

RE: vajvirág

- Milyen hazai növény? 04.06.2014. 17:14
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

őszintén szólva nem tudom megítélni, hogy ez lehet-e alsatica

viszont, a "közelben növő más növények" ilyen explicit felhasználása a határozásban kezdi az alkímia szintjét súrolni

nagyon fontos a gazdanövény (néha perdöntő), de ahhoz kiásott, egyértelműen dokumentált gazdanövény kell

az, hogy mi nő mellette, legfeljebb tájékoztatás, 1-2 m-t simán elkúszik a szívógyökér


szóval, ha lehet, akkor maradjunk az objektivitás határain belül a kétségkívül fotogén, ámde sok utánajárást igénylő szádorok határozgatásánál


Javítva: 04.06.2014. 17:14 | Fel!

#5

RE: vajvirág

- Milyen hazai növény? 04.06.2014. 22:24
- Kele | 666 Hozzászólás

A sárga bibe, a visszahajló, erősen fogas alsó cimpák, a kicsípett felső cimpa, s a tövénél kihasasodás, valamint a hajlott felső oldal miatt gondoltam, de ha csak a kiásás a tuti, akkor hanyagolom.

Fel!



Látogatók
2 Fórumtag és 58 Vendég online:
Balino, regiusmarta

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72378 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).