#1

3 epipactis tő a Zselicben (=Epipactis voethii)

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 11:01
- vektoroptika | 42 Hozzászólás

Gyertyános tölgyesben (hárs és bükk elegyesen).

1.

2.

3.

4.

5.


Az 1. és 2. ugyanaz a tő, a 3. képen szereplő tőről nem készült habitusfotó, annyira be volt nőve, a 4. és 5. képen egy harmadik tő szerepel.


Javítva: 28.07.2016. 10:15 | Fel!

#2

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 11:22
- Viator Naturae | 62 Hozzászólás

Én Epipactis voethii-t mondanék rá, de majd a szakértők meg mondják biztosra!

Fel!

#3

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 13:43
- Rubescens | 350 Hozzászólás

A voethii nem alaptalan, az első képen elég hosszú a virágkocsány, meg az egész növény olyan filigrán, mint a voethiik általában. A levelek is stimmelnek, bármennyit is érjenek a határozásnál. Az elsőre majdnem biztosan mondanám, a harmadikra csak bátran rávágnám, a másodikról sokat nem lehet mondani egy virágból, de az is lehet még voethii. Egyszóval: csatlakozom az előttem szólóhoz :)

Fel!

#4

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 14:43
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ilyen jól fejlett viscidiumok mellett, mint ami a pl. az utolsó képen van, ki lehet zárni a helleborinét? Tudom, a levelei nem olyanok, de nagyon változatos lehet, és a voethinél elvileg nem működőképes a viscidium, vagy? Nem annyira értek hozzá, csak kérdezem.

Amúgy én is voltam a múlt héten a Zselicben, sokfelé vannak nőszőfüvek, nagy változatosságban, el lehetne velük bogarászni, akinek ideje van (nekem sajnos nincs). Nagy részük még bimbós volt, vagy csak az alsó virágok nyíltak, nekem többnyire ez nem volt elég a biztos határozáshoz.

Fel!

#5

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 16:47
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Kizárni semmit sem lehet 100%-ban, amikor nőszőfüvekről van szó :) Nem véletlenül írtam, hogy majdnem biztosra csak az elsőt mondanám Vöthnek.
A viscidium sokszor nagyon guszta, működőképesnek látszik. Többször előfordult, hogy távolról helleborinénak tűnő tőhöz odamentem, unottan belenyúltam a virágba - és plutty, szétnyomtam a viscidiumot, de nem jött ki a pollinárium. Akkor megnéztem jobban, aztán láttam, hogy jó hosszú a virágkocsány.
A Vöthöknek amúgy máshogy néz ki a mézajkuk, mint a széleslevelűeknek, csak nem nagyon tudom megmondani, hogy konkrétan miben más. Majd készítek sok képet a napokban, aztán megpróbálok valami összehasonlításokat készíteni, ezt már tavaly is terveztem, csak ellustálkodtam a fotózás részét a gyakoribb fajoknál.

Fel!

#6

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 17:45
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Ahogy nézem, a német nyelvű szakirodalomban azt írogatják, hogy a voethinél a frissen kinyílt virágban a viscidium még működőképes. Ami azért baj, mert a magyar kulcsok (pl. ÚMF) rögtön elküldenek a helleborinéhoz, amennyiben a viscidium működik. Ez alapján biztosan elkönyveltem már pár voethit helleborinénak, de könnyen lehet, hogy rajtam kívül más kevésbé tapasztalt is beleesik ebbe időnként.

Fel!

#7

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 17:47
- Mike | 351 Hozzászólás

1. Ep. voethii, 2. Ep. helleborine (a virágok alapján, ill. ami látszik), a 3. Ep. hell. minor

Fel!

#8

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 18:03
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Holnap-holnapután alaposabban körülnézek Vöth-viscidium ügyben, nem emlékszem működő esetekre, úgyhogy kíváncsi lettem :)
Az AHO-Bayern oldalon látott képek alapján tényleg teljesen E. h. minor a harmadik tő. Lehet, hogy már kérdeztem, de ez a típus mennyire biztos, hogy nem csak alultáplált helleborine? :)

Fel!

#9

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 19:34
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Kicsit utánéztem.

- A magyar kulcsok (ÚMF; MVA 2003, Flora Pannonica) szerint a voethi viscidiuma nem működőképes. (Az atlasz most nincs nálam, érdekelne, mit ír.)
- Az osztrák orchis könyv (Griebl 2013) szerint a viscidium a frissen kinyílt virágokban működőképes, később nem, és a kulcsban is a helleborinéval együtt van leválasztva, azzal hogy a viscidium legalább a frissen kinyílt virágban működik.
- Az AHO-Bayern azt írja, hogy gyakran már a bimbóban sem működik, de néha még a frissen kinyílt virágban is funkcionálhat.

A helyzetet minimum zavart keltőnek értékelem. El tudom képzelni, hogy az igazság valahol középen, az AHO-Bayernnál leírtak közelében lehet. Hozzám hasonlóan kevésbé tapasztalt, kezdő "epipaktológusok" számára lehet, hogy szerencsésebb lenne egy olyan kulcs, ami a voethi esetében nem csak a viscidiumra fókuszál. / Ha lehet egyáltalán igazán jó kulcsot írni egy ilyen zűrzavaros társaságra, mint a Epipactisok./

Fel!

#10

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 19:35
- Mike | 351 Hozzászólás

Alapban 2-4 héttel később nyílik, minden részében arányosan kisebb, de a levelek mások, hosszúkásak, az alsó kerekek többnyire hiányoznak, az idézett oldalon lévő fotókon jól látszanak ezek. Persze van, hogy együtt nyílnak az E. helleborine-vel (vagyis egyforma koszton vannak), meg persze átmeneti (zűrös) alakok is vannak (mind köztünk is). A szár a levéleredéseknél megtörik, sok a cikk-cakkos példány. Az E. tallosival hibrid-gyanús példányokat is láttam, de inkább nem mondom biztosra.
Egy biztos, vannak július 15-aug 15 között az E. helleborine-hez hasonló, csak arányaiban kisebb idegenbeporzású Epipactis-ok a hazai erdőkben. Eddigi előfordulásai, ahol láttam: Pilis, Kőszegi-hg, Zalai-dombság, Keszthelyi-hg., É-Somogy - akkor hozzátehetjük a Zselicet is.

Fel!

#11

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 19:40
- Mike | 351 Hozzászólás

Bocs, ez Rubescens E. hell. minorjához kapcsolandó

Fel!

#12

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 26.07.2016. 20:07
- Mike | 351 Hozzászólás

Az E. voethii-re a MOA (2012) azt írja, hogy a viscidium funkcióképtelen. Amiket összeszedtél azok alapján sztem ez az a szitu, amit úgy hívunk, hogy fakultativ autogám nem?
Láttam egy vadiúj epipactis brossurát a burgenlandi fajokról jó határozókulccsal, megpróbálom megszerezni.
Addig M.V.A. korábbi határozóját mellékelem, bár azóta többet tudunk.


Csatolmányok:
Fel!

#13

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 27.07.2016. 22:10
- vektoroptika | 42 Hozzászólás

Visszamentünk és csináltunk habitusfotót a második egyedről. Szerintem ha az első voethii, akkor ennek is annak kell lennie...


Javítva: 27.07.2016. 22:10 | Fel!

#14

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 28.07.2016. 00:41
- Mike | 351 Hozzászólás

Így már valóban jó voethinek, bár ha már ott voltatok egy oldalról készült képen látszanának a kocsányok.. (nem kákán csomókeresés)
De így is most már látszik, hogy hosszú a magház és kicsit bókolók a virágok, meg a vékony szár, és a levelek, vegyük meg, Vöth bácsi nőszőfüvének. (Az öreg különben nagyon jó arc, 1919-ben született (!!!), és még köztünk van, én az ezredforduló környékén voltam nála, akkor épp a trópusokról jött haza gyűjtőútról. Kaptam tőle egy diát, a Nigritella widderiről a Raxon, őrzöm nagy becsben.)
A 90. szülinapi köszöntőjét megtaláltam, mellékelem.

Csatolt képek:
Vöth.jpg
Fel!

#15

RE: 3 epipactis tő a Zselicben

- Milyen hazai növény? 28.07.2016. 00:43
- vektoroptika | 42 Hozzászólás

Nem semmi :)
Köszi szépen a segítséget.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 109 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72376 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).