#1

Epipactis Zalából (=Epipactis sp.)

- Milyen hazai növény? 27.06.2014. 23:11
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Legalább tíz éves, diáról szkennelt, nem túl jó képek egy Zalalövő menti árnyas erdőből. Akkor még nagyon sötét voltam a nőszőfüvekhez (most már csak közepesen sötét vagyok), és azóta hiába kerestem. Egészen tavalyig, amikor nem messze onnan találtam egy másik példányt, viszont a virágzata hiányzott, valami leverte vagy leharapta - és ez kissé hátrányosan érintette a határozást.

Még régen kérdeztem a fórum indexes elődjén, de nem kaptam érdemi választ, most viszont van néhány nagyon jó szaki errefelé...
(Természetesen elfogadom azt is, ha ennyiből nem biztosan meghatározni.)

Csatolt képek:

Javítva: 30.06.2014. 15:24 | Fel!

#2

RE: Epipactis Zalából

- Milyen hazai növény? 29.06.2014. 13:56
- cypraea | 750 Hozzászólás

Hú, de nagy a csend..... ! Én sem tudom, lehet-e ezekre a képekre biztosat mondani?
A levelek alapján a szóbajövő hazai fajok száma nem olyan sok: a leptochila-csoport tagjai (leptochila, neglecta, peitzii és futakii), muelleri valamint a voethii. Biztosan nem futakii és peitzii, azaz marad a másik 4. A muelleri mesochilje szélesebb, amennyire a képből megítélhető. Nekem talán a neglecta tűnik legvalószínűbbnek, de az ivaroszlop nem látszik. Az epichil hegyes, kissé visszahajló, ami a reszupinált virágon látszik legjobban. Szóval talán neglecta, de lehet, hogy tévedek, a mesochil nem nagyon szűk. (Ha csak messziről , élőben látnám,a színei alapján rohannék közelebb, hogy hátha egy placentina......).


Javítva: 29.06.2014. 14:07 | Fel!

#3

RE: Epipactis Zalából

- Milyen hazai növény? 29.06.2014. 15:23
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Nagyon köszi a részletes választ!

Már nagyon régóta fúrja az oldalamat a kíváncsiság, és most még kíváncsibb lettem . Ha tehetem, akkor még keresgélem, ha hazajutok megfelelő időben, de ez valószínűleg ritkán fog megtörténni az elkövetkező pár évben.

Fel!

#4

RE: Epipactis Zalából

- Milyen hazai növény? 29.06.2014. 16:02
- cypraea | 750 Hozzászólás

):.... Egyszer majd csak összejön! Vagy majd megtaláljuk helyetted ! MVA. Orchideaatlaszának 44. oldalán is van egy érdekes ismeretlen zalai Epipactis fotó, talán még arra is hasonlíthat, de ott a mesochil igen szűk. A hét végén én is Zalában voltam, G. densiflorát kerestem, Epipactisokat csak egy helyen próbáltam, de nem láttam semmit...

Fel!

#5

RE: Epipactis Zalából

- Milyen hazai növény? 29.06.2014. 18:56
- kispistike | 290 Hozzászólás

Én nem merek írni rá semmit, de szerintem nem neglecta.

Fel!

#6

RE: Epipactis Zalából

- Milyen hazai növény? 29.06.2014. 19:21
- cypraea | 750 Hozzászólás

Hát igen, negatív módon könnyebb megközelíteni, hogy mi nem, de akkor mi igen? Nem hazai fajokat végiglapozva a Delforge-könyvben sem látok jobb tippet. Az is igaz, hogy csak 1 kinyílt virág látható.

Fel!

#7

RE: Epipactis Zalából

- Milyen hazai növény? 29.06.2014. 20:01
- kispistike | 290 Hozzászólás

Szerintem nem eldönthető így képről, talán még élőben sem, ha csak ezt a példányt látjuk.
Még annyit hozzáteszek, hogy talán tényleg a neglecta a legjobb tipp, de annak sokkal szűkebb a mezochilja.


Javítva: 29.06.2014. 20:11 | Fel!

#8

RE: Epipactis Zalából

- Milyen hazai növény? 29.06.2014. 20:35
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Köszi mindkettőtöknek!

Remélem, még előkerül egyszer. (Meg azt is, hogy nem vágják tarra azt az erdőrészt.)

Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 73 Vendég online:
Kemény Dió

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72377 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).