#1

Sa(r)jmeggy? (=Cerasus mahaleb x avium)

- Milyen hazai növény? 27.06.2014. 12:12
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

A környéken rengeteg Cerasus mahaleb van, ezek egy része gyaníthatóan az egykori gyümölcsösökből kivadult alany eredetű. Elég változatosak, kisebb-nagyobb, kerekebb-oválisabb termésekkel, stb. Találtam azonban köztük egy csoportban néhány nagyon furát, ami:
- már habitusra is más, mint a normál sajmeggyek: elég nagy, széles, laza oszlopos koronájú
- a terméseknek határozottan hegyes csúcsuk van, szív alakúak és jóval nagyobbak, mint a kis kerek sajmeggyek
- nagyon elhúzódóan érik, jelenleg is egyszerre vannak rajta zöld, narancs, piros, bordó és fekete termések
- de az íze ugyanolyan pocsék, mint a sajmeggyé

Mi a csuda lehet ez?

Csatolt képek:

Javítva: 01.07.2014. 20:46 | Fel!

#2

RE: Sa(r)jmeggy?

- Milyen hazai növény? 27.06.2014. 13:25
- Kele | 666 Hozzászólás

Esetleg a hedelfingeni óriás cseresznye?
http://www.gyumolcsfa-faiskola.hu/?oldal=2&termek=60
inkább pollenadó, s konzerv célokra termesztett, késői termésű, "elvadulva" apró szemű, széthúzott érésidejű fajta.
Esetleg a sajmeggy alanyon spontán hibridizálódott? (Ha van ilyen, a határban évtizedekkel korábban felhagyott gyümölcsösben láttam hasonlót, ami semmilyen mai fajtára nem emlékeztetett, az egész fekete szemek alig voltak kesernyések, a világosak brrr.)

Fel!

#3

RE: Sa(r)jmeggy?

- Milyen hazai növény? 27.06.2014. 13:31
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Hát, az enyémnek - ugyan csak 2-3 terméssel -, de elvileg fürtös a termése, mint a sajmeggynek... meg a levele sem igazán cseresznyés...


Javítva: 27.06.2014. 13:31 | Fel!

#4

RE: Sa(r)jmeggy?

- Milyen hazai növény? 30.06.2014. 22:09
- bosna sarajevo | 5.019 Hozzászólás

ez tuti hibrid, az egyik szülő biztosan a P. mahaleb, a másik pedig szerintem a P. avium (termés, habitus, ágrendszer, stb alapján)
ha mégsem az, akkor P. cerasus az illető szülő



ja, és marha jól néz ki, nem sok ilyen egyed szaladgálhat a világban!


Javítva: 30.06.2014. 22:10 | Fel!

#5

RE: Sa(r)jmeggy?

- Milyen hazai növény? 01.07.2014. 08:07
- Kele | 666 Hozzászólás

Én a fekete termés miatt tippeltem cseresznye beütésre, esetleg lehet valamilyen, érthető okokból, nem szelektált tájfajta...
Ez már inkább helytörténeti kutatással lenne kideríthető, de Érd sincs messze


Javítva: 01.07.2014. 08:31 | Fel!

#6

RE: Sa(r)jmeggy?

- Milyen hazai növény? 01.07.2014. 09:55
- Lila Pereszke | 18.245 Hozzászólás

Köszi a válaszokat!

Sajnos nem igazán értek a gyümölcsfa alanyokhoz, de így felületesen utánaolvasva úgy tűnik, hogy nem csak sajmeggyet és vadcseresznyét használnak alanynak, hanem a kettő hibridjét is. Ez valószínű tényleg az lesz, mert jobban bemászva a fák tövéhez néhol látszott az eredeti fa kivágott csonkja is és körülötte gyűrűben nőttek ezek a furák... (Bár a fene tudja, van mellette egy nagy cseresznyefa is, meg egy tucat sajmeggy is, szóval lehet akár helyi hibrid is... )

A szénfekete és fürtös termést szerintem egyértelműen a sajmeggytől örökölte, a fa habitusát és a termés formáját, méretét pedig a vadcseresznyétől (ill. a fekete helyett inkább a sokáig élénkpiros termésszín köszönhető a cseresznyének, mert a sajmeggy rendszerint zöldből elég hamar lilára-feketére érik...)


Javítva: 01.07.2014. 14:20 | Fel!


Hasonló topikok Válaszok Utolsó hozzászólás⁄Nézet
Nem megy a meggy (=Cerasus mahaleb)
Topik helye: Milyen hazai növény? - Gurgolya
6 24.06.2013. 22:24goto
Írta: barkócza • Nézet: 562

Látogatók
0 Fórumtag és 83 Vendég online

Fórum statisztikák
A fórumon 17317 topik és 72377 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).