#1

hölgymál (=Hieracium bauhinii agg.)

- Milyen hazai növény? 15.05.2020. 10:47
- csormolya021 | 799 Hozzászólás

Budapest területén a Budai-hegység részeként, most főleg a Széchenyi-hegyre és környékére tudok eljutni.
Látok felnövő, szerintem egyértelműen hölgymálokat. A különböző határozós csoportokban szívesen határozzák csomós hölgymálnak. Én úgy látom, hogy a felnövekvés elején a virágok egy csomóban vannak, de később egészen távol kerülnek egymástól, míg ha csomós hölgymál lenne, közel maradnának. Segítsetek ebben rendet vágni, Én megértem, hogy aki sokat tud, annak sokminden evidencia. De végülis itt azért vagyunk, hogy a tudást átadja az, akinek van. Kérem a profikat, hogy próbáljanak amatőr szintre lesüllyedni és onnan választ adni.
Kaptam olyan segítséget, hogy ha van több növény együtt, akkor azt kell nézni, de arra már nem kaptam információt, hogy mit is kell nézni, ha látom, hogy ugyanabból a fajból van egész sok egy területen.
Na szóval ezek most az ernyős hölgymál (H. bauhinii változatai, vagy valami más?)

Csatolt képek:

Javítva: 15.05.2020. 19:04 | Fel!

#2

RE: hölgymál

- Milyen hazai növény? 15.05.2020. 12:02
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

a hölgymáloknál bonyolultabb, alakgazdag csoport nincs az európai flórában (néhány hasonló nehézségű csoport van, Taraxacum, Ranunculus auricomus, Sorbus, Rubus) - olvasd el a füvészkönyv rövid bevezetőjét a hölgymáloknál

ha ez nem elég, akkor Soó R. 1968, A Magyar flóra és vegetáció rendszertani-növényföldrajzi kézikönyve IV., tömören, száz oldalon összefoglalja a kb 60 évvel ezelőtti tudásszintet

ez egy akkora és olyan komplex csoport, hogy még a kontinentális szintű szakértők is inkább csak egy részére (pl. alnemzetségeire) koncentrálnak

én sem vagyok profi ismerője a csoportnak, sőt, magyar profi ismerője ennek sosem volt (az említett Soó-monográfia is csupán nem magyar szerzők anyagait foglalja össze, akik részben sokat kutattak Magyarországon is)
az alapfajokat, és néhány gyakoribb hibridet megismerem - de van olyan alapfaj, aminek 50+ kisfaja, alfaja, apomiktikus kispajtása van, ill. rengeteg átmeneti alak


szóval - ez egy évtizedes felkészültséget, célzott kutatásokat igénylő pálya - és mit kell nézni rajtuk? mindent, meg még annál többet is

a képen valószínűleg tényleg bauhinii-alakkör egyede van

Fel!

#3

RE: hölgymál

- Milyen hazai növény? 15.05.2020. 12:19
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

hogy legyen előremutató rész is a sok nehézség között:

- az alapfajokat (vagy kb az alakkörüket) 1-2 éves munkával már elég jól belőheti az ember a kulcs alapján

- az ÚMF bővített kulcsa még messze nem teljeskörű, és használatát csak akkor javaslom, ha valaki az alapokat már nagyon jól ismeri

- nálunk van kb 5 gyakori hölgymál-faj (pilosella, bauhinii, sylvaticum, umbellatum, sabaudum), van még kb 5 regionálisan gyakoribb (pl. echioides, cymosum, lachenalii, racemosum), a többi sokkal ritkább

- simán előfordul, hogy egy területen éppen nem a tipikus alapfaj, hanem kisfaja, vagy éppen állandósult átmeneti formák más fajok felé a gyakoriak, ilyenkor az már egy eredmény, ha az ember belövi, kb milyen fajokból keveredhetett ki az ott lévő sokféleség

Fel!

#4

RE: hölgymál

- Milyen hazai növény? 15.05.2020. 12:26
- csormolya021 | 799 Hozzászólás

Köszönöm, majd még zaklatni foglak gyakorlati kérdésekkel...

Fel!

#5

RE: hölgymál

- Milyen hazai növény? 15.05.2020. 12:41
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

akkor mindjárt írok egyet:

ha egy kicsit is komolyan veszed a dolgot, akkor sajnos herbáriumot kell csinálni. Ez nem fotótéma, különösen úgy nem, hogy épp amikor az ember eszébe jut, csípőből lő kettőt.
Ez azt jelenti, hogy 1-2 tipikus példányt szépen le kell préselni (először az egyszerűbb fajokból), ezek lesznek a referenciák, és aztán ezt lehet bővíteni.

Fel!

#6

RE: hölgymál

- Milyen hazai növény? 15.05.2020. 17:56
- csormolya021 | 799 Hozzászólás

Nagyon köszönöm!

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 56 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).