#1

Hírek

- Ahol semmi sem OFF... 30.12.2010. 17:39
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Lehet, hogy csak nekem új, mert, hogy egy újszülöttnek ...:
http://www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.p...3c704042f70c311


Javítva: 30.12.2010. 17:58 | Fel!

#2

RE: Ezt találtam

- Ahol semmi sem OFF... 30.12.2010. 17:45
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Ez tök jó! Be kellene tenni a linkajánlóba is... Én eddig az IPNI-t használtam (International Plant Name Index), de majd nézegetem ezt is!


Javítva: 02.01.2011. 15:46 | Fel!

#3

RE: Ezt találtam

- Ahol semmi sem OFF... 30.12.2010. 17:54
- mobe | 1.181 Hozzászólás

Légyszi tedd be, nehogy összeakadjon a kezünk!

Fel!

#4

Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 18.01.2011. 08:54
- mespilus | 485 Hozzászólás

Mellékelem Farkas Sándor levelét! Szavazzatok ti is!

Kedves Listások!


Mindenek előtt köszönöm az észrevételeket, bíztatást, ami az „Év növénye” kezdeményezésem kapcsán érkezett. Sajnos meglehetősen kevesen reagáltak, ami talán amiatt (is) volt, hogy felvetésem a „karácsonyi készülődés” közepette látott napvilágot. Bízom abban, hogy a nagy többség azért nem jelzett vissza, mert egyetért az elhangzottakkal és támogatja ezt a hagyományteremtő elgondolást.


Újra felvetem tehát az „Év növénye” szavazásos megválasztását, és ha ezen túl leszünk a kiválasztott fajjal összefüggő, azzal megtámogatott szakmai, természetvédelmi, de főként ismeretterjesztő publikációk, előadások, kirándulások stb. elindítását.
Január közepén járunk, így az idő – pláne ha egy tavaszi fajt választunk – sürget. Jómagam is Takács Gábor elgondolásával értek egyet, miszerint egy olyan látványos, gyakoribb, de azért védett és veszélyeztetett fajt kellene (főleg elsőként) választanunk, amivel a „közember” is találkozhat.


A véleményem szerint is alkalmas, megfontolandó a leánykökörcsin. Ami mellette szól, azt Gábor röviden már megírta. Ami esetleg „ellene” szólhat az a felkészülési idő rövidsége.


KÉREM TEHÁT hogy mindenki, aki ennek a levelező körnek a tagja jelezzen MIELŐBB vissza (florisztika@freemail.hu), hogy legyen-e a LEÁNYKÖKÖRCSIN az „Év növénye 2011” vagy más fajt alkalmasabbnak tart. Ha ez utóbbi, akkor kérem írja meg, hogy melyik faj az! Amennyiben erősen megoszlanak a vélemények egy újabb szavazást fogok kezdeményezni.
Kérem azt is, hogy aki más „botanikus” levelező listának is tagja, tegye oda is föl ezt a levelet! Szeretném, hogy ez a felhívás, ill. kezdeményezés valóban a botanikus szakma egészéhez eljutna és széles körű támogatást élvezne!


Én a továbbiakban is igyekszem kezdeményezni és motorja lenni az ügynek, de fontos, hogy mindenki a saját „háza táján” tegye meg azt, amit lehet! E nélkül nincs értelme az egésznek és előbb-utóbb elhal az ügy.


A Gábor által felvetett lehetőségek – független a megválasztott fajtól – szerintem is járható, járandó utak.
Az érintett Nemzeti Parkok és civil természetvédő szervezetek a programjaikban kiemelt helyen szerepeltethetik az „év növényét”.
Szülessen a fajról minél több ismeretterjesztő publikáció (pl. ÉT, TermBÚVÁR, Term. Világa stb.)
Valóban jó lenne egy „evnovenye” honlap, ahol minden évben mindent összegyűjtünk és elérhetővé teszünk. Van aki ezt, ennek létrehozását be tudja vállalni?
Valóban lehetne egy országos, széleskörű adatgyűjtés. Ennek hátterét a Botanika SE segítségével be tudom vállalni.


Várom tehát a szavazatokat, észrevételeket!


Farkas Sándor

Fel!

#5

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 18.01.2011. 14:35
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Ez jó, szerintem majd bevállalhatjuk itt is az Év növényének népszerűsítését függetlenül attól, hogy mi lesz az...

Fel!

#6

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 18.01.2011. 15:05
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Akkor teszek egy másik javaslatot, egyrészt a leánykökörcsin virágzásáig hátralevő rövid idő miatt, másrészt pedig azért, hogy a vizes élőhelyekre lehessen a figyelmet irányítani. Ennek megfelelően valamelyik vizes nősziromra gondoltam, vagy a szibériai, vagy egyszerűen a mocsári nősziromra. Igaz, ez utóbbi nem védett, de nagyon látványos, és gyakori. Szerintetek?


Javítva: 18.01.2011. 15:08 | Fel!

#7

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 18.01.2011. 16:12
- mespilus | 485 Hozzászólás

Én megírtam neki, hogy nagyjából mindegy, hogy melyik fajt választjuk. Az a lényeg hogy LEGYEN év növénye! Ez a kis marketing már nagyon hiányzott a hazai flóra megismerése és népszerűsítése érdekében!

Fel!

#8

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 18.01.2011. 16:53
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Hát én csak csodálkozom, hogy mekkora hiányosságok vannak a hazai növényismertetés terén. Eddig még nem volt botanika.lap.hu, se év növénye??!!

Szóval mindkét kezdeményezést üdvözlendőnek, hiánypótlónak tartom.

A leánykökörcsin szép, értékes, védett faj, csak azt nem tartom szerencsésnek, hogy az egyszerű ember ritkán találkozik vele. Szerintem érdemes lenne olyan fajokat választani, amihez a nagyközönség jobban kötődhet. Barkócza nőszirmos ötlete szerintem megfontolandó. Sőt szerintem abban is érdemes gondolkodni, hogy faj helyett fajcsoportokat kinevezni az év növényeinek. Mondjuk a leánykökörcsin helyett az összes hazai kökörcsinfaj évének nyilvánítani 2011.

Mellesleg milyen szervezet, csoportosulás az, ami ezt megválasztja, és hirdeti?

Fel!

#9

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 18.01.2011. 19:58
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Na igen, nagyjából én is azon a véleményen vagyok, hogy mindegy melyik zőccség lesz, csak legyen valamelyik...

(P.S.: sőt, eddig rendes fórum sem volt... )


Javítva: 18.01.2011. 20:20 | Fel!

#10

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 21.01.2011. 09:50
- mespilus | 485 Hozzászólás

Harka!
Szerintem írd meg a véleményed Farkas Sándornak! Egyébként az egyik botanikus levelezőlistán jött a hír. Nem formális tömörülés kezdte el feszegetni a kérdést, hanem egyszerűen a levelezőlista tagjait kérte meg az ötletgazda, hogy szavazzunk. Emellett azt is kérte, hogy más botanikai érdeklődésű csoportokhoz is juttassuk el a szavazás lehetőségét. Vasárnapig lehet szavazni, úgyhogy akinek van kedve aktívkodjon!
Pereszke!
Nem tudom, hogy mi a fórum (már emlegetett) "minőségi javításának" stratégiája, de ha több szakit szeretnénk idecsábítani, akkor azt hiszem ez az Év Vadvirága (mert közben ezt az elnevezést kapta) ügyében tett esetleges "népszerűsítési felajánlás" elég jó reklám lehetőséggel bírna! A Vadonleső.hu máris bedobta magát a köztudatba.
Szerintem megfontolandó, hogy mit tudnánk felajánlani!
Mit gondoltok?

Fel!

#11

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 21.01.2011. 11:04
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Bármely növény is lesz az Év vadvirága, mindenképp nyitunk neki itt egy külön részleget, ahova megpróbálunk minden informácót, érdekességet összeszedni róla... hogy ezen kívül még mivel tudjuk népszerűsíteni, azt majd még meglátjuk! De lehet írni további ötleteket...

A Vadonlesőnek olyan szempontból előnye van, hogy ők talán kevésbé a szakmai réteget, mind inkább a gyerekeket célozták meg az oldallal, kifejezetten oktatási szándékkal, erre nem tudom, hogy nekünk itt mennyire van lehetőségünk.

Fel!

#12

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 24.01.2011. 14:08
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

A halasoknak már megvan az év hala, a kősüllő.

http://www.mno.hu/portal/761198


Javítva: 24.01.2011. 14:10 | Fel!

#13

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 24.01.2011. 14:25
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Van ilyen is:
http://greenfo.hu/hirek/hirek_item.php?hir=26389
http://evfaja.okotars.hu/

stb.

(És azt is olvastam valahol, hogy a németeknél Te lettél az év fája... )


Javítva: 28.01.2011. 11:35 | Fel!

#14

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 27.01.2011. 14:07
- mespilus | 485 Hozzászólás

Nos! Végülis megtörtént a szavazás, és már a sajtó felé is "szivárog" az infó!

http://zold.virtus.hu/?id=detailed_article&aid=102676

Fel!

#15

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 27.01.2011. 15:10
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Azér' izé, ezeknél jobb képeket is megérdemelne az év vadvirága... van itt egy pár sokkal szebb...

Fel!

#16

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 27.01.2011. 15:20
- mespilus | 485 Hozzászólás

Hát igen! Én is meglepődtem...
Mit gondoltok, galériában kellene helyet biztosítani a mindenkori év növényének, vagy inkább topikot nyissunk?

Fel!

#17

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 27.01.2011. 15:29
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Szerintem valami logót kellene neki csinálni, ami mondjuk egész évben látható lenne a fórum fejlécében, vagy valahol.
Galériát kissé túlzásnak tartanék. Topicot talán érdemes lenne..., bár nem tudom mennyire pörögne.

Fel!

#18

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 27.01.2011. 15:34
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

Topikot nyissunk. Valahol a fórum elején, hogy a betévedőknek rögtön kiszúrja a szemét.

Fel!

#19

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 27.01.2011. 20:49
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

A galériát én is erős túlzásnak tartanám (főleg így, hogy ott eleve csak a regisztrált felhasználók látnák... ) Topikja majd lesz, csak még nem tudom, hogy hol (fent vagy pl. az érdekességeknél...), bár a topiknak is leginkább úgy lenne értelme, ha a szebbnél-szebb fotókon kívül valamiféle komoly információgyűjtésbe is kezdenénk a fajról...


Javítva: 27.01.2011. 20:50 | Fel!

#20

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 28.01.2011. 10:32
- mespilus | 485 Hozzászólás

Közben Farkas Sándortól megkaptam a hivatalosan is a "sajtóközleményt" szóval ha elkészülne a topik akkor már lenne mit beleírni! :)

Fel!

#21

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 30.01.2011. 10:11
- SZAGI • - | 7 Hozzászólás

Mint az az ökotárs-cikkből kiderült már, a tavalyi Év fája versenyt fatornyos városkám platánja nyerte.( mondjuk szerintem a tőle kb. 100 m-re álló, 2 m körüli vastag, tényleg vagy 4-500 éves kocsányos tölgy jobban megérdemelte volna, de azt kivágták, mert volt pár száraz ága :-( ) Nos, az ominózus platánt idén beneveztük az európai Év fája versenyre, és állitólag majd kb. februártól lehet rá szavazni. Nem szoktam a kutyát uszítani, de kérek mindenkit, szavazzon rá!

Fel!

#22

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 16.02.2011. 15:19
- SZAGI • - | 7 Hozzászólás
Javítva: 16.02.2011. 15:32 | Fel!

#23

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 16.02.2011. 15:33
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hm, hát eléggé le vagytok maradva... ennyi e-mail címem még nekem sincs, hogy ezt behozzuk...


Javítva: 16.02.2011. 15:35 | Fel!

#24

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 17.02.2011. 17:48
- barkócza | 2.015 Hozzászólás

A rossz hír sokadik felvonása. No comment.

http://hetivalasz.hu/itthon/az-audi-eset...inkakkal-35505/

Fel!

#25

RE: Év növénye

- Ahol semmi sem OFF... 17.02.2011. 20:19
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Pfff... na igen... mondjuk azért erre a kompenzációra kíváncsi leszek...

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 99 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72378 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).