#1

Kosbornézőben Gömörszőlősön

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.04.2014. 19:19
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Nem, mintha a Budai hegyekben (erdőben) nem láttam volna elégszer a bíboros kosbort, de mezőn és ekkorákat, és ennyit még soha sem. Gömörszőlősön pár hete döbbenten tapasztaltam, hogy sok helyen felégették a mezőt, még a turista út mindkét oldalán is. El is ment a kedvem egy időre a mezőjárástól. Ma reggel mégis elindultam, kiváncsi voltam, hogy mennyi idő alatt regenerálódik a táj. Az országúton találkoztam egy tűzoltóval (tényleg:-), akitől megkérdeztem, hogy nem tudja-e merrefelé vannak kosborok? Mondta, hogy ne a turista út felé menjek, ajánlott egy másik útvonalat, ahol ő a traktorával közlekedik, ott látott már sok kinyiltat. No ez a pálya is magánviselte a tarlóégetés nyomait, szinte csak a fű nőtt ki meg a bíboros kosbor.
Ílyenek az óriási bíboros kosborok Gömörben:

Csatolt képek:

Javítva: 25.04.2014. 07:34 | Fel!

#2

RE: Kosbornézőben Gömörszőlősön

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.04.2014. 20:37
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Egyébként az égetés nem mindig rossz a növényeknek. A Szársomlyón pl. azt mondta a természetvédelmi őr, hogy kifejezetten jót tesz a magyar kikericsek számának. Bár a helyi csigafauna rajongói nem lelkesednek a kikericsgyarapítás ezen módjának.
Egyes növényeknek pedig létszükséglete a tűz, mert hőre csírázik. Pl. a Geranium bohemicumot erdőégetés/égés után lehet egy darabig megtalálni, remélem nekem is sikerül egyszer .
Ettől persze még nem kell mindent felgyújtani...

Fel!

#3

RE: Kosbornézőben Gömörszőlősön

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.04.2014. 21:44
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Nagyon szépek! Pereszke már úgyis tett rá célzásokat, hogy hanyagoljuk a túrabeszámolós részleget.


Fel!

#4

RE: Kosbornézőben Gömörszőlősön

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 25.04.2014. 08:03
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

A minden rosszban van valami jó alapon felkeltetted az érdeklődésem a cseh gólyaorr irányában. Igaz magam talán meg sem tudnám különböztetni a többitől (huh borzalom, ennyire kezdő vagyok), de akkor minek van a Botanikai Fórum?
Majd jövök a fotókkal, ha ezeken a felégetett területeken látok valami hasonlónak vélt gólyaorrt.

Fel!

#5

RE: Kosbornézőben Gömörszőlősön

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 25.04.2014. 09:53
- nagyezerjofu | 309 Hozzászólás

Szépek a képek! Ha jól tudom, mindenféle kosborok sokszor pionír szerepet töltenek be, ami egy égetés után kézenfekvő volna. Viszont amilyen nagyok ezek, gondolom inkább túlélők?

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 38 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).