#1

vajvirág - milyen faj? (=Orobanche sp.)

- Milyen hazai növény? 24.05.2015. 20:15
- Orchifun | 268 Hozzászólás

Kedves Fórumosok! Fotóztam vajvirágot a Mecseken, dolomit sziklagyepen 2015. 05. 10-én. Barátom segítsége és a saját azonosítási kísérletem után úgy néz ki, hogy valószínűleg két hasonló faj szerepel a képeken, Orobanche alba illetve Ororbanche caryophyllacea. A képeken helyenként talán látszik a növény mellett a kakukkfű illetve a galaj, de mint tudjuk ez sem jelent bizonyítékot. Kérem a hozzáértők szíves segítségét a helyzet tisztázásában.
Orchifun

Csatolt képek:

Javítva: 08.06.2015. 08:50 | Fel!

#2

RE: vajvirág - milyen faj?

- Milyen hazai növény? 25.05.2015. 15:23
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Nehéz esetek, mint a vajvirágok általában. Nem nagyon lehet mit mondani rájuk kiásás nélkül. Szinte mindegyik képen látok galajt a tövek környezetében, ami gyanús, de a vajvirágfajok túl változatosak és annyira tudnak hasonlítani egymásra, hogy szerintem ez meg fog maradni Orobanche sp.-nek. Esetleg, ha arra jársz, egyet-kettőt óvatosan próbálj meg követni a gazdanövényig ásogatással, az csak a biztos megoldás. Ha birtoklod az Új Magyar Füvészkönyvet, akkor a helyszínre is vidd el és próbáld meg az apróbb részleteket végigböngészni. (Ha nincs meg, akkor elküldhetem a vajvirágokhoz tartozó részeket, ha kéred)

Fel!

#3

RE: vajvirág - milyen faj?

- Milyen hazai növény? 25.05.2015. 18:33
- Orchifun | 268 Hozzászólás

Köszi szépen a választ. Az ásást egyelőre kihagyom, természetvédelmi területen volt a növényke, mivel nem vagyok szakmabeli, félek, hogy kárt teszek. Az Új Magyar Füvészkönyvet a napokban fogom megrendelni (egyéb hatások is értek, amelyek bizonyították, hogy enélkül elképzelhetetlen a további életem), tehát az kivitelezhetőnek látszik, hogy kiviszem a helyszínre, és végigböngészem szinkronban a könyvfejezetet és a növénykéket.

Fel!

#4

RE: vajvirág - milyen faj?

- Milyen hazai növény? 25.05.2015. 18:45
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Sok sikert és kitartást kívánok. Azért majd ne ess kétségbe, ha az első alkalommal nem sikerül precízen meghatározni valamelyik vajvirágot. Nem egy könnyű csapat.

Fel!

#5

RE: vajvirág - milyen faj?

- Milyen hazai növény? 19.06.2015. 07:26
- Jaurinum | 1.656 Hozzászólás

Ez a két faj talán a legváltozatosabb megjelenésű, amik ráadásul a gyakoribbak közül valók. Könnyen lehet, hogy mindkét faj szerepel a fotókon, az első pl. kifejezetten caryophyllacea-kinézetű, a kisebb példányok meg alba-sak. Tényleg mindkettő lehet és még a minor-t sem vetném el (szintén igen változatos, de ritkább). Ásni kell nincs mese, ha biztosra akarunk menni. Ha nem hajt gyűjtőszenvedély, akkor kiváncsiságból és tanulási célzattal el lehet kaparászni a szívógyökér mentén -ahogy előttem már leírták. Mindig örömteli élmény, amikor félóra áskálódás után szakad el a cérna. :)


Javítva: 19.06.2015. 07:28 | Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 54 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72379 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).