#1

páfrány (=Asplenium adiantum-nigrum)

- Milyen hazai növény? 23.02.2013. 15:30
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ezt annak idején Asplenium adiantum-nigrum címen fotóztam. Valami kisördög elkezdett piszkálni, hogy mi van, ha mégis Cystopteris fragilis...
Csak nekem tűnik úgy, hogy a két faj bizonyos egyedei eléggé hasonlítanak egymásra? Szóruszokkal persze egyértelmű, de azok nélkül van valami tuti bélyeg, ami elválasztja őket?

Csatolt képek:
2.jpg

Javítva: 25.02.2013. 17:51 | Fel!

#2

RE: páfrány

- Milyen hazai növény? 23.02.2013. 17:28
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Szerintem jó címen fotóztad.

Talán lényeges különbség, hogy az adianthum-nigrumnál a levéllemez háromszögű, mint ahogy az a képeden is látszik. Ennek megfelelően az alapi levélpárnál legszélesebb a levéllemez.

A Cystopterisnél a levéllemez lándzsás alakú, így az alapi levélpárnál már egy kicsit szűkül a levéllemez.

Fel!

#3

RE: páfrány

- Milyen hazai növény? 03.03.2013. 20:23
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszi! Ezt a levéllemez alakja dolgot én is nézegettem, többé-kevésbé biztosan igaz, csak nem tudom, mennyire. Egyenlőre akkor maradjon fodorka, aztán esetleg visszanézek, ha nem lesz más dolgom, mint elhagyott bányák fenekén kódorogni.

Fel!

#4

RE: páfrány

- Milyen hazai növény? 24.10.2020. 11:59
- Buphthalmum | 103 Hozzászólás

Átfutottam a fekete fodorkás bejegyzéseket és a később felmerülendő kétes esetek kapcsán javaslom figyelembe venni, hogy a legtöbb és a tipikus A. adiantum-nigrum esetében a levélkék fogai a fiatal példányoknál is szálkahegybe kifutók (serrate-acuminate) a Cystorpteris fragilis esetében ezek legfeljebb csipkés-fogasak (serrate-mucronate). Természetesen vannak ritka kivételek, a fekete fodorka is rendkívül változékony (ne felejtsük el, hogy két faj genomja kavarog benne). Ehhez a bejegyzéshez külön annyit fűznék hozzá, hogy a Cystopteris fragilis levele lágy szövetű (idősebb korában is könnyen szakad, törik, az idősebb is visszafagy), világoszöld, matt felületű, az Asplenium adiantum-nigrum pedig erős szövetű (fiatalon is ellenálló, az egyéves példányok is áttelelnek), sötétebb zöld, csillogó felületű (a fiatal példányoké is). A levélnyél az egészen fiatal (pár cm-es) példányoknál teljesen zöld is lehet, de idősebb töveknél is láttam már olyat, hogy a nyélnek csak a töve volt vörös-sötétbarna futtatású. A levéllemez alakja (lásd Papinho kommentje) egyébként normál esetben tényleg nagyon jó bélyeg a fekete fodorka és a közönséges hólyagpáfrány elkülönítésénél.

Fel!

#5

RE: páfrány

- Milyen hazai növény? 24.10.2020. 19:36
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszi a kommenteket, itt is meg máshol is.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 36 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72365 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).