#1

Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 08.08.2013. 19:15
- crocodile | 183 Hozzászólás

Összesen 16 napot töltöttünk Albániában ezen belül is 6 napot 1900 méteres magasságban a Trebeshine nevezetű hegyen. Az expedíció fő feladata a Vipera ursinii graeca nevű vipera faj keresése és mérése. Elmondhatom, hogy sikeres volt. Sajnos egyedüli botanikus ambícióval rendelkező egyedként, majd megőrültem... Így még vannak kérdéses fajok amikhez a segítségeteket kérem! Rajtam kívűl még 7 herpész volt. Én azért indultam, hogy Epipactis fajokat keressek, ami persze nem egyszerű a mediterráneumban. Sajnos e téren csalódás volt a túra, de volt Himantoglossum jankae, ill. Görögországban volt még Dactylorhiza saccifera.

Az első napon Kakavie környékén kezdtünk el herpészni. Itt ami érdekes volt a kiszáradt machiában az Echinops sp. Illetve szerintem valami aszúszegfű faj. Állatok terén Testudo graeca, Empusa pennata, Saga hellenica az utóbbi méretes példány volt...
Délután elindultunk Girjokasterbe, amely a világörökség része. Útközben figyeltük az elütött hüllőket. Így találtuk meg egy haragossiklót is. Miután szétnéztünk a múltban, elindultunk Polican-ba, hogy az ottani főtéren töltsük az éjszakát.

Másnap megmásztuk a Dhembelt. Én olyan 1400 m-ig jutottam a fáradság miatt. ŰItt sikerült levadászni a Himantoglossum jankae-t. Illetve egy két növény-fajt. Majd ti megvizsgáljátok. A mászás után visszatértünk megaludni a főtéren Poilican-ba.

Eztán összeszedtük a csoport többi tagját és betámadtuk Kalcyr-t és Podgoran-t egy ismerős miatt, hogy szamarat szerezzünk a mászáshoz. Az ismerős megkerítéséhez a helyiek körénk gyűltek (legalább vagy 7-en) és megnyugtattak minket, hogy már úton van, addig sörözzünk. Persze mi nem vagyunk a jónak elrontója. A sörözés közben sikerült lebeszélni, hogy felvigyenek minket kocsival... (miért is szeretem albániát). Megkezdődött az a bizonyos 6 nap....

A táborunk 1800 és 1900 között volt egy itató mellett, hiszen csak ott volt sík placc a sátoroknak... Minden reggel birkákra és kecskékre kelni a legjobb dolog. Összesítve volt egy kis allium faj, Geranium sp. Potentilla sp. Fehér ajakos, Scilla sp. Állatok: A vipera, Zamenis situla, Hierophis gemonensis. A pásztorok szinte minden nap hívtak magukhoz raki-t inni, ill. tejet inni, sajtot aludt tejet, joghurtot enni. Egyszerűen mesések ezek a produktumok. Mindenkinek ajánlom a gyomor problémákat helyrehozzák.

Miután lejöttünk Permet-től délre található természetes termálvíz feltörések ahol lehet fürödni, meg is mártóztunk. Fürdés után Permetben meg ebéd-vacsoráztunk. Kipróbáltuk a békacombot. Mindenkinek ajánlom! Sör mellé kiváló.

Elindultunk délnek a tenger közelében keresgélni hüllőket. Itt jött képbe a Telescopus fallax, Testudo marginata, Testudo hermanni, Malpolon insignitus.

Majd az utolsó nap megfürödtünk a görög adriába és indulás haza, ami 23 óra vezetés volt.
Megéri Albániába menni, csak ne hüllészekkel :) Nagyon kedvesek az emberek, persze a kis városokban ill. falvakban. Tirana-ban még nem voltam. (Lehet változna a véleményem) Összesítve nagyon jó volt. (Majd jövőre találok nőszőfüveket.)


Javítva: 08.08.2013. 20:57 | Fel!

#2

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 08.08.2013. 19:39
- crocodile | 183 Hozzászólás

Hajj, de meggyűlik a bajom mindig a képfeltöltővel.

Csatolt képek:
Fel!

#3

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 08.08.2013. 20:50
- crocodile | 183 Hozzászólás
Fel!

#4

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 08.08.2013. 20:55
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Békacombot? Herpészek békacombot esznek?! Micsoda idők... mert hogy még egy elkeseredett, a csúszómászóugrálóktól kicsit besokallt botanász bosszúból... na de hogy ők is?!

Fel!

#5

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 08.08.2013. 20:55
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Az elragadtatásom kapcsán olyan szavak jutottak eszembe, hogyha leírnám őket, ki kéne moderálni magam. Mindenesetre gratulálok.

Mit mondtak a herpészek, vitatják még, vagy inkább elfogadják, hogy a rákosi vipera is ursinii? Akadt szép, típusos V. berus ssp. bosniensis is?


Javítva: 08.08.2013. 21:00 | Fel!

#6

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 08.08.2013. 21:15
- crocodile | 183 Hozzászólás

Pereszke ha finom akkor miért ne? A rákosi az ursinii az biztos, egyik közeli rokona ez a graeca egyébként, filogenetikailag. Berus sajnos nem akadt, az északabbra van, mint mi voltunk. Ammodytes lett volna még, de nem került szem elé.

Fel!

#7

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 08.08.2013. 21:17
- crocodile | 183 Hozzászólás

Sajnos a növény fotóim sokkal rosszabbak lettek, mint a hüllőkről készültek, mivel a növényeseknél nem volt állványom... De segítsetek megfejteni a növényeket, ha kérhetem! Az orchideákkal nem volt gondom persze... Meg a fotók között látható eredeti platán élőhely Platanus orientalis-sal.

Fel!

#8

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 08.08.2013. 21:40
- crocodile | 183 Hozzászólás

Ha szeretnétek csinálok egy tavalyi űber botanikus mediterrán túra beszámolót( ahol Elatine fajok voltak főszerepben, de 44 faj és 2 hibrid orchidea is összejött).

Fel!

#9

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 08.08.2013. 22:54
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Ááá nem, ne fáradj vele, nagyon nem szeretnénk... che, hát még jó hogy szeretnénk!

Fel!

#10

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 09.08.2013. 07:26
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Természetesen szeretnénk.

Nagyon szép tájakon jártatok.

Fel!

#11

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 09.08.2013. 08:32
- Kele | 666 Hozzászólás

Engem is érdekelne a botanászos beszámoló (+1).
A békacombhoz: a kutyásokról mondják, hogy hasonlítanak a jószágaikra és viszont. Úgy tűnik a herpészekre is áll a mondás.
Legközelebb tücsök-bogár is étlapra kerülhet...
(Csak viccnek szántam, remélem nem sértek senkit)

Fel!

#12

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 09.08.2013. 10:42
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Ahh, a Dactylorhiza saccifera, az egyik régi álmom! Néha arra gondolok, milyen jó lenne a Balkánra költözni. Csak hát nemcsak a hüllőktől hűlnék el, ha tartósan ott élnék...
A másik beszámoló nagyon is jöhet! De a 44 fajt sorba számoljuk ám majd!

Fel!

#13

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 09.08.2013. 13:16
- crocodile | 183 Hozzászólás

Kele mi már ettünk zöld lombszöcskét is. (mondjunk ittunk is akkor rendesen) Dactylorhiza saccifera szép növény, ha kell küldök koordinátát.

Fel!

#14

RE: Herpészekkel Albániában.

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 09.08.2013. 14:24
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Jó lehetett a lombszöcske, csak a herpészek után nehogy jönnek a herpeszek is... Amúgy jut eszembe, láttam én már ezt az ujjaskosbort az Olimposzon, csakhogy áprilisban, ezért hát csak tőlevélrózsásan. Namost szépek azok a zsíros-foltos levelek, de a virágzat nélkül mégsem igazi az élmény...

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 55 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).