#1

Herbárium... (=cf. Securigera varia, Epilobium hirsutum, Daucus carota subsp. carota, Symphytum officinale)

- Milyen hazai növény? 25.07.2011. 23:07
- Petrus21 (gelöscht)
avatar

mindegyiket máshol találtam : pl. egyiket Malomvölgyi parkerdőben

Csatolt képek:

Javítva: 26.07.2011. 12:39 | Fel!

#2

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 25.07.2011. 23:24
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Még kell készíteni herbáriumot? Azt hittem az már kiment a divatból... A Malomvölgy az Pécsett van, ha jól sejtem, csak nem Pécsen tanulsz? Biológus?

A fotóid a pocsék jelzőt is alig érdemlik meg, próbálkozhatnál valami hatékonyabb módszerrel is, mert azért egy fénylő összeaszott, szürke homályos pacáról határozni szerintem senki nem szeret. De akkor már had térjek ki a herbáriumra is. Mi ez a fólia? Nem hogy enyvpapír lenne a kötelező?

Ja és ezt nem a feladványok közé kellett volna.., de az újoncoknak ezt elnézzük.

Egyébként üdv a Fórumon!

Fel!

#3

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 25.07.2011. 23:36
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

Úh... hát nem sok látszik a képeken, de TALÁN:

1. patkófű (Hippocrepis comosa), mert mintha sárga lenne a virága...
2. borzas füzike (Epilobium hirsutum)
3. vadmurok (Daucus carota subsp. carota)


Javítva: 25.07.2011. 23:36 | Fel!

#4

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 25.07.2011. 23:37
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Pereszke bevállalós , de persze érti is a témát!


Javítva: 25.07.2011. 23:41 | Fel!

#5

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 25.07.2011. 23:41
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

(Che... enyvpapír meg ilyenek? Ugyan már... én anno gőzölős vasalóval csináltam a vizsga előtti éjszaka... És egyébként nagyon szép lett! Elvégre tök egyenletesen laposak lettek... )


Javítva: 25.07.2011. 23:54 | Fel!

#6

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 25.07.2011. 23:43
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

1. szerintem csak a rossz fények miatt sárgás a virága, egyébként kékes lenne, így Securigerara tippelek.
A többivel egyetértek.

(Hmm..., nehogy viszontlássam őket jövőre élőben. )

Fel!

#7

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 25.07.2011. 23:45
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

Hm, hát először nekem is a Securigera varia jutott eszembe róla... csak én azt hittem tényleg sárga... de a kép alapján bármiről meggyőzhető vagyok... még arról is, hogy inkább valami állat...


Javítva: 25.07.2011. 23:49 | Fel!

#8

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 25.07.2011. 23:51
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Gőzölős vasaló? Az nálunk is előkerült, habár nem tudom honnan szereztünk - ráadásul kettőt is -, hisz ruhát még csak véletlenül sem vasaltunk akkoriban... Viszont mi azzal csak a préselés és szárítás hosszadalmas menetét rövidítettük, akár csak a sütővel (amibe persze kissé odaégtek a növények... , melegen nem ajánlom). A felragasztáshoz kellett az enyvpapír, amit persze nem olyan egyszerű beszerezni, de olcsó, jó, és nem utolsó sorban leszedhető. Ha jól látom ezek meg le vannak fóliázva, amit én nagyon furcsállok, igaz nem sok herbáriumot láttam még a pécsieken kívül...

Csatolt képek:
Fel!

#9

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 25.07.2011. 23:55
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

Elnosztalgiázgatunk itt ezen a herbis kérdésen...

Fel!

#10

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 00:01
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Ismerősek ezek az arcok... Na, nem mintha meglepődnék. A kolléga jobb lábánál a sörökre érdemes figyelni.

Én már több helyről való herbáriumot is láttam és közülük Pécsen kérik a legszabványszerűbbeket. (Máshol láttam már egyéni betűtípussal és iniciálisokkal, vastag fekete filctollal írt, technokollal rajzlapra ragasztott, de még nedves növényeket tartalmazó herbáriumot is.)


Javítva: 26.07.2011. 00:02 | Fel!

#11

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 00:11
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Ez a herbárium csak szivatás diáknak is meg a növényeknek is. Semmivel sem tudtam ettől többet, miután megcsináltam, viszont meghalt egy csomó növény (gyökerestől) és fogyott egy vagon papír. A vizsgán meg mindenki előtt egy harmincdarabos hervadt növénykupac-kollekció, egyet nem tudsz, négyes, kettőt nem, hármas, ésígytovább. Többen elfogyasztottak néhány növényegyedet, bízva benne, hogy a vizsgáztató nem számolja. De aztán már számolták . (ugye, véletlenül sincs itt érintett tanárember? )

Fel!

#12

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 00:26
- brentakurdvium | 3.466 Hozzászólás

Szerintem nemigen figyeltél a korábbi hozzászólásokra. Nekem nem sok közöm van ezekhez a dolgokhoz, és nem ismerek személyesen senkit, de hamar levágtam, hogy lapítotthal fórumtárs bizony a katedrán szokott álldogálni. Jázminpakóca legyek, ha nincs igazam...

Fel!

#13

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 00:43
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Egyet értek Brentával, hal kolléga aligha amatőr botanikus! Azon filózok, vajon honnan lehetnek neki ismerősek ezek az arcok...
Elvileg én se ismerek innen senkit, de hát a fene tudja, kicsi a világ és nagy a BF taglétszáma!

Fel!

#14

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 01:02
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Hát, elég egyértelműen tudomásunkra hozta - és remélem, van humorérzéke
Különben meg nem hiszem, hogy a tanárok találják ezt ki, inkább valamilyen hagyomány, amit "testületileg, vagy központilag" követnek az oktatási intézmények. Amikor nekem kellett csinálni, nem volt még egyébként se számítógép minden háztartásban, se digitális fényképezőgép nem volt. Manapság tényleg nem tudom, mi értelme ennek. Ha összeszámoljuk, hány oktatási intézményben hány diák hány növényt nyír ki ehhez és mennyi papírt használ fel évente újra, és újra.... szerintem szomorú és értelmetlen, na.

Talán egyetlen érv szól mellette, hogy terepre kényszerülnek. Egész más fotó alapján, vagy netes képeken ismerkedni a növényekkel, mint élőben. Nekem pl. még mindent csak testközelből volt lehetőségem megtanulni, ezért képről sokkal nehezebben ismerek fel növényt, mint élőben. Amit meg mostanában képről tanultam meg, sokszor nem ismerem meg személyes találkozáskor.

Fel!

#15

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 01:29
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

Nyugalom, nyugalom, van humora a laposhalnak, a katedrát pedig kerüli, ha csak teheti.

Fel!

#16

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 09:47
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

(Hát ööö... azért ez szerencsére nem ilyen egyszerű matematikai képlet, hogy a diákok száma x begyűjtendő növények száma x évek száma = kiirtott növények száma... mert mint tudjuk, herbi nem vész el csak átalakul! )

Fel!

#17

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 10:55
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Még az előző évszázad ötvenes éveiben, az ált. iskolában nekünk is kellett növénygyűjteményt készítenünk. A következő évben rovargyűjteményt. Szépen feltűzdelve gombostűvel a jószágokat. Ha emlékezetem nem csal, legalább 30 db volt a követelmény, de ezt könnyítette, hogy egy-egy kipreparált béka, egér vagy más állat öt rovart ért... A békaboncolási élményemet inkább nem mesélem el.

Fel!

#18

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 11:45
- Petrus21 (gelöscht)
avatar

Hát bocsi télleg nem tudtam hogy hova kellett volna tenni. Igen tudom , hogy elég szar a minőség .. Igen kell készíteni de nem szabványosan ahogy régebben kellett ezt csak gimnázium biológia - kémia tagozatára kell csinálni. Ja és igen Pécsen tanulok. De azért köszönöm a kérdéseket .

Fel!

#19

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 11:50
- Petrus21 (gelöscht)
avatar

Köszönöm Pereszke a segítséget :):)

Fel!

#20

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 11:52
- Petrus21 (gelöscht)
avatar

Nem kék a virága télleg sárga. :)

Fel!

#21

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 12:05
- Petrus21 (gelöscht)
avatar

Felraktam egy viszonylag normálisnak mondható képet ez a 2. növény természetes környezetében

Fel!

#22

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 12:06
- Petrus21 (gelöscht)
avatar

az lehetséges hogy egy viszonylag rózsaszínnek mondható növény besárgul v színtelen lesz ?

Fel!

#23

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 12:10
- Petrus21 (gelöscht)
avatar

Ez lehtséges hogy fekete nadálytő (Symphytum officinale)?

Csatolt képek:
Fel!

#24

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 12:29
- mespilus | 485 Hozzászólás

Harka! Ezen felnevettem: "A fotóid a pocsék jelzőt is alig érdemlik meg, próbálkozhatnál valami hatékonyabb módszerrel is, mert azért egy fénylő összeaszott, szürke homályos pacáról határozni szerintem senki nem szeret. De akkor már had térjek ki a herbáriumra is. Mi ez a fólia? Nem hogy enyvpapír lenne a kötelező?"

Hát már vártam, hogy a következő ez lesz: ÜLJ LE, EGGYES!

Fel!

#25

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 12:32
- Lila Pereszke | 18.239 Hozzászólás

Hát ja, eléggé veszélyes tanár alkatnak tűnik...

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 32 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17297 topik és 72315 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).