#1

Epipactis purpurata? (=Epipactis purpurata, Epipactis cf. x schulzei)

- Milyen hazai növény? 23.07.2017. 14:06
- hegyaljavirag | 22 Hozzászólás

A hétvégén találtam zempléni száraz erdőben. Purpuratanak határoztam, remélem helyesen (első két kép). Majdnem mindegyik tövet lefotóztam, és otthon megnézve az utolsó két képben nem vagyok biztos, hogy az is purpurata (valahogy nem olyan lilás sem a levele sem a szára). Sajnos ennek a virágjáról közeli fotót nem csináltam. Szerintetek?

Csatolt képek:

Javítva: 01.08.2017. 21:18 | Fel!

#2

RE: Epipactis purpurata? megerősítés

- Milyen hazai növény? 23.07.2017. 15:45
- Mike | 351 Hozzászólás

Az első két kép valóban E. purpurata. Az utolsó kettő más. Bár van zöld színű E. purp, de annak is rövidek a levelei, ezé meg hosszúk. Kéne közelkép, amin látszik az ivaroszlop, valamint a habitus oldalról.
Így nem lehet egyértelműt mondani, hibrid is lehet. Ismertek más nőszőfűk a a környékről?

Fel!

#3

RE: Epipactis purpurata? megerősítés

- Milyen hazai növény? 23.07.2017. 16:42
- hegyaljavirag | 22 Hozzászólás

Köszi a megerősítést. A másik fajjal kapcsolatban: a Zemplénből úgy tudom eddig 9 Epipactis faj került elő (albensis, atrorubens, exilis, helleborine, microphylla, palustris, pontica, purpurata, tallosii). Ezek közül akkor leginkább helleborine lenne? Persze előkerülhet új faj is. Na mindegy mindenképpen holnap felkeresem újra és készítek közeli fotókat.


Javítva: 23.07.2017. 16:55 | Fel!

#4

RE: Epipactis purpurata? megerősítés

- Milyen hazai növény? 23.07.2017. 20:04
- Mike | 351 Hozzászólás

OK, valami ilyesmi eredmény jó lenne (kép), ill a virágról lehetne egész kockás, ha van hozzá megfelelő géped és jó nagy mélységélesség, lehetőleg vaku..

Fel!

#5

RE: Epipactis purpurata? megerősítés

- Milyen hazai növény? 24.07.2017. 16:14
- hegyaljavirag | 22 Hozzászólás

Ma visszamentem a nőszőfüvekhez de sajnos nem találtam meg azt a példányt ami az utolsó két képen szerepel. Erdőben amúgy sem túl pontos a gps-em, hiába keresgéltem egy órán keresztül :-(( Viszont találtam még egy csomó szerintem purpurata-t, zöldeket is, nagyobb levelűeket is (ezek vannak a fotókon), így él bennem a gyanú hogy az is az lehetett csak nagyobb levelű. A környéken csak kb. 2- km-re tudok E. helleborine előfordulásokat.

Csatolt képek:

Javítva: 24.07.2017. 16:16 | Fel!

#6

RE: Epipactis purpurata? megerősítés

- Milyen hazai növény? 25.07.2017. 23:30
- Mike | 351 Hozzászólás

A habitus, ill a levelek semmiképp sem purpurata, de a mézajak olyan(nak tűnik). Ha van a közelben E. helleborine, akkor lehet hibrid, hasonlót már láttam. A purp. ha zöld, is akkor is a levelei épp olyan kicsik, fel/elállók, mint a rózsaszín pld-knál

Fel!

#7

RE: Epipactis purpurata? megerősítés

- Milyen hazai növény? 26.07.2017. 06:07
- hegyaljavirag | 22 Hozzászólás

Nagyon Köszi! Akkor a 23.-án feltett két utolsó kép is hibrid,meg amit 24.-én feltettem az is hibrid szerinted?

Fel!

#8

RE: Epipactis purpurata? megerősítés

- Milyen hazai növény? 01.08.2017. 19:52
- Mike | 351 Hozzászólás

a fotóid alapján nagy valószínűséggel, de azért látni kéne "testközelben"
majd jövőre

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 48 Vendég online:
regiusmarta

Fórum statisztikák
A fórumon 17314 topik és 72366 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).