#1

Orobanche határozás

- Botanikai tudakozó 02.06.2015. 10:38
- hakansukur | 189 Hozzászólás

Szeretném megkérdezni, mint nagyon amatőr botanász, hogy miért olyan nehéz az orobanche fajok meghatározása?
Én jelenleg leggyakrabban a Simon IV. kiadását használom, de nem látom benne azt a nehézséget, ami így a fórum hozzászólások alapján lejön. Nem vagyok profi, de ebben a nemzetségben ha követem a könyvet nagyon szépen el lehet navigálni. Persze becsapósak lehetnek a szádor környékén élő fajok, hogy melyik az "anyuka"...

Ha most nézem a határozókönyvet, akkor szerintem a következőket elég egyértelműen meg lehet ítélni:
- az előlevelek száma, csészelevelek.
- a porzók a párta tövén vagy afölött erednek
- a párta színe (bár gondolom itt is előfrodulnak "elszíneződések")
- a bibe színe
- a mirigyek sötét vagy fehér színűek



- a "párta háta (legalábbis eleinte) nagyjából egyenesm a karimája alatt viszont erősen előre hajló" vagy " a párta háta egyenletesen görbült". Szerintem itt ez egész szépen látszik:


És akkor ehhez jön hozzá "anyuka", amit a legnehezebb belőni.
Szóval ezért kérdem, hogy mi a probléma ezekkel a szádorokkal?
Remélem nem voltam túl..."hülye":D

Fel!

#2

RE: Orobanche határozás

- Botanikai tudakozó 02.06.2015. 13:01
- Rubescens | 350 Hozzászólás

A helyszínen határozni nem olyan borzasztóak. Akkor nagyon rossz, ha csak a fórumra feltöltött fotókból, a gép előtt ülve kell véleményt formálni. Az már nem könnyű és nem is mindig lehetséges.

Fel!

#3

RE: Orobanche határozás

- Botanikai tudakozó 03.06.2015. 10:07
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hát, és tegyük hozzá, hogy a határozóbélyegek bogarászása a fényképeken azért nem mindig felhőtlenül szórakoztató, ám annál időigényesebb hobbi... ráadásul én pl. mostanában zömmel telóról nézem a fórumot, a bélyegméretű képek bogarászása pedig bizonyos esetekben végképp reménytelen.

P.S.: Sajnos még eddig nem sikerült megvalósítani, de egyébként meg pont az lenne a fórum lényege, hogy ne ugyanaz a pár ember válaszoljon minden kérdésre, hanem egyes speciális csoportokra lehetőleg olyan válaszoljon, aki valamiért behatóbban is tanulmányozta már az adott nemzetséget, fajt...


Javítva: 03.06.2015. 10:10 | Fel!

#4

RE: Orobanche határozás

- Botanikai tudakozó 03.06.2015. 12:41
- hakansukur | 189 Hozzászólás

Ja, én nem akartam számonkérni:D Csak kérdeztem mert mindenhol azt olvastam, hogy nem megy. De most már érthető, a lényeg: terepen egyszerű, de kép alapján szinte lehetetlen. Köszi

Fel!

#5

RE: Orobanche határozás

- Botanikai tudakozó 03.06.2015. 17:10
- Rubescens | 350 Hozzászólás

Az Új Magyar Füvészkönyv amúgy megvan? Ha nincs és kell, elküldhetem neked is a vajvirágos részeket, ha már úgyis beszkenneltem egyik nap őket.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 46 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72379 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).