#1

vargi (=Boletus edulis)

- Milyen gomba? 31.08.2014. 20:44
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Úgy nőnek ezek mostanában itt Svédországban, hogy az autó csomagtartóját sem lenne nagy gond teleszedni velük egy kisebb túra során.

Igazából annyi kérdésem lenne, hogy ezeket a Boletusokat el lehet normálisan különíteni egymástól? Otthon is nézegettem őket, de mindig úgy éreztem, mintha folyamatos lenne az átmenet az alakok között. Vannak a nagyon hasas tönkűek, sötétbarna kalapúak, fiatalon fehér termőrétegűek, meg az egyenesebb tönkű, sárgás termőrétegű, világosabb kalapúak, pl. a bal alsó részen ilyenek vannak, de a kalapjuk már be is barnult, mire hazaértünk.

Ezek akkor most B. edulisok? Vagy akár több faj?

Lehet keverni bármilyen tinórúval egyébként? Az epeízű állítólag hasonlít, de sötétbarna hálózat van a tönkjén.

Csatolt képek:
Vargi 7.jpg

Javítva: 01.09.2014. 08:32 | Fel!

#2

RE: vargi

- Milyen gomba? 31.08.2014. 21:34
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Nem hinném, hogy edulisok. Milyen erdőben találtad?
Itt érdemes nézelődni tinóru ügyben: http://boletales.com/genera/boletus/b-reticulatus/


Javítva: 31.08.2014. 21:34 | Fel!

#3

RE: vargi

- Milyen gomba? 31.08.2014. 21:50
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszi a linket! Többnyire fenyő alatt nőnek errefelé, kissé ritkásabb, aljnövényzetben gazdagabb helyen.

Fel!

#4

RE: vargi

- Milyen gomba? 31.08.2014. 23:38
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Pedig ezek B. edulisok. Zsírosan fénylő kalap, vékony fehér csík a kalap szélén.
A hálózatok figyelése csak arra jó, hogy összezavarja az embert. Annyi kivétel van, hogy nem érdemes arra koncetrálni.
Az élőhely, hőmérsékleti tényezők sokat nyomnak latba. A hűvösebb idők hozzák ki az ízletest, természetesen a savanyú talajhoz ragaszkodik. Az általad leírt színek, alakformák életkori sajátosságok a vargányáknál.
Epeízűvel nem lehet összekeverni, ha megkóstolod.
Amúgy meg össze lehet, de csak annak, aki nem figyeli az epeízű sajátosságait. Nagyszemű barna hálózat a tönkön. Van az epeízűnek egy fémes fénye is, valamint a termőrétegtartó öregen nem sárgul, nem zöldül, hanem rózsaszín. A fiatalnál van csak gond, azt szokták keverni, de az epeízű nagyon savanyú talajt szeret, nem elég a csillagmoha, vánkosmoha is jó ha van.

Fel!

#5

RE: vargi

- Milyen gomba? 01.09.2014. 18:20
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszönöm a részletes választ!

Felteszek egy a fórum szellemiségéhez méltóbb képet is róluk. /Azért ezeket is megettük. /

Most már elég kíváncsi vagyok erre az epeízűre, remélem belefutok az erdőben. (Nem úgy a lábosban...)

Csatolt képek:
Boletus edulis 1.jpg
Fel!

#6

RE: vargi

- Milyen gomba? 01.09.2014. 18:47
- disznófülgomba | 1.238 Hozzászólás

Csodaszép! A csarabok is jó vargányatermő helyen vannak :-))

Fel!

#7

RE: vargi

- Milyen gomba? 02.09.2014. 00:24
- Harka | 2.868 Hozzászólás

Én pár hete ismerkedtem meg az epeízűvel. Eléggé máshogy néz ki. Persze biztos vannak necces, nagy, öreg példányok, de alapvetően azért jóval kisebb, a tönk és a kalap sárgás bézs, míg a termőréteg rózsaszín.

Fel!



Látogatók
0 Fórumtag és 30 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17316 topik és 72372 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).