#1

Patakparton találtam (=Berula erecta)

- Milyen hazai növény? 12.06.2014. 19:19
- boti (gelöscht)
avatar

Szép napot mindenkinek!
Lehet, hogy ez nem egy különleges növény, de állítólag ehető. Nedves réten folyó patak partján akadtam rá, a Balatonfelvidéken. A víz alatt van a gyökere. Elnézést a rossz képminőségért.
A képek frissítve. (A "P101..." nevű képfájlok metaadatai hibásak , igazából 2014.06.13-n készültek).

Csatolt képek:

Javítva: 14.06.2014. 17:50 | Fel!

#2

RE: Patakparton találtam

- Milyen hazai növény? 13.06.2014. 12:41
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Hát, lehet hogy ehető, de minek... én inkább maradnék a cseresznyénél...

Viccen kívül: a békapohár (Berula erecta) kellő elszántsággal állítólag tényleg ehető, a hozzá hasonló békakorsó (Sium latifolium) viszont mérgező... a képen ez valószínűleg békapohár, bár habitusra kicsit eltér a szokásostól, mert elég nagynak néz, viszont nincs nagy sarjtelepe. Esetleg érdemes megnézni, hogy mennyire szögletes-bordás a szára, mert ez sajnos a képen nem látszik.

Fel!

#3

RE: Patakparton találtam

- Milyen hazai növény? 13.06.2014. 14:38
- boti (gelöscht)
avatar

Köszönöm.
Feltöltöttem még néhány használhatóbb képet.
Még (jó)néhány megjegyzés, kérdés:
Nekem mint teljesen hozzá nem értőnek az a fura, hogy a levelek néha erősen csipkézettek (ez a jó kifejezés?), máskor csak enyhén fogazottak (?), ugyanazon az egyeden is.
Egyébként a magyar wikipedián kerestem és a Berula erecta "keskenylevelű -" illetve "kis békakorsó"-ként is szerepel.
Az angol nyelvű wikipedia cikke szerint pedig könnyen összetéveszthető a Gyilkos csomorikával (Cicuta virosa) - tényleg így van? Mert a képek alapján számomra eléggé eltérőek... De ez persze a wikipedia, nyilván tudtok ajánlani hozzám hasonló sík amatőrök számára valamilyen hasznosabb forrást .

Fel!

#4

RE: Patakparton találtam

- Milyen hazai növény? 13.06.2014. 15:21
- brentakurdvium | 3.467 Hozzászólás

Tényleg azt írja, de rohadtul nem hasonlítanak.

(Mondjuk egy, a botanikára teljesen immunis, átlagos wikipedia olvasó számára lehet, hogy "minden ernyős egyforma"... )

Fel!

#5

RE: Patakparton találtam

- Milyen hazai növény? 14.06.2014. 17:47
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Továbbra is Berula erecta-nak tűnik.

Igen, elég változatosak a levelei, sőt, a Sium-nak még tök más kinézetű, finoman tagolt, alámerült levele is lehet, lásd itt:
Ssium latifolium
Berula erecta


A gyilkos csomorika amellett, hogy tök máshogy néz ki, ezzel a növénnyel ellentétben még ráadásul meglehetősen ritka védett jószág is...

(Hát, minden növények szinte korlátlan magyar / népi neve van, úh. valóban hívják úgy is... meg még ki tudja melyik faluban ki hogyan, ezért is van szükség a latin nevekre, mert azok sokkal egyértelműbbek...)


Javítva: 14.06.2014. 17:50 | Fel!

#6

RE: Patakparton találtam

- Milyen hazai növény? 14.06.2014. 20:33
- Csukoka | 2.282 Hozzászólás

Nekem ez a Berula erecta, egy patakban fotóztam. Nem egészen azonos a levele.

Csatolt képek:
Fel!

#7

RE: Patakparton találtam

- Milyen hazai növény? 16.06.2014. 10:02
- Lila Pereszke | 18.240 Hozzászólás

Mert ez egy vegetatív telep és ennek még nincs virágzó szára és szárlevele...


Javítva: 16.06.2014. 10:02 | Fel!



Látogatók
1 Fórumtag és 53 Vendég online:
tmoni10

Fórum statisztikák
A fórumon 17304 topik és 72338 hozzászólás van.
Rekord látogatottság: 442 Felhasználó (01.03.2023. 23:09).