12
Április
2020

Botanikai kalandozások Skandináviában 30. - Carex diandra Schrank

Érdekes és izgalmas időket élünk manapság. Ilyenkor az ember rájön, hogy az unalmas és eseménytelen életnél voltaképpen nincs is jobb, és visszasírja azokat az időket, amikor olyan problémák gyötörték, hogy például merre keresse a hengeres sást. A svéd botanikai irodalom szerint egyébként meglehetősen nedves helyeken - átmeneti és síklápokban, lápréteken, valamint erdei tavak partjának tőzegmohás ingólápjain, ahol én is rábukkantam. Ezek az élőhelyek elsősorban életunt botanikusok számára nyújtanak remek lehetőséget arra, hogy elkészítsék életük utolsó fantasztikus fényképét, majd a szó szoros értelmében alulról szagolják a hengeres sást. Mióta egyszer egy meggondolatlan lépésnél hirtelen combközépig tűntem el a posványban, a leckét megtanulva kellő tisztelettel közeledek az ilyen vesztőhelyek felé. A kísértés egyébként nagy, mert növényünk itt olyan, közép-európai szemmel izgalmasnak számító kísérőfajok társaságában fordul elő, mint például vidrafű (Menyanthes trifoliata), tőzegeper (Potentilla palustris), tőzegrozmaring (Andromeda polifolia), tőzegáfonya (Vaccinium ocycoccos), semlyéksás (Carex limosa), havasi kisgyapjúsás (Trichophorum alpinum) és álszittyó (Scheuchzeria palustris).

A Carex diandra cirkumboreális elterjedésű faj, mely Európán kívül Szibériában és Észak-Amerikában is megtalálható. Skandináviában sokfelé fellelhető és helyenként elég gyakori, de a kontinentális Európában már többnyire ritkaságnak számít, a Mediterráneumból pedig szinte teljesen hiányzik. Magyarországon igen ritka, tudomásom szerint a Zempléni-hegységből és a Göcsejből vannak aktuális adatai.



A Carex diandra lazán gyepes növekedésű, akár méteres magasságúra is megnövő sás. A tőlevélhüvelyek épek, fényesek. A szár csak felső részében gyengén háromélű, a töve felé hengeres, innen kapta magyar nevét a növény. A levelek 1-2 mm szélesek. A virágzat 2-4 cm hosszú, 1 cm-nél ritkán szélesebb, többnyire nem elágazó, esetleg alul néhány rövid elágazással. Az 5-10 füzérke egymástól nem különbözik, alul termős, felül porzós virágokat tartalmaz (Homostachyae). A pelyvák barnásak széles, hártyás szegéllyel. A tömlő fénylő barna, csőre keskenyen fogacskás. Hozzá leginkább a C. appropinquata hasonlít, amely azonban erőteljes zsombékokat alkot, virágzata pedig hosszabb, szélesebb és elágazóbb.



A “diandra” jelentése kétporzós. Szívesen megkérdezném Franz de Paula von Schrank Tiszteletes Urat (1747-1835), vajon miért pont ezt tartotta fontosnak kiemelni a névadásnál, de ő már sajnos csaknem két évszázada alulról szagolja a hengeres sást, úgyhogy kénytelen voltam kicsit utánanézni. Azaz csak próbáltam, de nem jutottam nagyon messzire. Bár a bibeszámlálgatás köztudottan fontos részét képezi a sások határozásának, a porzókról meglehetősen kevés szó esik. A Flora Europaea szerint a sások porzós virágaiban 2-3 porzó van, és ennyivel el is intézi a kérdést. Az átnézett számos határozóban többnyire még ennyit sem találtam. Úgy tűnik, egy méltatlanul elhanyagolt kérdéskörre bukkantam. Mindenesetre ha legközelebb virágzó Carex diandrával találkozom, feltétlenül meg fogom számolgatni a porzóit.



« Botanikai kalandozások Skandináviában 29. - Rhododendron tomentosum HarmajaKerti érdekességek 6. - Asarum caudatum Lindl. »


További bejegyzések ebben a kategóriában Botanikai Fórum Blog
Több információ "Botanikai kalandozások Skandináviában 30. - Carex diandra Schrank"
Hírcsatorna alkalmazások





Látogatók
0 Fórumtag és 49 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).