#1

Hibird Epipactis lenne? (=Epipactis helleborine)

- Milyen hazai növény? 16.07.2018. 12:04
- Viola | 310 Hozzászólás

Hogy széleslevelű legyen ahhoz túl keskeny a levele, ibolyásnak nem ibolyás ..a kettő hibridje? A virág is gyanús tiszta zöld (a viscidium működőképes!). Bodrogköz, Gyertyános-Kocsányos tölgyes.

Csatolt képek:

Javítva: 17.07.2018. 18:16 | Fel!

#2

RE: Hibird Epipactis lenne?

- Milyen hazai növény? 16.07.2018. 21:43
- cypraea | 749 Hozzászólás

Én ebben nem látok purpuratat.
Viszont a vékony szár, a két sorban álló lándzsás levelek, a kissé cikcakkos szár, a lándzsás fellevelek, a bókoló, hosszú kocsányú, viszonylag egyirányú virágok alapján nekem inkább voethiinek tűnik. Azért azon az egy értékelhető virágon nemigen jól fejlett a viscidium. De a voethiin is lehet a friss virágon működőképes a viscidium, akkor is, ha autogám a faj. De majd mások megszakértik.

Fel!

#3

RE: Hibird Epipactis lenne?

- Milyen hazai növény? 16.07.2018. 22:21
- Viola | 310 Hozzászólás

Vannak ám még képek a fenti példányról ha ez segít.

És közvetlen az előző mellett rózsás futtatású virágzó példányok (3-4 kép). Ez már kimeríti a helleborine változékonyságát?
És kissé távolabb szerintem helleborinék (5-6 kép)
Ja, és sok virágot megnéztem, mindegyikben működött a viscidium.

Csatolt képek:

Javítva: 16.07.2018. 23:03 | Fel!

#4

RE: Hibird Epipactis lenne?

- Milyen hazai növény? 17.07.2018. 08:38
- Mike | 351 Hozzászólás

Sztem ez belefér az E. helleborine-be. Általában a nagyobb, robusztusabb példányok hozzák jobban a tipikus bélyegeket, de a kisebbek közt sokszor vannak nem tipikus példányok. Az idei évben különben minden virágzás előbbre van, így akár az E. helleborine ssp. minor is lehetne, biztos van az sokfelé, csak nem figyeltek rá. Az E. voethii-nek hosszabb a kocsánya, a külső leple, stb. és többnyire lefelé néz. A voethii-nél a frissen kinyílt virágból ugyan ki lehet piszkálni a pollencsomagot, sőt néha még viscidiuma is lehet, de az hogy itt minden virágnál működött, megerősíti az E. hell.t. A hibrid- bár vannak nagyon egyértelmű esetek -, nehéz kérdés, de a hell x voethii nem ezek közé tartozik.
Ja, leírom újra, hogy bele kell törődni, hogy egyes példányokkal nem tudunk mit kezdeni... én ilyen kor a GPS ponthoz azt írom: Epippactis sp. s ha tudok, másik évben megnézem (általában nem lesz ott).

Fel!

#5

RE: Hibird Epipactis lenne?

- Milyen hazai növény? 17.07.2018. 09:32
- Viola | 310 Hozzászólás

Köszönöm, bár a voethii-nek jobban örültem volna, mert az errefelé nincs :-))

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 53 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72368 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).