#1

Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 07.07.2013. 16:39
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Tegnap Hakansukur, Kispistike és Papinho társaságában egy jót barangoltunk a Bükkben. Először egy rejtett helyet kerestünk fel a réti kardvirág és a bajuszvirág kedvéért. Ez utóbbival Papinho vezetésével nagy szerencsénk volt, mert ugyan csak egyetlen egyedet, de megtaláltuk. Közben Kispistike sasszeme egymás után fedezte fel a különféle nőszőfüveket is.
Innen a Nagymezőre mentünk át, elámultam a csodás fajgazdagságon. Olyan növények, melyek már itt, Pest környékén régen elnyíltak, ott fent teljes pompájukban virítottak. Tűzliliomot és csinostárnicskát kerestünk, de hiába jártuk be a mezőt, nem leltünk rájuk. Végül az aszfaltos út mellett azért felleltünk pár tő csinostárnicskát. Lassan indulnunk kellett, amikor Papinho visszahívott a mezőre, mert még sömörös kosborokat is talált. Nagy szívfájdalmamra ebből nem tudtam felvételt készíteni, mert mire nekikészülődtem, nyakunkba szakadt egy gyors nyári zápor. Kispistikét viszont ez nem zavarta – legalábbis nem mutatta – félig ernyő alatt megcsinálta a felvételeit. Remélem, majd megmutatja a képeket. (A fényképezőgépem ugyan vízálló, de a rajta lévő objektív nem, ezért nem kockáztattam.)
Élménygazdag, pompás kirándulás volt, köszönet a vezetésért, szervezésért és az okításért.

Csatolt képek:

Javítva: 07.07.2013. 16:50 | Fel!

#2

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 07.07.2013. 18:08
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

A sikereteken felbuzdulva a mai délelőttöt rászántam a zselici bajuszvirág felkajtatására. Megkerestem a helyet, ahonnan 2001-ből van adata, de nem lett meg a növényke. Különösebben nem lepődtem meg, mert külföldről ismerem, eddig itthon még csak hiába kerestem...
(Ha esetleg valaki tud bármit a zselici előfordulásról, és megírja privátban, azt nagyon megköszönöm. Pl., hogy látták-e azóta ott, kereste-e valaki egyáltalán, ilyesmi.)

Lehet, hogy a hétvégén még nekiugrok a Bakonynak is, csak a móka kedvéért...

Fel!

#3

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 07.07.2013. 18:15
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Talán csak annyi maradt ki, hogy Kispistike sasszeme szúrta kia az avarba belesimuló egy tő Epipogiumot. Az Epipactisokból pedig kiváló előadást kaptunk, hasonló minőségben, mint amit Barkocza tartott nekünk pár héttel ezelőtt a Sorbusokról.

Brentának pedig élménydús és sikeres kirándulást kívánunk a Bakony rengetegébe a bajuszvirág után.


Javítva: 07.07.2013. 18:17 | Fel!

#4

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 07.07.2013. 18:22
- cypraea | 750 Hozzászólás

Akkor ez jó év az Epipogiumoknak ! Feltettem néhány képet a Kőszegi-hg.-ből tegnapról ill. tegnapelőttről !
Más nyomán nehéz elindulni, mert rendkívül rövid ideig nyílik a faj. Másnap már az előző nap nyíló virágok fele hervadt volt, talán 1-2 napig nyílhat csak egy-egy virág. Szerintem ezt keresni nem lehet, csak találni. Mindenesetre nekem életem nagy élménye volt a tegnapi nap. Az Atlasz szerint éppen ezért hívják az angolok szellemorchideának, mert nagyon ritkán található csak meg kétszer ugyanazon helyen.

Fel!

#5

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 07.07.2013. 18:37
- kispistike | 290 Hozzászólás

Remek túra volt, nagyszerű találatokkal.
Az Epipogium a Szent Grál, tényleg egészen minimális esély van rábukkanni, nagy szerencsénk volt.
Képeket majd valamikor én is teszek fel, ha egyszer végre utolérem magam.

Fel!

#6

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 07.07.2013. 18:57
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

Mi 2010-ben kerestük a zselici lelőhelyen a bajuszvirágot, ott sikertelenül.

Fel!

#7

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 07.07.2013. 20:17
- hakansukur | 189 Hozzászólás

És persze a sárkányfüvet se felejtsük el:) Meg a nagyvirágú gyíkfüvet, a völgycsillagot, a hatalmas turbánliliomokat és az aconitum moldavicumot


Javítva: 07.07.2013. 20:37 | Fel!

#8

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.07.2013. 07:50
- retek | 2.168 Hozzászólás

:O :O :O
Gratulálok!!!

Fel!

#9

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.07.2013. 10:25
- mobe | 1.181 Hozzászólás
Fel!

#10

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 08.07.2013. 21:09
- xanthomelas | 123 Hozzászólás

Én is gratulálok!
Indulok is, szerdán. Pont ezeket a növényeket szeretném fotózni, kivéve persze az Epipogiumot.

Fel!

#11

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 09.07.2013. 13:50
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Gratulálok és irigyxem, talán nemsokára megyek én is. Kár, hogy a berkenyékhez nem néztetek ki a kövekre.

Fel!

#12

RE: Bükk

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 09.07.2013. 15:15
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

A Kis-Fátrából hoztam neked berkenyét, majd az este felteszem.:-)

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 58 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72373 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).