#1

Vizes Vértes

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 25.04.2014. 21:41
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Nos, hát Pereszke hiányolta a túrabeszámolókat, el is kezdem, egyelőre csak néhány mai képpel.

Juhaszj múltkor föltett néhány képet a Vértes Gánt és Csákvár közti részéről. Minthogy ez nekem kedvenc terepem, nem bírtam ki, ma munka után el is ugrottam oda. Indulás előtt meg is néztem a radarképet az interneten, és úgy tűnt, hogy (sajnos) a Vértes kimaradt az égi áldásból. Mire odaértem, nekem pont máshogy látszott a dolog. Jó alaposan el is áztattak a bokrok.

Vegyesen gombászni és virágozni szerettem volna. Számítottam néhány megkésett kucsmagombára, ezzel szemben gyönyörű csészegomba telepekbe botlottam. Egy szem májusi pereszke került elő, kucsmagomba semmi. A többit képekben mutatom.

Csatolt képek:

Fel!

#2

RE: Vizes Vértes

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 25.04.2014. 21:50
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Tök jók ezek a marhanagy csészék! Na jó, az orchik sem csúnyák...

Itt ma egész nap esegetett elég rendesen, úh. minden elismerésem, hogy még ilyen időben is mentél "vértesezni"!


Javítva: 25.04.2014. 21:52 | Fel!

#3

RE: Vizes Vértes

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 25.04.2014. 23:47
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Nálunk a Homokhátságon most a homoki papsapka van szezonon. Remélem találunk a hétvégén, mi ugyanis nyúlfülűgomba néven ismerjük, fogyasszuk. Annak ellenére, hogy a könyvek nagy része mérgezőként tartja számon, erre ez a legismertebb étkezési gomba, jóval megelőzve a csehkucsmát, őzlábat, vagy gyapjastintát, melyeket legtöbben abszolút nem is ismernek, habár azért ezen fajok is vannak szépen a környéken. Sokan azt sem tudják, hogy ez a faj mérgező, csak egyszerűen megfőzik gombapörinek, mely során szerencsére a hőlabilis méreganyag pont el is bomlik, így aztán nem okoz problémát. Mi nagyon szeretjük!

De persze majd ránézünk mi is a helyi orchideákra is, meg minden egyébre, főleg a Festucácra! :)

Fel!

#4

RE: Vizes Vértes

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 26.04.2014. 08:17
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Van olyan gombászkönyv, ahol a Helvella crispa is ehető. A Miskolcigombászon a H. spadicea sem mérgező, csak nem ehető. Engem a Gyromitra fastigiata érdekelne, az is hol ehető, hol mérgező besorolást kap.

(A legújabb cseh gombászkönyvemben a H. crispa, H. lacunosa, G. influa, G. fastigiata, G. gigas mind ehető besorolást kap.)


Javítva: 26.04.2014. 09:45 | Fel!

#5

RE: Vizes Vértes

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 26.04.2014. 09:39
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

A nagynénémék rendszeresen eszik a Gyromitra esculentát. Mondtam nekik, hogy én nem tenném, de megveregették a vállamat, hogy még sosem volt tőle semmi bajuk, nyugodjak meg....

Fel!

#6

RE: Vizes Vértes

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 26.04.2014. 09:44
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Biztos vagy benne, hogy esculenta, és nem fastigiata?


Fel!

#7

RE: Vizes Vértes

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 26.04.2014. 09:52
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Erre már nem emlékszem biztosan. De azt írják, hogy az esculentát is sok helyen megeszik leforrázva, csak rizikós és nem ajánlott.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 41 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72373 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).