#1

sertepillák (=Hieracium cf. bauhinii)

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 12:49
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Feladvány:

Csatolt képek:

Javítva: 17.11.2011. 13:33 | Fel!

#2

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 18:42
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Na jó, közelítő választ is elfogadok.

Fel!

#3

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 19:18
- bosna sarajevo | 5.013 Hozzászólás

erről ez jut eszembe:

megy az erdőben a vasorrú bába, vállán ül a dögevő holló
szembe jön a szőke herceg
mondja néki a vasorrú bába: ha megmondod, mi ül a vállamon, itt helyben a tiéd leszek
a herceg: hmmmm, izé ..... egy MIG 21-es vadászrepülő
a vasorrú bába: na jó, határeset, közelítő válaszként elfogadom

ez a növény majdhogynem akármi is lehet :)

Fel!

#4

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 19:26
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Betippelek egy Hieracium sp.-t.

Fel!

#5

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 19:55
- bosna sarajevo | 5.013 Hozzászólás

ha már Hieracium, akkor tegyük hozzá, hogy Pilosella alnemzetség, és mivel valószínűleg homoki gyepben készült, akkor akár H. echioides is lehetne

lehetne

Fel!

#6

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 20:07
- Harka | 2.868 Hozzászólás

bosnyák: Bármi? Mondanál egy párat?
Lepényhal: eddig ok, talán lehet közelebb is!?

Itt egy másik kép:

Csatolt képek:
Fel!

#7

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 20:16
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

H. piloselloides?

Fel!

#8

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 20:58
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Hát igen, ez elég jó közelítés, sőt, talán túl közeli is.

Ennek éppen nem látszik indája, úgyhogy akár igazad is lehet, sőt így szeptember elején amit találtunk, az mind indátlan volt, de mindjárt rakok fel májusi képeket is ugyanarról a területről (Cserkút). Szeptember 02.:

Csatolt képek:

Javítva: 16.11.2011. 21:09 | Fel!

#9

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 21:05
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Májusi képek Cserkútról:

Ezek gondolom már inkább H. bauchinii-k lehetnek, ugye?

Csatolt képek:
Fel!

#10

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 22:27
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Igen, az utóbbiak tényleg H. bauhininek tűnnek. Én is gondolkoztam rajta, de egyrészt nem hittem, hogy ilyen gyakori fajt kérdezel :), másrészt nem láttam indát, továbbá a levélalak is kicsit fura volt a 2. feladvány fotóján.

Fel!

#11

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 23:37
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Köszi!
Szóval a megfejtés legalább két faj lehet, és én sem tudom melyik a helyes....
Hogy lehetne cf. nélkül korrekten megnevezni? Hieracium subgenus Pilosella sp.? Vagy lehet ettől pontosabban is?
Bocs a fals feladványokért!

Fel!

#12

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 16.11.2011. 23:47
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Nem tudom, én talán "Hieracium bauhini / piloselloides"-ként írnám ki. Ennél fontosabb, hogy a jövőben legalább a kérdező tudja a megoldást!

Fel!

#13

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 17.11.2011. 00:24
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Igaz-igaz! Elragadott a hév, hogy milyen izgi kis májfoltos, hosszú szőrű, akarom mondani sertepillás levéllel akadtam össze. (Nekem új volt, még ha az ország egész területén gyakori is.)

ui.: bosnyák kolléga második hsz-ét csak most vettem észre. H. echioides? Hm.., van valami abban a vasorrú bábában...


Javítva: 17.11.2011. 00:36 | Fel!

#14

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 17.11.2011. 12:10
- bosna sarajevo | 5.013 Hozzászólás

ja, hát az echioides ennél általában szőrösebb

korábbi kérdésedre, hogy mi az a sok, ami lehetne: az első (rejtvény tárgyát képező) kép alapján a Pilosella alnemzetség számos tagja lehetne

gondolkoztam, hogy helyes-e ilyen meglehetősen szubjektív megoldású fotókat kirakni (sőt, volt már ilyenebb rejtvény is)
arra jutottam, hogy bár én nem tenném, de a feladat érdekessége miatt nem érheti szó a ház elejét, ráadásul mivel ezek az eszmecserék magukban hordozzák a baráti összeveszés színes lehetőségét is, annál szebbek a távlatok

Fel!

#15

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 17.11.2011. 13:24
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

Hm, hát a kedves fórumos Újoncok nem tudhatják, de ennek a feladványos műfajnak - Hanspeternek köszönhetően - nagy hagyománya van még a fórum jogelődjéről... A feladványoknak több céljuk is van, szerintem a legfontosabbak:

- egy-egy nehezebb, vagy ravaszul fotózott feladvánnyal esetleg lehet néhány gyötrelmes percet szerezni, vagyis kicsit szívatni a kedves fórumtársakat...

- egy-egy könnyebb (határozóbélyegeket is tartalmazó...) feladványon "rizikó nélkül" lehet gyakorolni a növényhatározást bárkinek (hiszen amíg pl. a Milyen növény? kérdéseknél ajánlott a tippelés helyett a minél korrektebb és gyorsabb válaszra törekedni, addig itt ez egyáltalán nem szempont...)

- a határozóbélyegek vizslatásán és méricskélésen alapuló határozáson kívül ez a rész a határozás másik - legalább annyira fontos - pusztán megérzésen alapuló módját kívánja erősíteni

- a feladányos képeket nézegetve azt hiszem mindenki rácsodálkozott már egy-egy olyan kiragadott részletre, amelyeket korábban soha nem nézett meg az adott fajon, legyen az bármilyen gyakori is... (hiszen pl. minek nézegetni a csészéjét, ha már méterekről, habitusról is tök egyértelmű a faj), rutinos feladványosok viszont szerintem már minden növényi alkatrészt nagyon tüzetesen és gyanakodva szemlélnek szörnyen ravasz lehetséges feladványos fotót látva bennük...

P.S.: az viszont természetesen alapkövetelmény a feladványoknál, hogy ha mi nem is, de legalább a TOPIKNYITÓ TUDJA MIT FOTÓZOTT...


Javítva: 17.11.2011. 13:46 | Fel!

#16

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 17.11.2011. 14:47
- bosna sarajevo | 5.013 Hozzászólás

számomra nem szükséges a magyarázat, értem a feladványos műfajt

nyilván annak senki se örül, ha valamit nem ismer meg, vagy félremegy a határozása, de ezt mindenkinek magának fel kell tudni dolgozni (aki nem tudja, az úgyis lekopik idővel)

a nehéz feladványokkal nincs semmi baj, főleg ha a növényismeret eldugott zugaiba viszik el a szemlélőt (pl. nem véletlen, hogy a terméses feladványaidat nem vágják az emberek, holott speciális ismeretekkel a jó részük faji szintig határozható volna - és bevallom, én sem ismerem meg őket első blikkre, részben meg utolsóra se)

van azonban egy követelmény, amit szem előtt érdemes tartani: a képen legyenek rajta azok a bélyegek, ami alapján a faj meghatározható (nem a határozóban írt differenciális bélyegekre gondolok, hanem azokra, amit sokéves tapasztalattal begyűjt az ember, színekről, árnyalatokról, évszakokról, termőhelyekről, stb.)
ha nem faji szintig határozható az adott kép, azt érdemes jelezni

az az igazi feladvány, ami olyan, mint a Poirot felügyelős regény: mindenki előtt ott van minden részlet (legfeljebb nem veszi őket észre), és a megfejtés automatikusan jön

van másféle is, a találgatós, az kevésbé tudom értékelni (de ha más értékelni tudja, azzal nincs semmi baj)

Fel!

#17

RE: sertepillák

- Fotó-feladványok 17.11.2011. 15:15
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Az igazat megvallva fogalmam sem volt, hogy egy egész Hieracium alnemzetség jöhet szóba az első feladványkép alapján. Mondjuk tudom, hogy veszélyes a hölgymálokkal játszani, de győzött a lelkesedés...


Javítva: 17.11.2011. 15:16 | Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 21 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17297 topik és 72315 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).