#1

Rodoszi hangulatok

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 09.04.2016. 22:11
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

A múlt héten Rodoszon voltunk, jelentős részben botanizálási célból. Nem írok napokra lebontott beszámolót, mert eléggé összevissza alakult a programunk. Inkább három részben három élőhelytípusról szerzett élményeimről ejtek szót, képekkel illusztrálva. A fényképezett fajok jelentős részét még meg se határoztam (ha némelyiké nem sikerül majd, azt se bánom).
Jöjjenek először az antropogén környékek, amelyekkel először találkozik az ember: útszélek, lakónegyedek, tengerpartok, történelmi emlékhelyek. Ilyentájt arrafelé sok helyen szinte kaszálni lehet a Chrysantemum coronariát. Elhagyott építési telkeken is szépségekbe botlik az ember (pl. Gynandriris sisyrinchium). A tengerparti homok szélén fura növények élnek tömegesen. Várfalakon és szomszédos sziklákon a lokális Campanula hagielia virít, máshol más kőfali különlegességek. A lindoszi fellegvárban, a johannita lovagok várának romos udvarán egyszer csak egy teljes díszben pompázó Ophrys rhodiába botlik az ember...

Csatolt képek:
Fel!

#2

RE: Rodoszi hangulatok

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 09.04.2016. 22:49
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

A sziget déli részét még elkerülte a tömegturizmus. Itt hatalmas területeken phrygana van, Euphorbia acanthothamnosszal és más kisebb, többé-kevésbé szúrós bokrokkal. Részben katonai terület (a katonatiszt megértő volt, mikor közöltem vele, hogy én csak a földre fényképezek). Hatalmas a bangóbőség: a lokális, teljesen rovarszerű Oph. regis-ferdinandi, a nemes Oph. cretica ssp. beloniae, a csodás Oph. iricolor, Oph. cinereophila és mások fordulnak erre elő. De a pillangós kosbor, az olasz kosbor és a még csak sarjadó szent kosbor se ritka arrafelé. Szabadság, végtelen tér, napfény, tengeri szél, élet.

Csatolt képek:
Fel!

#3

RE: Rodoszi hangulatok

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 09.04.2016. 23:11
- Gurgolya | 583 Hozzászólás

A sziget közepén a dombos és hegyes részeken sokfelé jelentős fenyőerdők vannak (Pinus brutia). Ezekben néhol nincsenek cserjék, máshol sok a zsálya és a Cistus. Illatos az ember nadrágja a kirándulás után. Az erdők néhol kiritkulnak, máshol a terep miatt sziklaerdők, sziklagyepek jelennek meg. Ahol a területet a kecskékkel nem legeltetik túl, csodás tájak, igazi bukolikus hangulat fogadja az embert. Nekem ezek a vidékek tetszettek a legjobban. Sok kosbor, máshol Frittillaria rhodia, Cyclamen repandum ssp. rhodia, a szegélyeken aszfodélosz. Minden közül is a legszebbnek a Profitisz Iliász hegy fenyőerdejét találtam. Ez az egyik legszebb erdő, amit életemben láttam. A gyepszintben terítve a ciklámen, a szellőrózsa, a bazsarózsa és a kosborfélék tengere. Méltóságteljes, barátságos, zsong a rovaroktól. Sírnivalóan szép vidék.

Csatolt képek:
Fel!

#4

RE: Rodoszi hangulatok

- Külföldi kirándulások, túrabeszámolók 10.04.2016. 20:07
- Papinho | 2.958 Hozzászólás

Remek hely ez a Rodosz a képeid alapján. Látom sokfelé sikerült járni és örülök, hogy ilyen sok érdekességgel találkoztatok.

Fel!


Látogatók
0 Fórumtag és 92 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72378 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).