#1

Asplenium (=Asplenium lepidum)

- Milyen külhoni növény? 07.07.2012. 21:36
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Bécsújhelytől nem messze láttam, elképzelhető, hogy A. lepidum?

Csatolt képek:

Javítva: 09.07.2012. 13:27 | Fel!

#2

RE: Asplenium

- Milyen külhoni növény? 09.07.2012. 13:27
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Szerintem is az... mintha látnék mirigyszőröket is... (A. lepidum)


Javítva: 09.07.2012. 13:28 | Fel!

#3

RE: Asplenium

- Milyen külhoni növény? 09.07.2012. 16:31
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Igen, ennek inkább a szárán voltak mirigy szőrök. Amit anno a Bükkben láttam, annak a levél széle volt mirigyes. De végül is ez a faj is lehet változatos, mint sok másik növény.

Fel!

#4

RE: Asplenium

- Milyen külhoni növény? 09.07.2012. 19:03
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hát, az osztrák határozó szerint "többé-kevésbé mirigyes"...

Fel!

#5

RE: Asplenium

- Milyen külhoni növény? 24.10.2020. 08:07
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

A határozás sztem is OK, hazánkban és közvetlen környékén csak a kövi fodorkával lehetne összekeverni, de spóraszóró stádiumban az A. ruta-muraria-ról már lekopnak a fiatal hajtáson még megtalálható, sokkal ritkább eloszlásban fejlődő mirigyszőrök.
Egyes alfajoknál (változatoknál), a mirigyes fodorkánál is előfordulhat, hogy alig, vagy nem találunk mirigyszőröket, ám a faj egyedeire ilyenkor is jellemző, hogy a legyező alakú levélkék ujjszerűen (Riccia-san, pl. a R. glauca-hoz hasonlóan) tagoltak, míg az A. ruta-muraria-nál legfeljebb csak csipkézett, vagy fogazott a levélke szegélye. A sztereó alatt, vagy a 10x-es nagyító mellett fény felé tartva az utóbbinál rendszerint jellegzetes porcos (hyalin-)szegélyt láthatunk (mirigyek nélkül), míg az A. lepidum-nál ez nem jellemző, kevésbé feltűnő (viszont rendszerint mirigyes). Bár a fentiek általában használható bélyegek, a fodorkák változatossága egy tövön belül is meglepően jelentős lehet. Ezzel mindig számolni kell. Bocs, h ennyire késve kommentelek, de hátha valakinek később is hasznos lehet.

Fel!

#6

RE: Asplenium

- Milyen külhoni növény? 24.10.2020. 08:15
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

A határozás sztem is OK, hazánkban és közvetlen környékén csak a kövi fodorkával lehetne összekeverni, de spóraszóró stádiumban az A. ruta-muraria-ról már lekopnak a fiatal hajtáson még megtalálható, sokkal ritkább eloszlásban fejlődő mirigyszőrök.
Egyes alfajoknál (változatoknál), a mirigyes fodorkánál is előfordulhat, hogy alig, vagy nem találunk mirigyszőröket, ám a faj egyedeire ilyenkor is jellemző, hogy a legyező alakú levélkék ujjszerűen (Riccia-san, pl. a R. glauca-hoz hasonlóan) tagoltak, míg az A. ruta-muraria-nál legfeljebb csak csipkézett, vagy fogazott a rendesen rombusz alakú levélke szegélye. A sztereó alatt, vagy a 10x-es nagyító mellett fény felé tartva az utóbbinál rendszerint jellegzetes porcos (hyalin-)szegélyt láthatunk (mirigyek nélkül), míg az A. lepidum-nál ez nem jellemző, kevésbé feltűnő (viszont rendszerint mirigyes). Bár a fentiek általában használható bélyegek, a fodorkák változatossága egy tövön belül is meglepően jelentős lehet. Ezzel mindig számolni kell. Bocs, h ennyire késve kommentelek, de hátha valakinek később is hasznos lehet.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 94 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72378 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).