#1

podagra

- Botanikai tudakozó 19.09.2011. 19:07
- retek | 2.168 Hozzászólás

Üdv!
Most kezdtem kicsit tudatosabban angolt tanulni és előjött a köszvény (podagra angolul) szó. Valamilyen köze van a podagrafűnek és a köszvénynek egymáshoz??? :) (Elnézést, ha túl egyértelmű dolgot kérdezek). Köszi előre is.

Fel!

#2

RE: podagra

- Botanikai tudakozó 19.09.2011. 19:21
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

A köszvény angolul gout. A podagra szakszó, magyar orvosi nyelvben is használatos, és a nagylábujj ízületeinek köszvényes érintettségét jelenti.


Javítva: 19.09.2011. 19:24 | Fel!

#3

RE: podagra

- Botanikai tudakozó 19.09.2011. 19:28
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ezt most találtam neked egy "roppant autentikus" honlapon:

"A népi gyógyászat a leveleit használta fel ill. használja fel ma is. A friss leveleket összetörve a fájdalmas, duzzadt köszvényes csomókra helyezik fájdalomcsillapítás céljából. Köszvényes betegeknek a frissen szedett levelekből a parajhoz hasonlóan főzelék készíthető, a szárított levelekből pedig reumatea."

Amúgy ma is használják az orvosi gyakorlatban akut köszvényes rohamban a kikericsekből (Colchicum) kivont colchicint.

Fel!

#4

RE: podagra

- Botanikai tudakozó 19.09.2011. 20:35
- retek | 2.168 Hozzászólás

Köszi. De azért még rákérdezek, hogy angolul a köszvényt nem csak gout-nak, hanem podagra-nak is lehet mondani, ugye?

Fel!

#5

RE: podagra

- Botanikai tudakozó 19.09.2011. 22:02
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Én csak annyit tudok mondani, hogy a korrekt megnevezése gout. Ettől még lehet, hogy a köznyelv podagrának is hívja, de ez igazából azt jelenti, amit fent is írtam. (Fáj a nagylábujja, mint az atom, ordít, ha hozzáér a takaró az éjjel, vörös, és olyan, mint egy rúd kolbász, kb.) Gyakori ez a megjelenési forma, valószínűleg ezért mosódhat össze a két fogalom. Szívesen írnék még a köszvényről, érdekes betegség, de szerintem egy kissé nem ide tartozik...

Fel!

#6

RE: podagra

- Botanikai tudakozó 19.09.2011. 22:31
- retek | 2.168 Hozzászólás

Ok :). Köszi.

Fel!

#7

RE: podagra

- Botanikai tudakozó 20.09.2011. 10:48
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Rácz János: Növénynevek enciklopédiája (2010)

"Az összetétel előtagja arra utal, hogy a jelölt növényt gyógyfűként használták, a köszvény ellenszerének tartották. Erre vonatkozik köszvényfű neve is. Szent Gellért füve elnevezése is volt. Fájdalomcsillapítóként alkalmazták a reuma és a köszvény (csúz) ellen oly módon, hogy a növényt összezúzva a fájó testtájakra rakták.
Számos társneve nagy ismertségét bizonyítja. Baktopp [...különböző források...] neve a Magyar Füvész Könyv szerzőinek szóalkotása, mely latinból való fordítás; vö. latin Aegopodium (< görög aix, aigosz 'kecske', poidon 'lábacska')." ...... "A podagraria fajnév arra utal, hogy a növényt a podagraria ellenszerének tartották.
A növény további társnevei tipológiailag azonosak, például a lúdlábfű és a kecskelábfű (R. 1895: Pallas). Az Aegopodium podagraria neve a németben tulajdonképpen 'kecskeláb', azaz Ziegenfuß.
A növény leveleit vadnövényfőzelékként lehet elkészíteni. A termés illóolajokat tartalmaz."


Javítva: 20.09.2011. 10:50 | Fel!

#8

RE: podagra

- Botanikai tudakozó 20.09.2011. 15:52
- retek | 2.168 Hozzászólás

Köszi neked is, összegyűlt azért pár info. Köszönöm!

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 45 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).