#1

Kis Tátrai flóra

- Botanikai tudakozó 28.01.2012. 16:36
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

A napokban kezembe került Dr. Csapodi István "Kis Tátrai flóra" című cikke. A növények között két Soldanella fajt említ, a S. carpatica-t és a S. hungarica-t. Ez utóbbit nem találom a csehek Botany.cz honlapján, pedig elvileg az összes náluk található növénynek rajta kellene lennie. Legalábbis reményeim szerint.

Szóvak kérdésem, hogy tudja-e valaki a különbözőségeket a két faj között, ill. hogy miért nem szerepel a cseheknél a S. hungarica.
Nyáron ki szeretnék menni megnézni őket, a válaszokat lehetőleg addig kérem.

Fel!

#2

RE: Kis Tátrai flóra

- Botanikai tudakozó 28.01.2012. 19:50
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Olyan nagyon nyáron már nem érdemes menni, mert hóolvadás után virágzanak. (Minél magasabban, annál később persze, Ausztriában június elején még virágoztak 1800 m körül.) Most nem vagyok szakirodalom közelben, de ha más nem előz be, akkor holnap utánanézek.

Fel!

#3

RE: Kis Tátrai flóra

- Botanikai tudakozó 28.01.2012. 21:40
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Utána néztem, vagy öt éve jártam ott június elején és akkor még javában virágoztak a Téry ház környékén. De gondolom, mindenképpen még a nyár elején kellene mennem. Akkor csináltam két képet, de nem jártam utána, hogy melyik faj volt. Mellékelem, és előre is köszönöm az infót.

Csatolt képek:

Javítva: 28.01.2012. 21:42 | Fel!

#4

RE: Kis Tátrai flóra

- Botanikai tudakozó 29.01.2012. 11:03
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Érdekes, én a S. carpaticára nem találok semmit. A cseh határozó (Kubát szerk. 2002) csak S. montanát ír, a közép-európai lefedettségű Schmeil-Fitschen (2011) ezt alfajokra is bontja (subsp. hungarica, subsp. montana). Tehát a S. hungarica a S. montana néven is futhat. A cseh-szlovák vörös könyv (Cerovsky et al. 1999) szintén nem említi, pedig azért egy endemizmus beleférne. Nem lehet, hogy "ilyen állat nincs is"???


Javítva: 29.01.2012. 11:08 | Fel!

#5

RE: Kis Tátrai flóra

- Botanikai tudakozó 29.01.2012. 11:47
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

http://www.nyme.hu/fileadmin/dokumentumo..._kiadv%E1ny.pdf

Ezen érhető el az anyag, ami 1984-ben látott napvilágot. Az azóta eltelt időben nyilvánvalóan sok elnevezés változott, más nemzetség esetében sem minden világos a számomra. Ezek között próbálok kiigazodni.

Az említett rész a 14. oldal 5. pontjának 11. sorában van.

Fel!

#6

RE: Kis Tátrai flóra

- Botanikai tudakozó 29.01.2012. 11:56
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ahogy nézem, jó nagy káosz van a Soldanellák nevezéktanában (is). A Pereszke által favorizált The Plant List szerint a S. hungarica elfogadott státuszú, és szinonimaként szerepel a S. alpina var. major, meg a S. montana subsp. hungarica. A Götz-féle Alpenflorában a S. major mellett van zárójelben, hogy S. hungarica subsp. major. Majd még este utánézek pár helyen, csak hogy még jobban összezavarjam magam...
Ahogy nézem, a határozás sem egyszerű dolog, mindenféle mirigyszőrök ilyen sűrűn vagy olyan sűrűn, meg a levél kicsit vagy nagyon vese alakú, meg "gekerbt" (csipkézett vagy mi). Sok szerencsét!

Fel!

#7

RE: Kis Tátrai flóra

- Botanikai tudakozó 29.01.2012. 13:14
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Köszönöm! Most már minden világos.

Azért várom az estét, hátha addig még tisztul az ügy. Nyárig majd csak kiderül.

Keresgettem a neten, hátha fel van valahol tüntetve a flórájuk teljes listája, de nem találtam. Abból legalább látni lehetne hány faja nő a Soldanelláknak Szlovákiába.

Fel!

#8

RE: Kis Tátrai flóra

- Botanikai tudakozó 29.01.2012. 18:42
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Na, közzéteszem gyors kutatómunkám eredményeit Soldanella témakörben. A leírtakért felelősséget nem vállalok, ha valami szaki erre jár, nyugodtan cáfoljon meg.
Két csoportjuk van: a rövid rojtú, magányos virágú, kis termetűek, akik nem élnek a Tátrában (S. pusilla, S. minima, S. austriaca), és a hosszú rojtú (a párta fele legalább), több virágú, nagyobbacskák , akik igen. Ezekből elvileg 3 faj él arrafelé.

A S. carpatica endemikus faj, a levélnyélen ülő mirigyek vannak a fiatal növényen, azonban gyorsan lekopaszodik. Levele elég kerek, ép szélű vagy csak minimálisan csipkézett. 2-5 virágú. (Legközelebbi rokona a S. alpina, együtt azonban nem fordulnak elő.)

A S. hungarica subsp. major (S. major) levélnyelén 0,2-0,4 mm-es mirigyszőrök vannak, melyeknek a "nyele" max 5x hosszabb, mint a "feje". A levél csipkézett, vese alakú. 2-10 virágú.

A S. montana igen hasonló, mint az előző, de a levélnyelén 0,4-1 mm-es mirigyszőrök vannak, melyeknek a "nyele" 8-10x hosszabb, mint a "feje".

Fel!

#9

RE: Kis Tátrai flóra

- Botanikai tudakozó 29.01.2012. 19:43
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Köszönöm szépen a kutató munkát és a kimerítő választ. Akkor majd ha nyáron megyek, a lupét igyekszem nem otthon felejteni.

Fel!


Látogatók
1 Fórumtag és 91 Vendég online:
regiusmarta

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).