#1

Vértes, bodzaszagú ujjaskosbor - lyukak a földben

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 03.05.2011. 16:48
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Végre május elején hozzájutottam, hogy megkeressem azt a bodzaszagú ujjaskosbor lelőhelyet, amibe két éve botlottam az Öreg hegyen. Akkor húsz-harminc, már elvirágzott példányt találtam, tavaly pedig csak egyetlegy egy hajtott ki. Az idén, szerencsére megint ott volt a húsz-harminc példány, egy bíbor kivételével mind sárga. Lelkesedésem addig tartott, amíg fel nem fedeztem, hogy bizony, négy-öt frissen ásott lyuk is éktelenkedik a növények közt a földben. A virágok nem feltűnőek, jól megbújnak a fűben, tehát aki kiszedte, pontosan tudta, mi az. Vajon miért? Van-e a ritka hazai orchideáknak feketepiaca? Mindenesetre száradjon le a keze.
A "tömegorchideák", boroszlánok, persze, megvoltak. Ugyancsak tömegesen virágzott a Dégen berkenye (a barkócák még csak bimbóznak, vagy éppen elkezdtek nyílni), sok S. ariába [S. aria s.l., pontosabban pannonica, danubialis, graeca; S. aria s.s. nincs arrafelé], és még egy fogalmamsincs berkenyébe [később Solorina segítségével kiderült, hogy S. adami] is belefutottam.

Csatolt képek:

Javítva: 05.03.2013. 09:08 | Fel!

#2

RE: Vértes, bodzaszagú ujjaskosbor - lyukak a földben

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 23.06.2011. 15:12
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Azóta gondolkodtam a lyukakon, lehet, hogy csak egy komolyabb fényképezőállvány nyomai, mégsem virágot loptak.

Fel!

#3

RE: Vértes, bodzaszagú ujjaskosbor - lyukak a földben

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 24.06.2011. 21:11
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Ügye viccelsz az ismeretlen berkenyével? Ugyan ki ismerné meg, ha te sem tudod beazonosítani? Te vagy a mi berkenye szakértőnk!

A lyukak nagyon érdekesek, kizárt dolognak tartom hogy állványtól származnának. A körkörös száraz fűszálakról inkább azt gondolom, hogy valaki először gondosan félretolta a füvet a tő kiásása előtt, így vigyázott a növényre amit valószínűleg átültetett valahova. Ha a gyökere miatt ásta volna ki, nem bajlódott volna a fűvel.

A Bükk alján él egy idős ember, aki feljár az O. pallensekhez és kiszedi a gumójukat mindenféle főzet készítésére használva. Nem nagyon tudnak vele mit kezdeni, hiszen nyilván csak akkor ás, ha nincs ott senki.

Fel!

#4

RE: Vértes, bodzaszagú ujjaskosbor - lyukak a földben

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 27.06.2011. 09:36
- mespilus | 485 Hozzászólás

Csak nem a híres Gyuribácsi? (http://gyorgytea.hu/)

Fel!

#5

RE: Vértes, bodzaszagú ujjaskosbor - lyukak a földben

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 28.06.2011. 22:46
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Nem tudom, nem ismerem személyesen az öreget. Más ártatlan hársfa virág gyűjtőket meg ne vádoljunk meg ártatlanul. Elég sokan lakhatnak a Bükk lábánál.

Fel!

#6

RE: Vértes, bodzaszagú ujjaskosbor - lyukak a földben

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 05.09.2011. 13:42
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Közben tisztázódott az ismeretlen berkenye (DSCN0929.jpg és DSCN0932,jpg), Sorbus adamii.

Fel!

#7

RE: Vértes, bodzaszagú ujjaskosbor - lyukak a földben

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 06.09.2011. 09:05
- Lila Pereszke | 18.244 Hozzászólás

(Remek! Akkor kérjük a Galériába is, meg a Sorbus topikba is! )

Fel!

#8

RE: Vértes, bodzaszagú ujjaskosbor - lyukak a földben

- Magyarországi kirándulások, túrabeszámolók 22.04.2012. 21:50
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

A múlt hetet munkaügyben Prágában töltöttem, szombaton jöttem haza. Erőt vettem magamon, és hajnali négy órakor elindultam, így kilenckor már a Vértesben jártam. Az elsődleges cél kucsmagomba lett volna, de csak lett volna... Azért útba ejtettem a tavalyi bodzaszagú élőhelyet. Még éppen csak elindultak - nagyon el van maradva a Vértes -, de lyukakat nem láttam. A vaddisznók viszont dolgoztak szépen, csak reméltem, hogy bodzaszagú nem esett áldozatul. Két hete még agárkosborok sem voltak, most már elindultak, de elég nyamvadtnak néznek ki. A barkócák (és a Dégen berkenyék) viszont szépen bimbóznak.

Csatolt képek:
Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 35 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).