#1

COTYLEDON / SZIKLEVÉL

- Botanikai fogalomtár 13.05.2012. 20:26
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

COTYLEDON - sziklevél (Eredete: latin: "cotyledon" = csészécske, sziklevél)



A sziklevél (cotyledon) az embrió levele, amely még a magban differenciálódik. Csírázáskor ezekből fejlődnek ki az egyed első levelei. Feladata a táplálék biztosítása a csíranövény számára addig, amíg az ki nem fejleszti a táplálék felvételéhez és az asszimilációhoz szükséges szerveket (a sziklevelek vagy saját raktározott tápanyagaikat mobilizálják, vagy pázsitfüveknél a mag endospermiumából szállítanak tápanyagokat - utóbbi sziklevél neve: szkutellum).

A sziklevelek száma fontos határozóbélyeg, az evolúció során a sziklevelek száma redukálódott: a nyitvatermőknek sok (5-18), a kétszikűeknek kettő, az egyszikűeknek egy sziklevelük van. Álegyszikűség (pszeudomonokotília) alakulhat ki két sziklevél összenövése (szünkotília) esetén (pl. Corydalis spp.), vagy az egyik sziklevél redukciója esetében (pl. Ranunculus ficaria).

Egyes magvak csírázásakor a sziklevél a magban marad (hipogeikus csírázás), más magvak esetében kibújik a magból, a talaj fölé emelkedik (epigeikus csírázás) és (egy időre) fotoszintetizáló levéllé válik.


Kapcsolódó fogalmak:
- EGYSZIKŰ NÖVÉNY
- KÉSZIKŰ NÖVÉNY
- HIPOGEIKUS / EPIGEIKUS CSÍRÁZÁS
- EPICOTYL / HYPOCOTYL


Érdekességek, linkek, egyebek:
- Wikipédia - sziklevél
- Wikipédia - egyszikűek
- Wikipédia - kétszikűek


Javítva: 30.07.2012. 15:57 | Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 54 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).