#26

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 12:33
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

A nadálytő stimmel! Az 1. gizgaz meg ha sárga volt, akkor Hippocrepis comosa, ha rózsaszín/lilás akkor Securigera varia... (bár inkább az utóbbira hasonlít, mert a Hippocrepis kisebb szokott lenni...)


Javítva: 26.07.2011. 12:41 | Fel!

#27

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 12:34
- mespilus | 485 Hozzászólás

Petrus21!
Igen, elképzelhető hogy ez fekete nadálytő. De ezt a képet se küldd fotópályázatra. Hacsaknem az valami new wave art pályázat!

Fel!

#28

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 12:36
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Á, dehogy is. A törekvés felhúzná a jegyet! Gondolom nem Petrusnak kell egyedül herbáriumot készítenie, mégis úgy tűnik ő egyedül talált meg minket a neten! Ez értékelendő!

A nadálytőt jól határoztad! És a színek a szárítás/préselés során könnyedén el tudnak tűnni.


Javítva: 26.07.2011. 12:36 | Fel!

#29

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 12:42
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Tessék, megkerestem neked Bognár kollega művészi herbijében a Coronilla / syn. Securigera varia-t, nála is kicsit besárgult... C. varia


Javítva: 26.07.2011. 12:43 | Fel!

#30

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 13:56
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

( Mespilus, nekem tegnap már Lepényhal egy máshol tett megjegyzése megadta az alaphangulatot, Harka végtelenül empatikus és gyengéd véleményezésén már dőltem a nevetéstől...

A bogár és lepketűzdeléseket meg ne is említsük . Halleluja, így kell a gyerekeket a természet szeretetére nevelni.)


Pereszke, herbi-átalakulásról én nem tudok. Csak kispályán mozogtam

Fel!

#31

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 16:24
- mespilus | 485 Hozzászólás

Egyébként szerintem a Herbárium nem elavult! A mai napig az egyik legalapvetőbb módja egy faj előfordulásának bizonyítására egy területen. Lehet fotózgatni innen is onnan is a növényt, de sose lesz annyi információtartalma mint egy herbáriumnak. Szóval szerintem nem gáz, ha a tanulókkal csináltatnak egy 40-60 darabos herbáriumot. Így legalább biztosan találkozik a hallgató testközelből a növénnyel. Az biztos, hogy az én botanika iránti érdeklődésem a kialakulásához hozzájárult az a kétszer 40 növény amit felragasztottam!
Egyébként nálunk a beadott herbiket nem kaptuk vissza, abból készültek a beszámolók anyagai, és így azt is megelőzték, hogy egy jószág többször gazdát cseréljen.

Fel!

#32

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 16:37
- lepenyhal | 2.472 Hozzászólás

(Kezdünk OFF-topikba csúszni, adok hát bele még egy lökést.

Én sem gondolom elavultnak a herbáriumkészítést, a Mespilus által is említett okok miatt. Gyakran amíg csak képeket látnak a hallgatók, azt sem nagyon tudják, mit kell nézni egy növényen, viszont ha kicsit meggyűlik vele a bajuk, akkor jobban rögzül. Egy-egy terepgyakorlatos nappal pedig nem lehet annyi gyakorlati élményt átadni, mint több napi, éjszakába nyúló herbáriumvasalással. Igaz, ez mindenkinek más, van aki egyik, van aki másik megközelítésre fogékonyabb. Meg van, aki egyikre se, de azok ezt a fórumot úgysem olvassák.
Elit helyeken amúgy már sokszorosítható, szkennelt herbáriumokról is tanul az ifjúság.)


Javítva: 26.07.2011. 16:37 | Fel!

#33

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 17:47
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Na ez a szkennelt változat már tetszik

Biztos sok mindenben igazatok van, az elavultságot egyébként a tanulás módszere tekintetében értettem, tömeges méretekben, nem a tudomány számára történő dokumentálás területére. (habár, én mondjuk egy már alig fellehető faj - ki tudja, talán egyetlen utolsó - példányát sem áldoznám fel a tudomány oltárán dokumentálás címszóval, de gondolom egyedül maradok evvel a véleményemmel)

Amúgy meg ugye nem harminc, negyven vagy ötven darab növényfajt kell megtanulni egy oskolában.... a többit is csak megtanulják, préselés nélkül is Én mondjuk inkább egy "Milyen növény?" fórumon való rendszeres részvételt tennék kötelezővé.... igaz, erről nem készülhetnének ilyen remek kultúrtörténeti fotó-dokumentumok, mint amilyet alább kaptunk

Fel!

#34

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 18:34
- Petrus21 (gelöscht)
avatar

Ismét köszönöm a segítséget. Nem tehetek róla h rossz a minőség egy telefontól nem sokat lehet várni

Fel!

#35

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 26.07.2011. 18:55
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

Ja, Lapihal kolléga eztán majd a Feladványokban fog vizsgáztatni...

Fel!

#36

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 29.07.2011. 09:29
- Bognár Jn | 120 Hozzászólás

Egy példa a digitális szkennelt herbáriumra magyar oldalakról:
www.Terra.hu Gyűjtemények/ A menüsor közepén/


Javítva: 31.07.2011. 14:38 | Fel!

#37

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 29.07.2011. 15:00
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Köszönjük, talán Pereszke is innen linkelt be egy mintát alább. Ha jobban ki lehetne nagyítani, még jobb lenne.


Javítva: 01.08.2011. 00:55 | Fel!

#38

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 01.08.2011. 12:37
- Bognár Jn | 120 Hozzászólás

A képre kattintva beugrik egy nagyobb kép. E kép alsó kereténél találunk egy 1:1 jelű kis négyzetet, amelyre kattintva a nagyítás még tovább fokozható.

Fel!

#39

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 01.08.2011. 20:03
- orsoly | 1.074 Hozzászólás

Kis négyzetet nem találok, de köszi!

Fel!

#40

RE: Herbáriumot kell csinálnom és nem tudom biztosan hogy mely növények ezek?

- Milyen hazai növény? 03.08.2011. 05:46
- Bognár Jn | 120 Hozzászólás

Utána érdeklődtem és kiderült, hogy ez a funkció a szkennelt és az eredetileg ppt.ben készült anyagoknál igazán jól nem működött.Ezért a Herbáriumok és a Gyógynövényeink albumokban most nem találni a kis négyzeteket.
A Gyűjtemények csoportban most csak a terméseknél lehet meglelni és használni ezt a lehetőséget.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 32 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72365 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).