#1

Becőkék (=Alyssum tortuosum)

- Fotó-feladványok 20.11.2011. 15:34
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Ezek után...

Csatolt képek:
2010. 10. 03..JPG

Javítva: 22.11.2011. 14:53 | Fel!

#2

RE: Becőkék

- Fotó-feladványok 21.11.2011. 16:20
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

khm

(ezt szép csendben törölni is lehetne, mert határozásra alkalmatlan - ötletelni természetesen lehet, de az más kategória)

Fel!

#3

RE: Becőkék

- Fotó-feladványok 21.11.2011. 16:33
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Bocs, biztos megint túl okosnak hittem magam, de mégis mik jöhetnek szóba? Én Alyssum tortuosumnak gondolom.

Fel!

#4

RE: Becőkék

- Fotó-feladványok 21.11.2011. 20:44
- Csukoka | 2.288 Hozzászólás

Inkább talán Alyssum montanum lehetne?


Fel!

#5

RE: Becőkék

- Fotó-feladványok 22.11.2011. 11:28
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Szerintem pedig határozható. A virágzat összetett, két "nagy" elágazás is van benne egymás felett, az ÚMF-et követve pedig így csak az A. tortuosum jöhet szóba. Ekkora elágazásai még egy korcs A. montanumnak sincsenek. Továbbá mintha a becőkék is hosszúkásabbak, tojásdadabbak lennének, mint a hegyi ternyének, de erre azért nem alapoznék a becőkék megmaradó szárnya alapján.

A jövőre nézve azt javaslom, hogy feladványt akkor lehessen töröltetni, ha valaki megírja, hogy miért nem lehet meghatározni a képet, és hogy melyek azok a fajok, amelyek kb. ugyanakkora eséllyel megoldások lehetnek.


Javítva: 22.11.2011. 11:38 | Fel!

#6

RE: Becőkék

- Fotó-feladványok 23.11.2011. 00:12
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Több képem nincs erről az egyedről, de amiket Lepényhal is ír, az alapján határoztam én is. Ha Alyssum, akkor tortuosumnak kell lennie, vagy a határozó téves.


Javítva: 23.11.2011. 00:12 | Fel!

#7

RE: Becőkék

- Fotó-feladványok 23.11.2011. 12:15
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Az Aurinia saxatilis jön még szóba, és azon tényleg lehetne vitatkozni, hogy kopasznak látszanak-e a termések vagy sem. Szerintem néhány ottmaradt részleten (persze, nem a becőkék rekeszeinek megmaradt válaszfalain!) látszik némi szőrösség. A homokszínű háttér is árulkodik...

(Sőt, azt is tudjuk, hogy Harka areája elsősorban az Alyssum tortuosuméval fed át. )


Javítva: 23.11.2011. 12:37 | Fel!

#8

RE: Bec?kék

- Fotó-feladványok 23.11.2011. 14:19
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

valóban, ha egyfajta ezoterikus környezetben gondolkodunk, akkor a növény valószínűleg A. tortuosum
-- ebben az értelemben egy művészi kompozíció és egyben messze vezető mélységű feladvány

homokszínű háttér, háttérben lévő sárga folt, ami akár ennek a növénynek a még nem elvirágzott része is lehet
ha objektívebben nézzük, akkor a termések szőrösségét a képről nehezen lehet megállapítani, mivel a becő külső fala nincs már meg, ahol van valami, az a belső elválasztó fal
a kép arányait nehéz sejteni, így pl. a méretekre alig lehet következtetni

Fel!

#9

RE: Bec?kék

- Fotó-feladványok 23.11.2011. 16:48
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Továbbra sem gondolom rossznak a feladványt. A határozóból legfeljebb kettőre le lehetett szűkíteni az esélyes fajok körét (A. tortuosum, Aurinia saxatilis). A kettő közül pedig szerintem egy ilyen játékban már lehet választani kevésbé szigorú bélyegek vagy a fotózás körülményei alapján, mivel ez továbbra is "csak" egy feladvány fotó, nem egy herbáriumi lap. Megjegyzem, hogy a növény habitusából, az elágazások módjából látható részek (a letört ágak ellenére is sejthetően kevésbé tömött virágzat) szintén az A. tortuosumra utalnak. Persze, önmagában ilyen "bélyegek" alapján nem határozunk növényt, de ha már van néhány olyan jellemző a fotón, köztük az élőhely, ami inkább az egyik fajra utal, mint a másikra, akkor ebbe a játékba belefér egy ilyen feladvány. Vö. a Pereszke által írtakkal: sertepillák (=Hieracium cf. bauhinii)
Ezért ismételten azt javaslom, hogy ha valaki egy feladványt nem talál megfejthetőnek, akkor a kétesen megítélhető bélyegek felsorolásával és a lehetséges megfejtésekkel együtt jelentse, aztán majd megdiszkutáljuk, esetleg a topiknyitó segít egy kicsit, stb... Bízom benne, hogy ilyen módon a "szubjektív" feladványokból is mindenki tanulhat.

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 87 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72378 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).