#1

Mi a cf. ?

- Botanikai tudakozó 28.10.2010. 13:39
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Mit jelent a cf. a fajnév után?


Javítva: 14.05.2012. 12:16 | Fel!

#2

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 28.10.2010. 18:09
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

Na, akkor szedjük gyorsan össze ezeket:


sp. = species = faj

Akkor használatos, ha nem tudjuk, vagy nem fontos a faj neve, elég a nemzetség, pl. Dianthus sp. = valamelyik szegfű faj

spp. = species (plurale) = fajok

Adott nemzetség több fajára vonatkozik, pl. Dianthus spp. = szegfű fajok

subsp. = subspecies = alfaj

Alfaj megnevezésekor használatos, pl. Astragalus vesicarius subsp. albus

subspp. = subspecies (plurale) = alfajok

Valamely faj alfajainak összefoglaló megnevezésekor, pl. Vicia sativa subspp.

var. = varietas = változat

Valamely faj változata, pl. a nagyezerjófű fehér változata: Dictamnus albus var. albus

f. = forma = forma, alak

Valamely faj egy spéci formájú alakjának megnevezésekor, pl. egy szalagos mutáns kutyatej: Euphorbia lactea f. cristata

cf. = confer = vesd össze

Ha nem biztos a faj neve, pl. Veratrum cf. album, az egy zászpa, ami kísértetiesen hasonlít egy fehér zászpára, de nem 100%, hogy az, (vagy azért nem, mert jelenleg nincs határozható állapotban, vagy azért nem, mert béna volt aki megnézte, vagy azért, mert valami furcsaság van a rajta).

aff. = affinis = közel álló

Ha az adott faj hasonlít egy másik ismert fajra, de valószínűleg nem azonos vele, hanem esetleg egy teljesen új faj...

agg. = species aggregata = gyűjtőfaj

Nem teljesen tisztázott helyzetű, változékony fajok esetében, ahol sok (ill. nem tisztázott a lehetséges alfajok meghatározása, száma, stb.) pl. Ranunculus auricomus agg. ill. korábban egy fajhoz sorolt, de azóta szétválasztott fajok összefoglalásakor, pl. Scilla bifolia agg.

cv. = cultivar = fajta

Szerintem ezt csak ritkán használják, akkor lenne értelme, ha látszik, hogy nemesített növényről van szó, de nem ismert a pontos fajtanév, pl. Prunus tenella cv. Ha ismert, akkor általában elég azt a fajnév után írni (egyszeres idézőjelben, nagy kezdőbetűvel), pl. Prunus tenella 'Kati'

Hm, hát most nem jut eszembe más hasonló rövidítés és lehet hogy ezek meghatározása is kissé lazán sikerült... de majd még csiszoljuk!


Javítva: 29.10.2010. 23:40 | Fel!

#3

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 28.10.2010. 18:37
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Ezer hála és köszönet, amiért így összeszedted! Azt hiszem, ezt még sokat fogom nézegetni!

Fel!

#4

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 28.10.2010. 18:42
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Akkor az ssp. a subsp. szlengje? Használatos, vagy inkább elvetendő?

Fel!

#5

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 29.10.2010. 20:16
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

Aha, az a rövidítés rövidítése... szerintem kár azt a két betűt még megspórolni, de kétségtelenül használatos...

Fel!

#6

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 29.10.2010. 22:35
- Harka | 2.868 Hozzászólás

A nagy gépelés közben felmerült bennem a kíváncsiság a nomenklatúra nomenklatúrája iránti. Vagy mi. Azaz miért is vannak a zárójelek, sensu lato, stricto, ex és et, meg a többiek. Van amit értek belőle, de jó lenne ha erről is lenne egy jó kis összefoglaló!

Fel!

#7

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 29.10.2010. 22:45
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Ja és miért írja a füvészkönyv nagy betűvel a magyar neveket?

Fel!

#8

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 01.11.2010. 09:12
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Még "s.lat."-ot lehetne tisztázni, számomra is. Miben különbözik az "agg."-tól?

Fel!

#9

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 01.11.2010. 10:51
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

Jó, majd összeszedem ezeket is valamikor...

(Hát a magyar nevek nagybetűs írására szerintem nincs magyarázat, általában miden határozóban így van, szerintem azért, mert így néz ki jól! Én is így írtam volna a szerkesztő helyében... )

Fel!

#10

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 01.11.2010. 14:09
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Köszi, az jó lesz!

(Hát jó, bár szerintem a helyesírás nem ízlés kérdése... )

Fel!

#11

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 08.11.2010. 13:35
- Harka | 2.868 Hozzászólás

A Füvészkönyvben mitől függ az, hogy megadják-e egy faj egyes változatait is? Pl, amit Pereszke írt, nagyezerjófű változat nem szerepel benne:

"var. = varietas = változat

Valamely faj változata, pl. a nagyezerjófű fehér változata: Dictamnus albus var. albus"

Ugyanakkor van, amit szerepeltetnek. A selyemkórónak is él legalább két változata Magyarországon, mégsem tárgyalja a könyv.

És ha már fehér változat. Mi van azokkal a növényekkel, amiknek néha találni fehér virágú példányait? Ezeket lehet albínónak nevezni, vagy az csak állatoknál használatos? Pl: fehér virágú imola, bogáncs, katáng. stb...

Na és például mi van az üstökös pacsirtafűvel? Mindhárom színváltozatával szoktam találkozni. Ezek leírt változatok (var. x, var. y, var. z), vagy csak úgy vannak az éterben?

Egyébként a Rubus-oknál elakadtam a gépelésben. Nem tudom hova rakni azt a sok seriest, meg subsectiot...

Fel!

#12

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 08.11.2010. 13:45
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

"Ezek leírt változatok (var. x, var. y, var. z), vagy csak úgy vannak az éterben?"

Ismerve a taxonómusok hozzáállását, egészen biztos vagyok benne, hogy találhatsz olyan taxonneveket, amik a színbeli változatokat próbálják megfogni. Ha komolyabban szeretnél velük foglalkozni, akkor minimum Soó Rezső Synopsis-val próbálkozz, mert egyetlen átfogó növényhatározó kötetecskébe általában csak a "legfontosabb" varietasokat sorolják fel, vagy azokat sem. Itt jön a kérdés, mi számít fontosnak...

Fel!

#13

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 08.11.2010. 16:14
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Igazából azt hiszem azt kellene tudni, hogy mit is takar pontosan a varietas. A különbségtulajdonságok öröklődnek-e vagy sem.

Közben megtudtam, hogy albinizmusról növényeknél nem beszélhetünk. Mivel az albinizmus egy olyan genetikai rendellenesség, mely a melanin elválasztást teszi lehetetlenné, ezért csak olyan élőlényeknél fordulhat elő, amelyek normálisan tartalmaznak melanint. Márpedig az növényekben alapból nincs.

Persze attól azt még kérdés, hogy a növényekben mitől fordulnak elő fehér egyedek.

Fel!

#14

RE: cf.

- Botanikai tudakozó 08.11.2010. 18:06
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

A varietas hozzávetőleges definíciója, hogy "öröklődő tulajdonságok miatt különböző, de önálló földrajzi elterjedéssel vagy élőhelypreferenciával nem rendelkező, faj alatti taxon". Ezeket nagyon nehéz ellenőrizni egyszerre, részben emiatt többszöröződnek a szinonímák.

Fel!

#15

RE: Rövidítések

- Botanikai tudakozó 16.03.2011. 14:33
- manfai (gelöscht)
avatar

Fajnév után kultúrformát jelent, ha emlékezetem nem csal.
Nemzetségnév és ha a fajnév között szerepel, akkor jelenti, hogy vesd össze az adott fajjal.

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 21 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17297 topik és 72315 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).