#1

Epipactis tavalyról (=Epipactis helleborine subsp. moratoria)

- Milyen hazai növény? 15.09.2015. 16:13
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Tavaly fotóztam (2015.07.07.), nem egy klasszikus kinézetű példány. Szerintem egyértelműen nem lehet ennyiből azonosítani, csak érdekességként felteszem, hátha más is akadt már ilyesmire. Azt gondolom, hogy az E. helleborinéhez erősen köze van. Esetleg ez valami hibrid, vagy a helleborine tisztán is szokott így kinézni?

Csatolt képek:

Javítva: 22.09.2015. 19:56 | Fel!

#2

RE: Epipactis tavalyról

- Milyen hazai növény? 19.09.2015. 23:20
- Mike | 351 Hozzászólás

Ez 99 % az Eppactis helleborine ssp./var. moratoria. Mint a neve is mutatja, vitatott taxonómiai értékú, de kétségtelen, hogy az alapfaj nyílása után 3-6 héttel vannak ilyen példányok, legalábbis a Keszthehyi-hg-ben és Dny-Dunántúlon - a zalai bükköösökben, de parkerdőben is láttam. A szára többnyire megtört, v. ide-oda hajló a levéleredéseknél. A levelek ált. kétoldalt állnak, keskeny-hosszúkásak, nem olyan kerekek, mint az alapfajnál. A mezohil többnyire széles, "v" alakú. A virág általában vlágos, sápadt színű, az ilyen "harsány" színezet ritka. Soha sincs állományban, mindig 1- 1 pld-t találok. Németeknél írták le néhány éve, de az északgörög hegyekbe is megtalálták már.
Gratulálok!

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 55 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72373 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).