#1

skandináv (=Boletus luridiformis)

- Milyen gomba? 07.09.2014. 21:03
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Valahogy nehezen boldogulok ezekkel a pirosas Boletusokkal. Kb. addig jutok, hogy nem eszem meg őket...

Csatolt képek:

Javítva: 21.09.2014. 23:05 | Fel!

#2

RE: skandináv

- Milyen gomba? 07.09.2014. 21:10
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Boletus legaliae-nak nézem.
Nem kékül erősen, a metszeten a tönk alja nem vörös. Kalapja sima.
A B. rhodopurpureus-sal szokták keverni, de annak a kalapja "rapcsos", metszetben a tönk bázisában vörös csík van.
Kb. ezek az általam megfigyelt azonosító jegyek.
B. rhodoxanthus - metszetben csak a kalap kékül, húsa tojássárga.
A hálózatokat most nem keverném bele.

Fel!

#3

RE: skandináv

- Milyen gomba? 07.09.2014. 21:40
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszi szépen!

Azért van egy kis bökkenő. Most utánanéztem, és a B. legaliae extrém ritka Svédországban, két helyen találták innen jó messzire. Ráadásul azt írják, hogy meszes talajú lomberdőket kedvel, ez meg fenyő alatt nőtt és szerintem meszes talajt itt a közelben nagyítóval kell keresni....

Nemsokára jön valami remek skandináv gombás könyv, amit rendeltem, majd megnézem, milyen fajok jönnek szóba egyáltalán.

Ja, mi az hogy "rapcsos"? :)


Javítva: 07.09.2014. 21:41 | Fel!

#4

RE: skandináv

- Milyen gomba? 07.09.2014. 21:57
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Csak kíváncsiságból kérdezem (teljesen amatőr módon próbálok jó sok képet megnézni, hogy melyikre hasonlít) : nem lehet farkastinóru?

Fel!

#5

RE: skandináv

- Milyen gomba? 07.09.2014. 21:59
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hm, mintha látnék is rajta farkasharapás-nyomokat...

Fel!

#6

RE: skandináv

- Milyen gomba? 08.09.2014. 08:04
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

A "rapcsos" nálam azt jelenti, hogy nem egyenletes felületű, sok kis dudorka van rajta.
Mindjárt mutatok egy rapcsos B. rhodopurpureust

Csatolt képek:

Javítva: 08.09.2014. 11:40 | Fel!

#7

RE: skandináv

- Milyen gomba? 08.09.2014. 08:16
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

A meszes talajjal nem értek egyet. Ott a sátán tinóru (Boletus satanas) terem.
Itt Keleméren savanyú talajú tölgyesben az idén sokat találtam a B. legaliae-ből. Sajnos csak fiatal példányaim vannak, ami nem hasonlít a tiédre.
A farkas tinóru nem szokott ilyen nagyra nőni, öregen pedig elveszíti a piros színét a tönkről, valójában alig látszik már, annyira kifakul, s a kalapjában is a szürke szín dominál. A te gombádon ott van a rózsás szín, még öregen is kivehető. És a legfontosabb, hogy a termőréteg pórusainak színe a farkasnál sárga!.
VAnnak még jegyek, amit le tudtál volna ellenőrizni, pl megkóstolod, ha keserű lett volna, akkor lehetne a farkas.
Megszagolod az elvágott gombát, ha kellemes kumarin illata van, akkor B. legaliae.

Az én tapasztalatom ugyan hazai, de pl. a B. phinopilus (nevében is benne van, hogy Pinus kedvelő) nálunk savanyú bükkösökben terem. Egy gombásztársam mesélte, hogy Finnországban szinte el sem akarták neki hinni :-))

Magam továbbra is kiállnék a B. legaliae mellett. Esetleg odavalósi szakinak elküldhetnéd véleményezésre.

Ha megengeded, felteszem a gombázós topicra (index) mi a véleményük róla (van ott egy pár jó szaki :-)


Javítva: 08.09.2014. 08:19 | Fel!

#8

RE: skandináv

- Milyen gomba? 08.09.2014. 22:12
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszi, mindig élvezettel olvasom ezeket a válaszokat, sokat lehet tanulni belőlük.

Ahogy nézem, van némi keveredés B. legaliae/satanoides/splendidus között, ezek akkor most ugyanazok?

Majd megírom, egyáltalán milyen fajok nőnek errefelé, amik szóba jönnek, hátha kizárásos alapon is meg lehet erősíteni a dolgot. (Nem tudom, mennyire fednek át a közép-európai fajok az itteniekkel). Ha nagyon ráérek, majd keresgélek valami helyi szakit, de ez most nem fenyeget... :)

A képeket nyugodtan tedd fel, ha gondolod, de privátban szívesen elküldöm az eredeti, nagy felbontásúakat is.

Fel!

#9

RE: skandináv

- Milyen gomba? 09.09.2014. 07:44
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Az Index Fungorum nevezéktani adatbank a szinonim neveket is felsorolja, érdemes azt is lapozgatni.
Current Name:
Boletus legaliae Pilát [as 'Le Galliae'], Revue Mycol., Paris 33: 124 (1968)

Synonymy:
Boletus legaliae Pilát, Revue Mycol., Paris 33: 124 (1968) f. legaliae

Boletus splendidus C. Martín, Bull. Soc. bot. Genève, 2 sér. 7: 190 (1894)
Boletus splendidus subsp. moseri Singer & Kuthan, Česká Mykol. 30(3-4): 151 (1976)
Boletus splendidus C. Martín, Bull. Soc. bot. Genève, 2 sér. 7: 190 (1894) subsp. splendidus
Vagyis a B. splendidus a B. legaliae szinonimja.
A B. satanoides pedig érvénytelen név az IF szerint, az B. legaliae.

A képet elküldtem privátban egy gombásztársamnak, várom a válaszát. Ő eléggé beleásta magát a színes tinórukba, remélem dűlőre jut vele. Amint megérkezik a válasz megírom.

Fel!

#10

RE: skandináv

- Milyen gomba? 09.09.2014. 20:46
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Megjött az új, csudálatos svéd gombás könyvem, ami szerint az alábbi vöröses-narancsos termőrétegű Boletusok laknak itt:

- B. erythropus
- B. queletii
- B. satanas
- B. luridus
- B. rhodoxanthus

Ennyi. B. legaliae nincs is közte. Pedig van, amint írtam, lehet, hogy azt a két lelőhelyet a könyv kiadása után találták (1992-es). Meg B. rhodopurpureus is van, az is marha ritka.

Fel!

#11

RE: skandináv

- Milyen gomba? 10.09.2014. 06:17
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Azért remélem hasznát veszed :-)
A gombásztárstól még nem kaptam választ, várok türelemmel.

Fel!

#12

RE: skandináv

- Milyen gomba? 11.09.2014. 19:15
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Szia!
Megkaptam a választ kedves gombásztársamtól.
A megoldás nála is lehet, hogy.. ....
Idézem levelét:
"Zömöksége kissé szokatlan, első - távoli - ránézésre Sátán tinórunak tűnt, melynél a rózsás kalapszín ritkán jelenik meg és tapasztalataim, tudomásom szerint nem a teljes felszínen. A sötét színárnyalat a kalapon amennyiben nem a spóraszórástól van, akkor igen, szerintem is Fényes tinóru van a képeken."
Nos? Elégedjünk meg, Boletus sp.-vel? Nemmmm! :-)
Több szem többet lát alapon még elküldöm egy másik szakinak is.
Amint választ kapok jelentkezem.

Fel!

#13

RE: skandináv

- Milyen gomba? 11.09.2014. 20:05
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Most már aztán tényleg nagyon kíváncsi lettem. :)

Egyetlen jó hírem, hogy közel van és könnyen megközelíthető helyen. Rá fogok nézni a következő években, a végeredménytől függetlenül.

Igazából csak a B. erythropust írják gyakorinak erre, meg a B. luridust szórványosnak. Lehet, hogy majd ráveszem magam, és keresek egy svéd szakit is. Addig is kíváncsian várom a továbbiakat...

Fel!

#14

RE: skandináv

- Milyen gomba? 11.09.2014. 22:52
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Igazából mi szól a B. erythropus ellen?

Fel!

#15

RE: skandináv

- Milyen gomba? 12.09.2014. 10:36
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Az újabb szakvélemény is megérkezett, de mert annyira szívünkön viseljük a gombád sorsát, fut egy kört Magyarország legjobb Boletus szakértőjénél is. Ezt még várjuk meg.
A legutóbbi vélemény pedig így szól:
"Nekem ez csak egy öreg céklatinóru, mely gyakori a skandináv fenyvesekben. A legaliae-nek kellene lennie valami finom hálózatának a tönk csúcsán, ami "átcsap" lefelé finom korpázottságba. A képen ilyet nem látok, csak korpázottságot.
A hús teljes egészében kékül, ami ráillik a céklára, persze a kékülés valóban nem "durva", de a termőtest öreg és ilyenkor már lehet kevésbé intenzív a színeződés.
A kalap barna, a legaliae-nek viszont idős korban szerintem kéne lennie valami rózsás árnyalatának legalább.
A legaliae valóban lomberdei és fenyvesekben pedig a "rubrosanguineus" él, ami sokak szerint ugyanaz mint a legaliae, de ez pedig intenzíven rózsás a kalapban, főleg öregen."

A levél írója megígérte, hogy továbbítja a képet a fent említett Boletus szakértőhöz

A kérdésedre, hogy miért nem B. erythropus az a válaszom, hogy az élőhelyi fotókon nem barnák a kalapok, csak az elvágotton, és mint az első szaki is írta spóraszórás miatt is lehet barna. (Mielőtt megkérdeznéd, hogy mit keres a spóra a kalapon, a légáramlás szokta felvinni).


Javítva: 12.09.2014. 10:37 | Fel!

#16

RE: skandináv

- Milyen gomba? 12.09.2014. 20:08
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszi szépen! Igazán megtisztelő, hogy ennyi nagy szaki ránéz erre a vaktában lepuffantott kis jószágra. :)

Azt hiszem, mégis csak akkor lennék a legnyugodtabb, ha kikötnénk a céklánál. Messze az a leggyakoribb erre, és hát mennyi az esélye, hogy csak úgy beszaladok egy fenyvesbe, és valami marha nagy ritkaság jön szembe egyből...

Egy biztos - én rengeteget tanultam az egészből.

Fel!

#17

RE: skandináv

- Milyen gomba? 21.09.2014. 20:06
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Szia!

Pár napig nem voltam net-közelben. Albert László válasza a svéd tinóru ügyében: "Megnéztem a linket és nagyon valószínű, hogy a B.luridiformis látható a képen. "
Így végre lezárhatjuk eredménnyel a topicot.

Fel!

#18

RE: skandináv

- Milyen gomba? 21.09.2014. 20:23
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Nagyon köszönöm neked és az összes többi résztvevőnek is!

Akkor céklatinórú, korábbi nevén B. erythropus. Tegnap láttam egészen hasonlókat máshol, ez is erősíti, hogy erről van szó (mivel messze a leggyakoribb faj Skandináviában).

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 69 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17318 topik és 72378 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).